1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bebeğinizin ilkleri

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde ilk gülücük Minik bir bebeğin anne ya da babasına ilk gülümsediği an herhalde anne baba için en unutulmaz andır.
  Bebeğin ilk yılı heyecan verici birçok gelişmeyle doludur. Anne baba bebeğin her hareketini takip eder. İlk gülücük, ilk el çırpma hatta bebeğin önce kimin adını söyleyeceği anne baba arasında sevimli bir çekişmeye dönüşebilir.

  İlk Esneme: Bebekler doğum sonrası sık sık kocaman esnerler. Bunlar refleks hareketlerdir ve bebeğin ciğerlerine bol bol oksijen gitmesini sağlar. Bu özellikle bebeğin sizin vücudunuzdan bağımsız olarak yaşamayı öğrendiği dış dünyadaki ilk günlerinde onun için son derece önemlidir.
  İlk Gözgöze Temas: Bebeklerin görme duyusu doğum sonrasında son derece kısıtlıdır. Altı-sekinci haftalarda, kendisine gülen bir yüze gülerek cevap verir. Anneyle bebek arasında göz temasıyla kurulan bu bağ, bebeğin yaşamının ilk günlerinden itibaren onu hayata bağlayacak bir bağın oluşması açısından çok önemlidir.
  İlk “Agu” lar: Anne babaların heyecanla bekledikleri gelişme bebeklerinin ne zaman konuşacağıdır. Uzmanlar bebeğin dilini geliştirebilmesinde ailenin iletişiminin önemli olduğuna dikkat çekiyor. Aile onunla ne kadar ilgiliyse, bebek o kadar fazla agucuk, gugucuk yapar. Bebekler 3-6 ay arası ilk agu seslerini çıkartarak konuşmaya adım atar. Ardından önce sesli sonra sessiz harfleri kullanmaya başlarlar. Altıncı ayda iki heceli ‘baba’, ‘dada’ gibi sesleri çıkartabilirler. Bebeğin dil gelişiminde derece derece uzunluğu artan cümleler, çocuk 6 yaşına gelene kadar gelişmesini sürdürür. Bu gelişme çocuktan çocuğa farklılık gösterir.
  İlk Tebessüm, İlk Gülücükler: Minik bebeğinin gülücükleri etrafındakiler için sevinç kaynağı olur. Bebeğin bilinçli gülüşleri dört ve yedinci aylar arasında olur. O etrafında tanıdığı ve alıştığı yüzleri görünce, gülücüklerini bol bol dağıtacaktır. Bebeğin bu gülüşleri onun merhabası haline gelir.
  İlk Dişler: Bebeğiniz etrafa gülücükler saçtığında ağzını süsleyen iki minik diş onu daha da sevimli yapar. Bebekler, çıkmaya hazır dişleriyle dünyaya gelirler. Bu dişler, bebek yaklaşık 5-7 aylık olduktan sonra diş etlerini yararak ortaya çıkarlar. İlk dişin çıkışı bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Bu ilk dişlere süt dişleri ya da bebek dişleri denir.
  Bebeğinizin kendi başına ayakta durmayı öğrenip yürümesi hem sizin için hem de onun için son derece heyecan verici bir gelişmedir. Altıncı aydan itibaren iyice hareketlenen bebeğiniz, bir yerden bir yere sürünerek ya da yuvarlanarak emeklemeye çalışır. Onuncu aydan itibaren de kendini bir eşyadan diğerine iterek ve yana doğru adımlar atarak yürümeyi denemeye başlar. Bu onun sıralama dönemidir. Ayakta durmayı fazla dengeli olmasa da birkaç küçük adım izler. Bebekler 9-15 ay arası yürümeyi başarır. İlk adım, dikkatleri tamamen bebeğin üzerine çeker ve bu ilgiden çok hoşlanırlar. Her bebek, yürümeye kendi gelişim yapısına uygun zamanda başlar


   
Bebeğinizin ilkleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinizin ilk doktor randevusu!

  bebeğinizin ilk doktor randevusu!

  Bu hafta içinde, bebeği dikkatle inceleyip, ne kadar süt emdiğini, bezini hangi aralıklarla kirlettiğini saptayın. 40’ının çıkmasını beklemeden de, elinizdeki bilgilerle onu doktora götürmeyi ihmal etmeyin. Bebeğin ilk check-up’ı Hastalanmayı beklemeden doktor kontrolünden geçmeye alışmaya başladık. Belirli aralarla yapılan tetkikler, birçok hastalığın erken teşhisini sağlıyor. Yetişkinler...
 2. Bebeğinizin İlk Giysileri

  Bebeğinizin İlk Giysileri

  Yeni doğacak bir bebeği beklemek, onun için gerekli malzemeleri hazırlamak heyecan verici olduğu kadar keyiflidir de. Gerekli malzemeler hiç bitmez, aldıkça almak istenir. Zaten bebek eşyası ve malzeme üreticileri ilk çocukları doğacak olan anne ve babaların çok fazla para harcadıklarını, bu konuda sınır tanımadıklarını ortaya koymuşlardır. Öncelikle kendinizi size mağazada her şeyi satmaya...
 3. bebeğinizin ilk giysileri

  bebeğinizin ilk giysileri

  Bebeğinizin İlk Giysileri Yeni doğacak bir bebeği beklemek, onun için gerekli malzemeleri hazırlamak heyecan verici olduğu kadar keyiflidir de. Gerekli malzemeler hiç bitmez, aldıkça almak istenir. Zaten bebek eşyası ve malzeme üreticileri ilk çocukları doğacak olan anne ve babaların çok fazla para harcadıklarını, bu konuda sınır tanımadıklarını ortaya koymuşlardır. Öncelikle kendinizi size...
 4. İlk bebek arabası

  İlk bebek arabası

  bebek arabası önerileri ilk bebek arabası 1733’ te İngiliz William Kent, ilk bebek arabasını üretti. W. Kent adlı mimar, Devonshire’ in III. Dükü’ nün çocukları için tarihin ilk bebek arabasını sipariş üzerine yapmak zorunda kalmıştır. Bugün geliştirilmiş benzer tasarımlar parklarda, bahçelerde karşımıza çıkabilmektedir.
 5. Bebeğinizin İlkleri

  Bebeğinizin İlkleri

  bebek bakımı bebeğinizin ilk yılı Dünyaya getirdiğiniz bebeğinizin her yaptığı sizin için özeldir ancak ilklerinin yeri başkadır melekler, unutulmaz :) İlk banyosu, ilk gülüşü, ilkgiysileri, ilk saç kesimi. Bu ilklerin güzel birer anı olarak hafızalarınıza kazınması için de dikkat edilecek ufak tefek ayrıntılar var.. Bu makalemizde bebeğinizin ilkerinden bahsetmek istiyoruz sizlere.:)...

Sayfayı Paylaş