1. sementha

  sementha Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2008
  Mesajlar:
  833
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  bebeğiniz yatağında uyumak istemiyorsa....

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında sementha tarafından paylaşıldı.

  Bebeği doğduğu andan itibaren kendi yatağında yatırmak en iyisi ve en doğrusu. Ancak sizin bebeğiniz 2 yaşına gelmesine rağmen hala sizinle yatmak istiyorsa çözüm zor değil.Psikolojik Danışman Işın Akı’nın önerileri size yardımcı olacak.
  Çocuğun anne ve baba ile uyumak istemesi birçok ailenin ortak derdi.Psikolog Işın Akı, bu durumla karşı karşıya kalan ailelere şu önerilerde bulunuyor:

  • Çocuk doğduğu andan itibaren ayrı yatırılmalı. Ancak bazı aileler süt emdiği için, her odanın ısısı farklı olduğu için vb. nedenlerle önce çocukla birlikte yatıyorlar. Çocuk büyümeye başladıkça ayrılmak da zor oluyor.
  • Ayrılmaya başlarken odasını sevimli hale getirin. Yatağının üstünde sesli, renkli oyuncaklar, duvarda hoşuna gidecek renkli resimler koyun, uyuyana kadar gece lambasının yanmasının yararlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Çocuk ailenin odasından ayrılmamak için direnirse; “bak hepimizin odası var, burası da senin odan” gibi cümlelerle odasına yönlendirmeye çalışın.
  • Çocuk odasına yatırılınca, kitaptan hikaye okuyun, masal anlatın.
  • İlk günlerde” ben uyuyana kadar yanımda kal” talebini yerine getirin.

  • Tek başına uyuma isteğini ödüllendirin. “Çok güzel, aferin artık tek başına gidip yatıyorsun” gibi cümlelerle motive edin. • Yatağını çocukla birlikte düzelterek “ Benim odam ” duygusunun gelişmesine katkıda bulunun.
  • Çocuğunuz, “Siz beraber yatıyorsunuz? Ben neden ayrı yatıyorum?” diye sorabilir. O durumda şöyle yanıt verin: “Sen de anne / baba olunca damatlık / gelinlik giyince beraber yatacaksın. Biz de önceleri ayrı ayrı evlerde, ayrı ayrı yataklarda tek başımıza yatıyorduk.”
  • 3 yaş üstü çocuğunuzun görüşü alınarak odada değişiklik yapın. “Şu ayıcığı nereye koyalım, yatağını böyle döndürelim mi?” gibi sorularla karar ve sorumluluğu çocuğa bırakın.
  • İlk yattığı günlerde kapısının açık kalmasının kalmasını isterse izin verin.
  • Haftada bir günü olumlu duygular günü yapın. O hafta kim hangi güzel davranışta bulunmuşsa ailece alkışlayın. Böylece çocuğun yalnız yatmaya karşı da olumlu tutumunu geliştirin.
  • 3-6 yaş arası çocuklarda objeye bağılık görülüyor. Battaniyesi, oyuncağı veya başka bir şeyi de yatarken yanında olsun istiyor. Adeta bunlar olmazsa uyumayacakmış gibi bir duygu yaşıyor. Zamanla bu alışkanlığından vazgeçiyor. Bu sebeple ona izin verin.
  • Çocuğun rahat uyuyabilmesi, kendini güvende hissetmesi için rahat nefes alıp vermesi gerektiğini unutmayın. Rahat nefes, alıp veremiyorsa bu konuda da gerekli tedavi tamamlayarak, kendini yatağında güvende hissetmesini sağlayın.


   
bebeğiniz yatağında uyumak istemiyorsa.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğiniz Emmek İstemiyorsa

  Bebeğiniz Emmek İstemiyorsa

  Daha önce rahatlıkla emen bebeğiniz birden emmek istemiyorsa sakın telaşa kapılmayın.Bebeğinizin sütten kesildiğini düşünerek, ek gıdalara geçmeyi ya da daha miktarını arttırmayı düşünmeyin.Çünkü sütten kesilme zamanı gelmiş bebek, birden bire emmeyi bırakmaz.Üstelik emmenin tadına varmış bir bebeğin annelerin uzun uğraşları sonunda emmeyi bıraktığını aklınızdan çıkarmayın.Bebeğinizin bu...
 2. uyumak

  uyumak

  Kendini uykuda görmek gaflete, Uyumak yahut bunu istemek tembellik ve işsizliğe; Uyumak, sadece korku ve endişesi olanlar için hayra ve kurtuluşa; diğerleri için pişmanlık ve üzüntüye, Uyku, taat ve ibadette gevşeklik göstermeye, bekar kız için evlenmeyee, Salih ve alim kulun uyuması hayırlı yolculuğa, ceht ve gayrete, yalınzlığa çekilmeye, dünyadan uzaklaşmaya; Sırtüstü uyumak gaflete yahut...
 3. Evlenince yataktan çıkmak istemiyorsanız..

  Evlenince yataktan çıkmak istemiyorsanız..

  O zaman bu bu Koreli adam gibi yastıkla evlenin, hiç bir masrafı yok üstelik her daim yatak garanti..:)) Şaka bi yana ciddi ciddi yastıkla çok ciddi bir aşk yaşıyor kendisi Şükürler olsun ki Türkiye'de Mangalar Hentailer çok yaygın değil.di mi?
 4. Eşim bebek istemiyor?

  Eşim bebek istemiyor?

  Eşim bebek sevmiyor Bebek istememek Arkadaşlar eşinin tepkileri yzünden bebek sahıbı olmayı ertelen varmı? nasıl bır yol ızlıyorsunuz?
 5. Yatağa çoraplarınızla girmeyin

  Yatağa çoraplarınızla girmeyin

  Çorapla yatağa girmek ayrıca terlemeye ve ayakların havasız kalmasına yol açacağından ayakta mantar enfeksiyonlarına neden olabilir. Çorapla yatmanın ortaya çıkaracağı bir diğer sorun da ayakta çıkabilecek egzamalardır. Çorapta kalan deterjan artıkları uzun temas sonucu irritan dermatitlere ya da alerjik dermatitlere neden olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler yaratabilir,...

Sayfayı Paylaş