1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  bebeğinizi sütten keserken

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  sütten keserken sütten kesmenin yolları bebeği kesmenin yolları kesen anneler bebeği keserken anne ne yapmalı Bebeğinizi sütten keserken...
  Bebeğin anne sütünden ayrılmasıyla ilgili verdiğimiz bilgilerden sonra bebeğini sütten kesen annenin bu süreçten nasıl etkilendiğini, sağlığı için neler yapması ve nelere dikkat etmesi gerektiğini de uzmanımız Dr. Murat Keskin anlatıyor.

  Meme iltihabı; Mastit
  Bu dönemde göğüslerin sütle dolu kalmasıyla ortaya çıkan problemlerin ne olduğunu bilmek ve gerektiğinde hekime başvururak oluşabilecek ciddi problemler engellenebilir. Bu süreçte yaşanabilecek problemlerden birisi mastit diye adlandırılan meme iltihabıdır. Meme iltihabında meme şişkin, kızarmış ve ileri derecede hassastır.

  Genelde akşamları saptanan ve ileri derecede bitkin bırakan yüksek ateşle kendini gösteren mastit oluşumunda göğüsler ileri derecede gergindir ve süt yolları iltihaba bağlı daraldığından süt gelmez. Bu durumla karşı karşıya kalındığında mutlaka hekime başvurumalı ve antibiyotik tedavisi ile ateş düşürücü ilaçlar almalıdır. Yapılması gereken diğer bir şeyde hastanelerden temin edilebilecek gögüs pompasıyla memelerdeki sütün boşaltılmalıdır. Boşaltma işlemi esnasında memelere uygulanan ılık ve ıslak havlu bu işlemi kolaylaştırabilir. Eğer meme iltihabı farkedilmez ve önlem alınmazsa meme absesi oluşur. Meme absesi, memenin bir bölümünde ele gelen sertlik ile kendini belli eder. Bu sertliğin etrafı kızarık ve hassastır. Meme absesinin tek tedavisi ise cerrahi olarak memenin açılması ve boşaltılmasıdır. Cerrahi işlem sonrası ise antibiyotik tedavisi mutlaka gerekir.


  Adım adım sütten kesme Sağlıklı bir sütten kesme işlemi için önerdiğimiz aşağıdaki uygulamalarla sağlıklı bir sütten kesme süreci yaşayabilirsiniz.

  Süt çekme aralıklarını arttırın ve çekilen süt miktarını azaltın.
  Eğer 3 saat arayla süt çekiyorsanız 1-2 gün 4 saat arayla ve sonra 5-6 saat arayla sütü çekin. Çekilen miktarı da aynı şekilde azaltarak 5-6 gün uygulamaya devam edin. Göğüslerin rahatlamasına olanak verecek miktarda süt çekilmelidir, çünkü göğüslerin dereceli olarak boşaltılması beyinden süt uyarısının zayıflamasına sebep olur.

  Göğüslere soğuk havlu kompresi uygulayın.
  Soğuk kompresler göğüsleri rahatlatır. Göğüslerdeki şişkinlik azalana kadar 2-3 saat arayla soğuk havlu kompreslerini uygulamaya gayret edin. Bu uygulama özellikle ileri derecede gergin ve dolu göğüsler için önerilmektedir. Soğuk havluları nasıl hazırlayacağınız konusunda da birkaç ipucu verelim. Havluları ıslatın ve buz dolabının içine yerleştirip soğutun. Kullandıklarınızı tekrar buzdolabına koyarak sonraki kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

  Göğüslerinizi sıkı sargılarla bağlamayın.
  Bu uygulama eskiden süt üretiminin baskılanması için uygulanmaktaydı, fakat bu hareket süt yollarının tıkanmasına ve onun sonucunda meme enfeksyonuna sebep olabilir. Bunun yerine göğüslerin rahat edeceği destekleyici pamuklu giysileri tercih edin. Pamuklu giysiler hem rahat olmanızı sağlar hem de memelerdeki dolaşımı bozmaz.

  Ağrı kesici alabilirsiniz.
  Ağrılarınız oluyorsa doktor kontrolünde ağrı kesici alabilirsiniz. Bu ilaçların genelde parasetamol içeren ağrı kesiciler olmasında fayda var. Bazen daha güçlü ağrı kesici özelliği olan naprosyn veya benzerlerini kullanmak gerekebilir.

