Bebeğinizin İlkleri

T

TİTAN

Forum Okuru
Bebeğinizin İlkleri
bebek bakımı
bebeğinizin ilk yılıDünyaya getirdiğiniz bebeğinizin her yaptığı sizin için özeldir ancak ilklerinin yeri başkadır melekler, unutulmaz :) İlk banyosu, ilk gülüşü, ilkgiysileri, ilk saç kesimi. Bu ilklerin güzel birer anı olarak hafızalarınıza kazınması için de dikkat edilecek ufak tefek ayrıntılar var.. Bu makalemizde bebeğinizin ilkerinden bahsetmek istiyoruz sizlere.:)


bebek-1cb.jpg


İlk banyosu
Bu biraz korkutucu görünse de o kadar zor değil. Bir bebeğin mümkün olduğunca sık banyo yapması, daha huzurlu olması ve daha rahat uyuması anlamına geliyor. Herhangi bir kusma olayını engellemek için, bebeğinizi karnı açken yıkamanız gerekiyor. Göbek düştükten bir gün sonra banyo yaptırabilirsiniz. Bir bebek küvetini 10 cm kadar ılık suyla doldurun. Suyun sıcaklığı vücut ısısıyla (37°C derece) aynı olmalı. Oda sıcaklığı da ortalama 23°C derece olmalı. Bir Jm elinizin uzanabileceği yere bir kova ılık su ve tas koyun. Bebek süngeri ve göz yakmayan
şampuanı da hazırlayın. Bebeğinizin kaymaması için küvetin altına bir havlu ya da sünger koyabilirsiniz. Ayrıca banyo işlemi boyunca yanınızda bir yardımcının olması da iyi olur. Yıkama esnasında bir elinizle bebeğinizi sıkıca kavramanız, diğer elinizle de yıkama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir, ilk tas suyu bebeğin sırtına dökün. Bebeğinizi yıkarken seri ve hızlı olun. Şampuanla köpürttüğünüz süngerle fazla bastırmadan onu iyice yıkayın. Genital organları ve makat bölgesini özenle temizleyin. Ayak ve el parmak aralarını temizleyin. Bebeğin sırtından su dökerek iyice durulayın. Zaten temiz olduğundan, iki kez sabunlamanız gereksiz. Bedenden başladığınız yıkama işlemine başından devam edebilirsiniz. Bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybettiklerinden, bu bölge en son yıkanır. Bu aşamada kulağına su kaçırmamaya özellikle dikkat etmelisiniz. Başaşağı yıkamak daha uygun olabilir. Başı şampuanladıktan sonra elinizdeki köpükle bir kere de bebeğin yüzünü yıkayın. Gözüne su kaçmaması için seri olun ve yüzünü hemen durulayın. Saçlarını iyice durularsanız, konak (saçlı derideki kepek benzeri birikim) oluşumunu da engellersiniz. Onu daha önceden serdiğiniz havlunun üzerine yerleştirin (yıkadığınız yerin hemen yakınında olmasında fayda var). Özellikle saçlarını ve kasık yerlerini olmak üzere her yerini iyice kurulayın. Ardından bebe yağıyla bir yandan masaj yaparken bir yandan da her yerini yağlayın. Kıyafetlerini giydirin. Başına bir başlık takın ve sırtına da bir yelek giydirin. Bebeğinizi sık sık yıkamak, onun gelişimi açısından yararlı. Ancak cildi kuruysa çok sık banyo yaptırmamanız gerekir.

İlk tırnak kesme
ilk birkaç ay genellikle tırnakları kesmek gereksiz Zaten ellerine eldiven giydirerek de kazaları önlemiş olursunuz. Ancak bir süre sonra özel bir tırnak makasıyla bebeğinizin tırnaklarını mutlaka kesin. Çünkü uzun tırnaklarıyla yüzünü ve gözünü çizebilir. El tırnaklarının sivri köşelerini bir törpüyle yumuşatın ve kesin. Ayak tırnaklarını keserken de tırnak batmalarını önlemek için düz kesin. Bebeğiniz çok hareketliyse ve size izin vermiyorsa, bir yardımcıyla ya da uyurken kesmeyi deneyebilirsiniz.

İlk Saç Kesme
Herhangi bir zamanı yok. Saçlarını, bebeğinizin kulaklarına ya da gözlerine girdiğini, terlettiğini ve rahatsız ettiğini düşündüğünüzde, bir yardımcıyla kesebilirsiniz.

