Bebeğinizi beslerken yanlış yapmayın

M

Misafir

Forum Okuru
#1
Bebeğinizi beslerken yanlış yapmayın
Yemek konusunda annelerin ısrarcı davranmaması ve mutlaka yemeği bebeğe aç karnına vermesi gerektiği dile getirildi. GAZİANTEP - Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Kılınç, yemeği zorla yedirmeye çalışmanın, anne ile bebek arasındaki ilişkiyi olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
Prof. Dr. Metin Kılınç, ek gıdalara başlamak için bebeklerde çiğneme fonksiyonunun gelişmesi gerektiğini belirtti. 6-8 ay döneminde bebeklerin dişlerinin çıkmaya başladığını ve bu dönemde ek gıdalara geçilebileceğini ifade eden Kılınç, şöyle konuştu:

“6’ncı aya kadar anne sütü, bebeklerin bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. 6’ncı aydan sonra ise anne sütü yetersiz kalıyor. Ek besinlere geç bir dönemde geçilmesi, beslenme yetersizliğine ve büyüme geriliğine neden oluyor. Ayrıca fizyolojik açıdan bebekler 6’ncı aya kadar sadece yutuyor, 6’ncı aydan sonra ise çiğnemeye başlıyor. Çocuklar diş çıkarmaya başladığından itibaren ek besinlere geçilebilir.” Prof. Dr. Kılınç, ek besinlere öncelikle sebze ve meyve püresiyle başlamak ve daha sonra çorba ve diğer besinlere geçmek gerektiğini dile getirdi. Bebeğin bu dönemde ek besinlere alışmakta güçlük çekebileceğini, bu nedenle birçok annenin, “çocuğum yemiyor” diyerek telaşa kapıldığını ifade eden Kılınç, şöyle devam etti:
“Bu dönemde annelerin çoğunluğu bebeğin yemek yememesinden şikayetçi olur ve bebeğe besinleri zorla vermeye çalışır. Birçok anne çocuğun dikkatini televizyona ya da oyuncaklara çekerek yemek vermeye çalışır. Ancak bu çok yanlıştır. Bu yanlışı birçok anne yapıyor. Yemeği zorla yedirmeye çalışmak, anne ile bebek arasındaki ilişkiyi olumsuz yönde etkiler. Bebeğin de bir kişiliği olduğu unutulmamalı. Anne ile bebek arasındaki ilişkiyi sıcak tutmak her zaman çok önemli. Bu dönemde zorla yemek yedirilen ve bu şekilde kilo alan bebeklere, 1-1,5 yaşından sonra yemek yedirmek iyice zorlaşır.”
ANNELER ÖNCELİKLE SABIRLI OLMALI
Kılınç, annelerin bebeklerini beslerken çok sabırlı olması ve yemeği yememesi durumunda biraz bekleyerek tekrar denemesi ya da yemeğin tadını farklı besinler katarak değiştirmesi gerektiğini vurguladı.
Yemek konusunda annelerin ısrarcı davranmaması ve mutlaka yemeği bebeğe aç karnına vermesi gerektiğini dile getiren Kılınç, “Ek besinlerin biberonla da verilmemesi gerekiyor. Ek besinleri verirken kaşık kullanılmalı. 7. aydan sonra bebek kıyma ve yumurta da yiyebilir” dedi.
Kılınç, çocuğun bir yaşına geldiğinde aileyle birlikte sofraya oturabileceğini ve ailenin yediği yemeklerden yiyebileceğini belirterek, bebeğin bu dönemde kendisinin yemek yemeye çalışması gerektiğini kaydetti. 
  bebeğinizin beş duyusu hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Doğal yollardan veya tüp bebeği yapıp yıllardır hamile kalamayanlara Herkese tavsiye ederim. Doğal yollardan veya tüp bebeği yapıp yıllardır hamile kalamayanlara Herkese tavsiye ederim.
İyi günler hanımlar.Donasyonun konusunda tereddütte olanlar için bu konuyu özel açmıştım.Yumurta nakli yaptırdım.Yaşım da 46.1 çocuğum vardı zaten ama boşanmıştım eski eşimden.Şimdi şimdi ki olan eşimle bu tedaviyi görüp 5 aylık gebeyim, çocuğum...
Kısırlık 0
hormon tahlili sonucuna göre bebeğim olurmu hormon tahlili sonucuna göre bebeğim olurmu
merhaba bende adet düzensizliği var bebe istiyorum olmuyor doktorum test yaptı 4.59 prolaktn 27.47 referns 5.18-26.53 tsh 2.0127 referns 0.35-4.94 durum nedir?
Soru-Cevap 1
12 haftalık hamileyim bebeğim  gelişmedi 12 haftalık hamileyim bebeğim gelişmedi
12 haftalık hamileyim doktor bebeğimin beyninin tam gelişmediğini ve kafatası büyük bi boşluk var elleri ve burnu da gelişmemiş ve ense kalınlığı var dedi. sizce hamileliğim devam edermi?
Soru-Cevap 1
Bebeğiniz için doğal pişik kremini evde yapmaya ne dersiniz Bebeğiniz için doğal pişik kremini evde yapmaya ne dersiniz
Özellikle yenidoğan bebeklerin birçoğun da meydana gelen pişik sorunu bebeklerin olduğu kadar annelerin de canını çok sıkan bir durumdur. Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için sıklıkla karşılaşılan pişik sorununa karşı mutlaka kullandığınız bir...
Alternatif Tıp 0
bebeğinizin beş duyusu bebeğinizin beş duyusu
Bebek ve Beş Duyusu Bebeğin etrafı ile ilişki kurabilmesinde, bilgi ve deneyim kazanabilmesinde duyu organlarının payı büyüktür. Bu nedenle ilk aylarda henüz kendini, kendi dili ile ifade etmeye çalışan bebeği anlamak ve ona yardımcı önemlidir...
Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0

Benzer Konular