Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Bebek Emziği, Silgi Hatta Klavyenize Alerjiniz Olabilir

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Yüzerken kullandığınız bone ve gözlükler kaşıntı yapıyorsa, bebeğinize verdiğiniz emzik onu rahatsız ediyorsa, balon şişirirken hapşırık ve öksürük nöbetlerine tutuluyorsanız bu, lateks alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. Suadiye Memorial Tıp Merkezi Alerji ve Göğüs Hastalıkları Bölümü�nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, günlük hayatta kullandığımız pek çok ürün ve materyalin neden olduğu �Lateks alerjisi� hakkında bilgi verdi.
  Hayatta Karşılaştığımız Lateks Kaynakları Nelerdir?

  Lateks, �Hevea brasiliensis� adlı kauçuk ağacının süte benzer özsuyudur. Pek çok sentetik kauçuk türüne de �lateks� ismi verilmekle beraber, bunlar alerjik reaksiyona yol açan proteinler içermez.

  Paket lastikleri, korseler, yüzücü boneleri ve gözlükleri, prezervatifler, bebek emzikleri, balonlar, oyuncaklar, toplar (tenis, basketbol�), silgiler, yapıştırıcılar, halı altlıkları, telefon kordonları ve elektronik cihazların tuşları (bilgisayar klavyesi, hesap makinesi gibi) günlük hayatta karşılaştığımız lateks kaynaklarını oluşturur. Bunun dışında tıbbi girişimlerde kullanılan eldivenler, diş hekimliğinde kullanılan kimi malzemeler, bazı enjeksiyon araç-gereci, oksijen maskeleri, idrar sondaları ve bandajlar da lateks içerir. Ayrıca araba lastiklerinin asfalta teması sonucu atmosfere yayılan lateks parçacıkları da şehir havasında bulunmaktadır. Bu parçacıklar, solunum yoluyla akciğerlere girebilecek kadar küçüktür. Havayoluyla alınan lateks parçacıkları latekse karşı duyarlanmaya neden olur.

  Kimler Lateks Alerjisi Riski Altındadır?

  �Spina bifida� adı verilen bir omurga gelişim sorununda, doğumsal idrar yolu problemleri olanlarda ve sık cerrahi girişim geçirenlerde yoğun olarak latekse maruz kalmaları nedeniyle lateks alerjisi riski fazladır (yüzde50 kadar). Lateks eldiven kullanan sağlık personelinde (doktorlar, hemşireler ve laborantlar gibi) risk yüzde10 civarındadır. Mesleği gereği latekse maruz kalanlarda da (örneğin kauçuk sanayi çalışanları ya da lateks eldiven kullanan kişiler) risk genel topluma göre artış göstermektedir. Bu kişilerin özellikle alerjiye eğilimli oldukları da biliniyorsa, lateks içermeyen ürünleri tercih etmeleri yararlı olacaktır.

  Lateks Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

  Kişiden kişiye ağırlığı değişmekle beraber, ciltte döküntü, kızarıklık; gözlerde kızarma, sulanma ve kaşıntı, hapşırık, öksürük, nefes darlığı, burun akıntısı ve şok görülebilir.

  � Döküntü ve kızarıklık gibi belirtiler daha çok lateks içeren ürünlere temas sonucu ortaya çıkar. Nefes darlığı gibi solunum yolu şikayetleri ise lateksin hava yoluyla alınmasıyla görülür. Örneğin, lateks eldivenlerde kullanılan pudraya lateks proteinleri yapıştığından eldiven elden çıkarıldığında bunların havaya yayılmasıyla belirtiler ortaya çıkabilir. Ameliyathane ve yoğun-bakım ünitelerinde bu alerjenik pudranın bol miktarda bulunduğu saptanmıştır. Ağır reaksiyonlar daha çok bedenin nemli bölgelerine ya da cerrahi sırasında iç organlara lateks temasıyla gelişir. Bunun nedeni, alerjenin nemli yüzeylerden vücuda daha hızlı girmesidir.

  Bazı besinlerle lateks alerjisi olan kişilerde alerjik şikayetler görülebilir. Buna �çapraz duyarlılık� denir. Çapraz duyarlılığın nedeni, kauçuk yapısındaki kimi proteinlerin bazı besinlerdeki proteinlerle benzerlik göstermesidir. Bu tür besinler arasında kivi, avokado, kestane, muz, mango, kavun, domates ve daha nadiren elma, armut, üzüm ve şeftali sayılabilir.�

  Lateks Alerjisi�ne Tanı Koyma

  Deri testi ya da kan testi ile lateks alerjisi tanısı konabilir. Kauçuk içeren ürünlerle temas sonrası yukarıdakilere benzer yakınmaları olan kişi hekime başvurmalı ve gereğine göre uygulanacak tanı yöntemi seçilmelidir.