  Buz uygulaması yapın.
  Buz memelerdeki şişkinliği alır. Günde en az 4 defa her iki göğüse buz torbası uygulaması yapın.

  Sütü gerekmedikçe çekmemeye çalışın.
  Eğer göğüsleriniz çok rahatsız değilse mümkün olduğu kadar süt çekmeyin. Eğer süt çekmezseniz beyine giden sinyaller süt hormunu salınımını baskılar ve zamanla süt üretimi durur. Bu nedenle göğüslerinizi rahatlatacak kadar süt çekmelisiniz.

  Bol su için.
  Su kısıtlaması süt üretimini durdurmaz. Vücudunuzun ihtiyacı olan suyu almalısınız.

  Bu uygulanan tedbirler işe yaramazsa, kadın doğum uzmanı ile görüşüp süt salınımını baskılayan ilaçlar alabilirsiniz. Bu ilaçlar beyinde hipofiz bezinden salgılanan Prolaktin adındaki süt hormonunu baskılayarak memede süt üretimi sinyalini azaltır ve böylece göğüslerdeki süt üretimi azalır ve durur.


   
bebeğinizi sütten keserken konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğin anne sütünden ayrılması

  bebeğin anne sütünden ayrılması

  anne sütü nasıl kesilir bebek sütten nasıl kesilir bebek memeden anne sütünden bebeği sütten kesebilirim Bebeğin anne sütünden ayrılması Emzirme anne bebek ilişkisinin en güzel ve özel bölümüdür. İdeal beslenmenin ötesinde aralarındaki sevgi bağının kurulduğu, güçlendiği ve birbirleri için anlamlarını keşfettikleri bir dönemdir. Bebek kadar anne için de önemlidir. Bu nedenle de...
 2. Bebeklerİn Tirnaklarini Keserken

  Bebeklerİn Tirnaklarini Keserken

  Bebeklerin tırnakları nasıl ve ne zaman kesilmeli? Bebeklerin özellikle ilk haftalarda uzayan ve keskin olan tırnaklarına dikkat edilmesi gerekir. İlk haftalarda hızla uzayan tırnaklar, önlem alınmazsa bebek kendi yüzünü ve vücudunu tırnaklarıyla çizebilir ve zarar verebilir. Bu dönemlerde tırnakları uzadıkça kesmek ve bebeğinize eldiven giydirmek en uygun önlem olacaktır. Bebeğinizin...
 3. Bebeğini kendi sütüyle yıkıyor

  Bebeğini kendi sütüyle yıkıyor

  Çocuğunu emzirdikten sonra sütü artan kadın ne yapacağını şaşırdı. Çin'in Chongqing şehrinde yaşayan ve yeni doğum yapan Luo Xiuo isimli bir kadın, Shan Shan adını verdiği bebeğini emzirdikten sonra sütü artınca ne yapacağını şaşırdı. Chongqing Times adlı yerel bir gazetenin haberine göre, aşırı gelen sütü bir türlü engelleyemeyen kadın, kocasına ve kayınvalidesine de içmeleri için birer...
 4. Bebeklerde süt dişleri

  Bebeklerde süt dişleri

  Kızlar bebeklerdeki süt dişleri tam olarak ne zaman kaç aylıkken çıkıyor nelere dikkat etmem gerekiyor benim bebeğimin bi dişi öbüründen geç çıktı ve sanki eyri gibi hatta sankisi yok eğri :) Biraz şeker bir görüntü vermeye başladı bu eğri diş ama bunun bir sakıncası varmı kızlar tşk.
 5. Bebeği anne sütünden keserken ne yapılmalı ?

  Bebeği anne sütünden keserken ne yapılmalı ?

  bebeğinizi memeden keserken nelere dikkat etmelisiniz,bebek anne sütünden kesilirken ne yapılmalı,bebeği anne sütünden keserken yapılması gerekenler Anne sütünden kesme dönemi hem anne için hem de bebek için zorlu bir süreç. Doğru zaman ve doğru uygulamayla bu süreci biraz da olsa kolaylaştırabilirsiniz. Psikolog Eda Gökduman bu zorlu sürece ilişkin önemli bilgiler verdi. Bu sürece...

Sayfayı Paylaş