1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Bebeğinizin Diş çıkarma dönemi

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Bebekler diş çıkarma döneminde bazen ateşlenirler. Huysuz olmaları ve gece ağlamalarına sebep olabilir. Bebeğinizin diş çıkarması, fiziksel gelişiminin normal sonuçlarından biri ve aslında saçının uzamasından daha stresli değil. Ancak bazı durumlarda, bazı bebeklerde durum tam aksi bir hal alabiliyor. Diş çıkarmada sorunlar Bazı bebekler ağzında dişle doğarken, bazıları da ilk dişleri olan süt dişlerini 6 aylıktan itibaren çıkarmaya başlarlar. Ancak bebeğiniz bir yaşına gelene dek hala diş çıkarmadıysa, gene de endişelenmeyin, çünkü bu daolması mümkün durumlardan biridir.
  Çoğu çocuk iki buçuk yaşına geldiğinde tüm süt dişleri çıkmış olur ve 6 yaş civarında da esas dişler çıkmaya başlar. Bebekler diş çıkarmaya başladıklarında, fazla olmasa da ateşleri çıkabilir. Bu da bebeğinizin huysuzlanmasına, gece uyanıp ağlamasına, salya akıtmasına sebep olabilir. Bu durumda daha çok rahatlatılmaya ve yatıştırılmaya ihtiyaç duyarlar.
  Öfkeden nezleye, döküntüden ağlamaya kadar pek çok şikayetlerin sebebi çoğu zaman diş çıkarmaya bağlanır. Eğer bu tür sorunları sıklıkla yaşıyorsanız, sebebi diş çıkarmaya bağlamadan önce bir doktorla görüşmek yararlı olacaktır. Çünkü diş çıkarma çocuğunuza biraz sıkıntı yaşatsa da, onu hasta etmez.

  Nasıl yardımcı olursunuz?

  Kucaklamak

  Onu rahatlatmak için kucağınıza alıp daha fazla okşayın, sıkıntısını biraz olsun giderecek ne varsa yapın.

  Diş jeli

  Bunu bebeğinizin diş etlerine sürebilirsiniz. Ancak 4 aylıktan küçük bebeklerde kullanmayın.

  İlaç

  Bebeğinizin ateşi varsa parasetamol içeren bir ilaç verebilirsiniz. Ancak mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca prospektüsü okumayı ve ilacın bebeğinizin yaşına uygun olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

  Diş halkası

  Bazı anne-babalar diş halkalarının çok işe yaradığını söylerken, bazıları da bebeğin kendi parmaklarını kullanmasını, yada kuru bir ekmek veya havuç kemirmesinin daha iyi geldiğini söylüyorlar.

  Fırçalama

  Bebeğiniz 10 üstte, 10 da altta olmak üzere 20 süt dişi çıkaracak. Sadece bir dişi çıkmış olsa bile, o dişlere iyi bakmakta fayda var. Bu nedenle, dişler çıkar çıkmaz onları fırçalamaya da başlayın. Sabahları ve akşam, yatmadan önce olmak üzere iki kez fırçalama alışkanlığını geliştirin.

  Küçük bir diş fırçası ve çok az miktarda diş macunu kullanmalısınız. Bebekler için hazırlanmış özel diş macunlarının tadı daha hoş olsa da, fazla florür koruması sağlamaz. Hangi diş macununun uygun olduğunu öğrenmek için dişçinize danışabilirsiniz. Kendiniz de bebeğiniz için iyi bir örnek oluşturabilirsiniz. Bebeğiniz sizi seyrederken, diş temizliğini öğrenecektir.

  Şeker ve tatlılar

  Sağlıklı dişler için bebeğinizin yedikleri de çok önemlidir. Süt dışında başka besinler de yemeye ve içmeye başladığında, tatlılardan kaçının. Çünkü şeker diş çürümesine sebep olur. Uygun olduğunda, şekere alternatif olan, meyve, çiğ sebzeler ve su gibi besinleri tercih edin. Gazlı içecekler, taze olmayan meyve suları ve lolipop gibi şekerlerden kaçının.

  Öneriler

  Eğer mümkünse;

  • Tatlı olmayan lezzetleri sevdirmeye çalışın.

  • Tatlı besin ve içecekleri sınırlayın.

  • Yatma zamanında şekerle tatlandırılmış içeceklerden kaçının.

  • Arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza, çocuğunuza tatlı bisküvi ve şekerli besinler yerine kuru üzüm gibi daha sağlıklı alternatifler sunmalarını söyleyin.   
Bebeğinizin Diş çıkarma dönemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diş çıkarma dönemi

  Diş çıkarma dönemi

  bebeklerde geç diş çıkarma sebepleri 9 aylık bebek diş çıkarma jeli 11 aylık bebek 10 Bebekler diş çıkarma döneminde bazen ateşlenirler. Huysuz olmaları ve gece ağlamalarına sebep olabilir. Bebeğinizin diş çıkarması, fiziksel gelişiminin normal sonuçlarından biri ve aslında saçının uzamasından daha stresli değil. Ancak bazı durumlarda, bazı bebeklerde durum tam aksi bir hal alabiliyor. Diş...
 2. Bebeklerde Geç Diş Çıkarma

  Bebeklerde Geç Diş Çıkarma

  bebeklerin geç diş çıkarması çocuklarda geç diş çıkarma çıkarma bebeklerde bebeklerde Geç Diş Çıkarma Soru: Kızım 1 yaşında ve halen diş çıkarmadı. Şişmeyle ilgili her hangi bir belirti göremiyorum. Endişelenmeli miyim? Ne...
 3. Diş çıkarma bebeğim diş çıkartıyor

  Diş çıkarma bebeğim diş çıkartıyor

  Diş çıkarma kızlar bebeğim diş çıkarıyor galiba sizden ricam Diş çıkarma hakkında bilgiler sunmanızdır.
 4. Bebeklerde diş çıkarma sorunları

  Bebeklerde diş çıkarma sorunları

  Bebeklerde diş çıkarma ateşi Bebeklerde diş çıkarma süreci Bebeklerde diş çıkarma sorunları hakkında bilgile yer veriyoruz bu yazımızda ve diş çıkaran bebeklerin geçirdiği bir takım sağlık sorunlarını ele alıyoruz Melek'lerim. Bebeğin diş çıkarması 6.ay ile 16.ay arasında süren ve ne zaman başlayacağı belli olmayan bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcı kalıtsal özelliklere de bağlıdır....
 5. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri ve yapılması gerekenler

  Bebeklerde diş çıkarma belirtileri ve yapılması gerekenler

  Diş çıkarma süreci hem bebek açısından hemde ebeveynler açısından zor geçebiliyor.Sağlıklı bir bebekte dişler 6-7 aylıkken çıkamaya başlıyor.Daha erken dişlerini çıkaran bebekler de var tabi ki. En erken 3-4 aylıkken dişler de çıkabilir.Birde dişlerini geç çıkaran bebekler var 12 - 16 aylarda dişler çıkabilir.Aslında bebeklerin diş çıkarma süresi genetik bir özelliktir.Bebeklerde diş...

Sayfayı Paylaş