İlk Göbek Bakımı
Çoğu zaman göbeğin bakımı oldukça kolaydır. Yenidoğan bebekte göbek kordonu 12 ile 1 5 gün sonra tamamıyla düşer ve düşene kadar göbek kısmını kuru tutmak gerekir. Bu bölge alkole batırılmış bir pamukla günde birkaç kez temizlenebilir. Kordon tamamıyla iyileşene kadar enfeksiyon tehlikesi vardır. Bu yüzden titizlikle bakımı gerekir.

İlk cilt bakımı
Deri çok ince olduğundan, kolayca zedelenebilir. Ancak derinin kiril kalması da pişikler ve deri enfeksiyonlarına yol açar. Bebeğinizi ilk aylarda çok sıcak ortamda bulundurmamalı ve çok kalın giydirmemelisiniz. Ilık suya batıracağınız bir pamuk veya gazlı bezle vücudunu silip iyice kurulayabilirsiniz. Kurumayı önlemek için, kıvrım yerleri silindikten sonra bebe yağıyla ' yağlanması yararlı olur. Bebeğinizin ilk banyosundan hemen sonra ilk bebek losyonunu da sürebilirsiniz. Fakat her banyo sonrası krem veya yağ sürmeniz gerekmiyor.

İlk Masaj
Masaj, bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı güçlendirmekle birlikte, onun tüm bedensel sistemleri üzerinde olumlu etkisi olan güçlü bir iletişim yoludur. Fakat küçük bir ön hazırlık gerektirir, işte size kısaca dikkat etmeniz gerekenler:
• Bebeğin kısa süren dikkati dolayısıyla her hareketin 1 - 2 kere tekrarlandığı, 15 dakikalık bir masaj yeterli. Bebeğin tok, huzurlu ve masaja hazır olduğu bir saatte yapmaya çalışın.
• Sakin ve başbaşa kalacağınız ılık bir ortam belirleyin. Hafif bir müzik çalın.
• Masaja başlamadan önce sizin rahatlamış olmanız çok önemli, çünkü bebeğiniz sizi taklit edecektir.
• Ellerinizin bebeğin cildi üzerinde kaymasını sağlayacak yumuşak formüllü bir bebe yağı kullanın.
• Bebeğinizin yüzüne (meme emme ve diş çıkarma dönemlerinde yüzündeki kasılmalara çok iyi gelir), göğsüne, koltuk altlarına, kollarına, karnına, bacaklarına, ayaklarına ve sırtına yapacağınız masaj onu çok rahatlatacaktır. « Masaj sırasında bebeğiniz sıkılır ve bundan hoşlanmazsa, konuşarak ve onu okşayarak keyif almasını sağlayabilirsiniz. Ama yine de sıkıldığını hissederseniz, başka bir zaman yapmayı deneyebilirsiniz.

İlk giysileri
Önden açılan penye pijama ve tulumlar en iyi seçimlerdir, isterseniz tulumların içine çorap da giydirebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi kendi refleksif el - kol hareketlerinden ve tırnaklarından korumak için de eldiven giydirmeniz iyi olur. Bebeğinizin kusma sorunlarına karşı önlük, sırtının açılmasını engellemek için de fanila giydirmelisiniz. Onu dışarı çıkarırken ve banyodan sonra kullanmak üzere başlık, küçük battaniye, yelek ve sırtına koymak için mendiller çok işinize yarayacak. Ayakkabılarının da mutlaka rahat olmasına dikkat edin.

İlk göz bakımı:
Bebeğinizin gözünde ilk kez akıntı ya da çapak gördünüz. Panik yapmayın. Steril gazlı bezi kaynamış ılık suda ıslatıp, gözünü kulağa doğru tek bir hareketle fazla bastırmadan silin.

İlk kulak bakımı:
Kulaklarının asla içine yönelik bir bakım yapılmamalı, pamuklu çubuklar kullanılmamalı. Sadece
seçimlerdir, isterseniz tulumların içine çorap da giydirebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi kendi refleksif el - kol hareketlerinden ve tırnaklarından korumak için de eldiven giydirmeniz iyi olur. Bebeğinizin kusma sorunlarına karşı önlük, sırtının açılmasını engellemek için de fanila giydirmelisiniz. Onu dışarı çıkarırken ve banyodan sonra kullanmak üzere başlık, küçük battaniye, yelek ve sırtına koymak için mendiller çok işinize yarayacak. Ayakkabılarının da mutlaka rahat olmasına dikkat edin. kulağın arkası ve dış kulak kepçesi ılık suya batırılmış bir gazlı bez yardımıyla silinebilir. İlk burun bakımı: Bebeklerin burun sıvılarının kuruması sağlıklı nefes almalarını engelleyeceğinden düzenli bakımı uygun olur. Serum fizyolojik damlatılmış bir pamuklu çubukla bebeğin burnu dıştan ve ucundan temizlenebilir.
 
Üst