  Tedavide İlk Basamak, Sorunun Farkında Olmak

  Lateks alerjisi olduğu saptanan kişi, lateks içeren ürünlerden uzak durmalı ve sorunun farkında olmalıdır. Çoğu lateks içeren ürünün yerine lateks içermeyen eşdeğerlerinin piyasada bulunabileceği unutulmamalı ve alerjisi olan kişi, üzerinde lateks alerjisi olduğunu belirten bir künye/kolye ya da yazılı döküman ve cerrahi girişimlerde gerekebilecek lateks içermeyen eldiven bulundurmalıdır.

  Lateks alerjisi olan kişilerin cerrahi girişim öncesi, hekimi bu konuda uyarmaları önerilir. Ameliyat öncesi bu durum bilindiğinde anestezist ve cerrah gerekli tedbirleri alacaktır.

  Lateks, elbette sağlık personeli için de risk oluşturmaktadır, ancak hekim ya da diğer sağlık personeli, büyük olasılıkla zaten kendi lateks alerjisinin farkında olduğundan buna yönelik önlemleri alacaktır.
   
Bebek Emziği, Silgi Hatta Klavyenize Alerjiniz Olabilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. emzik emen bebeklere dikkat

  emzik emen bebeklere dikkat

  Uzun süre emzik emen bebeklerin büyürken konuşma güçlüğü çekme riskinin üç kat daha fazla olduğunu biliyor musunuz? Daily Mail'in haberine göre, Amerikalı ve Şilili bilimcilerin araştırmasında, 3 ila 5 yaşındaki çocukların emzik, parmak ve meme emme alışkanlıklarına bakıldı. Çocuklara ayrıca, konuşmalarının yaşlarına göre normal olup olmadığını anlamak için dil testi uygulandı. Washington...
 2. Cici bebek emzikleri

  Cici bebek emzikleri

  cici bebekler bebek emzikleri en güzel emzikler isimli bebek emzikleri isimli emzik Benim oğlum emzik hiç emmedi.Ama ben bebeklere emziği çok yakıştırıyorum.O şirin kücük ağızlarına koca kcoa emzikler nede yakışıyor ya:):)Malesef benim tatlı oğluşum emzik emmeyi istemedi.Her emzik verdiğim de tükürür gibi ağzından attı emziğini:)Doktorlar pek emziği tavsiye etmiyor ama anneler bebişerine emzik...
 3. Bebeğe emzik verilmeli mi?

  Bebeğe emzik verilmeli mi?

  emzik kullanımı emzik kullanmak gereklimi Selam kızlar bebeklerde emzik kullanmak çoğu zaman kurtarıcı oluyor özellikle uyumaya çalıştığı zamanlardaçok işe yarıyor peki uzmanlar öneriyormu? peki hangi emziği seçmeliyim Minicik bebeğinin ağzındaki emziği çekiş gücüne hayranlıkla bakakalabilirsiniz. O büyük bir hızla ve keyifle, yalancı emziğini emmektedir. Bir an ağzından çıkmaya görsün,...
 4. Bebeğimi emzikten nasıl kesebilirim?

  Bebeğimi emzikten nasıl kesebilirim?

  bebekleri emzikten nasıl kesmeli,bebeğim emziği bırakmıyor,bebekleri emzikten kesmenin yolları,bebeğe emziği bıraktırmanın yolları hakkında bilgiler Bebeklerde ani bebek ölümlerini engellemeye yardımcı olmada emzik faydalı olmakla birlikte, 1 yaşını geçmiş çocuklara emzik verilmesi tavsiye edilmemektedir. Emzik kullanmak bebeklerde sakinleştirici ve uykuya geçmeyi kolaylaştırıcı bir etki...
 5. Bebekler için değişik emzik modelleri

  Bebekler için değişik emzik modelleri

  bıyıklı emzik modelleri, farklı emzik modelleri, emzik modelleri, emzik kullanmak zararlımı Bebekler ve emzik ikilemesini her zaman bir arada düşünürüz. Onlar ile özdeşleşen emzikler bazen annelere oldukça rahat bir hayat sağladığı da kesindir. Bebekler doğduktan hemen sonra bebeğe emziği alıştırmak için bazen epey bir uğraş verilir. Bazı bebekler emzik kullanmayı bir iki denemeden sonra...

Sayfayı Paylaş