gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bebek Hareketlerinin Sayılması

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bebek hareketlerini sayma anne karnında bebek hareketleri neden azalır hareketleri neden azalır Bebek hareketleri fetal iyilik halinin belirlenmesinde kullanılan en eski yöntemdir. Bebek hareketlerinin oluşması ve koordine edilmesi kompleks bir sinir sistemi olayı olduğundan fetusun iyilik halini hassas bir şekilde ortaya koyabilir.
  Her bebeğin kendine özgü bir hareket etme alışkanlığı vardır ve bu hareket etme alışkanlıklarındaki bir değişiklik anne adayı tarafından kolaylıkla fark edilir. Her anne adayının bebek hareketleri konusunda duyarlı olması ve bebeğinin oynaması azaldığında bunu doktoruna bildirmesi gerekir. Anne adayının bebek hareketlerinin belirgin şekilde azaldığını ifade etmesi her kadın doğum uzmanı tarafından ciddiye alınan bir durumdur.
  Tanım
  Ona kadar sayma yöntemi bebek hareketleri temel alınarak geliştirilen ve anne adayının kendisinin uygulayabileceği basit bir testtir.
  Hangi durumlarda uygulanır?
  Bu test genellikle fetal distres gelişme olasılığı yüksek olan fetuslarda uygulanır. Bebek hareketleri günün değişik saatlerinde önemli değişiklikler gösterir ve iş yaşamı yoğun olan anne adayları bebek hareketlerine tam olarak konsantre olamadıklarından normal oynamakta olan bebeği hissedemeyebilirler. Bu da anne adayının endişelenmesine neden olabillir. Önerimiz bebek hareketlerinin genel olarak her anne adayı tarafından izlenmesi ve azaldığını hissettiğinde anne adayının durumu doktoruna bildirmesidir. Ona kadar sayma yöntemi bebek hareketlerinin azaldığını düşünen ancak bundan tam emin olmayan anne adayları için sakin bir köşeye çekilip gerçek bir azalma olup olmadığının belirlenmesi için kullanılabilir.
  Uygulanması
  Testte anne adayının günde bir kez günün her hangi bir saatinde tercihen akşam saatlerinde bebek hareketlerine konsantre olması istenir. Bebeğin on kez hareket etmesine kadar geçen süre kaydedilir. Bebeğin hıçkırık hareketleri değerlendirme dışı bırakılır. 10 kez hareket etmesi bir saatten daha uzun sürerse doktora haber vermesi istenir.
  Yorumlanması
  Bebek hareketlerinin azalması gebeliğin ilerlemesiyle birlikte meydana gelen selim bir hadise olabileceği gibi fetal disres belirtisi de olabilir. Ancak gebeliğin hiç bir döneminde bebek hareketlerindeki azalma belli bir sınırın altına düşmez. Bu yüzden ona kadar sayma yönteminde on hareket için geçen sürenin bir saatin üzerinde olması durumunda mutlaka NST ile ileri inceleme yapılmalıdır. Tüm antenatal iyilik hali testlerinde olduğu gibi ona kadar sayma metodunda da bebek hareketlerinin iyi çıkması kordon sarkması ya da ablatio (plasentanın erken ayrılması) gibi ani ve beklenmedik bir şekilde gelişen olayları ve doğum sonrası gelişmesi muhtemel problemleri tahmin edemez. Ayrıca polihidramnios (bebeğin sıvısının fazla olması) durumunda bebek hareketleri normal olmasına karşın anne adayı tarafından hissedilemeyebilir.

   
Bebek Hareketlerinin Sayılması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte bebek hareketleri tekmelemeleri

  Gebelikte bebek hareketleri tekmelemeleri

  22 haftalık gebelik hamilelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilir gebelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilir tekmeleri Bebeğinizin hareketlerini hissetmek, gebeliğinizde yaşayacağınız en hoşunuza gidecek şeydir. Sizi en çok üzecek şey de doğal olarak, hareketlerin kaybolmasıdır. İçinizde yeni bir yaşamın filizlenip boy attığını, pozitif bir gebelik testi veya karnınızın büyümesinden,...
 2. Bebeğin anne karnındaki hareketleri

  Bebeğin anne karnındaki hareketleri

  bebeğin anne karnındaki hareketleri anne karnındaki bebeğin hareketleri Hamiş Melek'ler ve hamiş kalmak isteyen tüm hanımlar, bebeğin anne karnında ki hareketlerini merak ediyor musunuz? Sizi bilmem ama ben çok merak ediyorum ve benim gibi merak edenler için bu konuya dair bir araştırma yaptım, ee tabi ki sizlerle de paylaşıyorum :) Hiç beklenmeyen bir anda hissedilen bu hareketi hemen...
 3. Bebek hareketleri nasıl olmalı?

  Bebek hareketleri nasıl olmalı?

  bebek hareket azalması bebek hareket izlenmesi selam kızlar, uzmanlar tarafından önerilen herzaman bebek hareketlerinin gözlemlenmesi ama tabi bunu takıntı haline getirilmemesi son 2 saate yaklaşıl 10 adet oynama olması gerekiyor bunun altında az bşr sayı olursa hemen doktorunuza danışın ama bunun yanında eğer bebeğiniz normalde çok hareketli bir bebek ise ve 2 saate 10 kezde atıyor olsa...
 4. Bebeğimin hareketini hissetmiyorum hareketler ne zaman başar?

  Bebeğimin hareketini hissetmiyorum hareketler ne zaman başar?

  bebeğin hareketleri ne zaman başlar,bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir,bebeğin hareketlerini hissetmemek,bebeğin anne karnında hareketleri hakkında bilgiler Anne karnındaki bebekler hareket ettikçe gelişirler.Bebek hareketleri anneler için çok büyük bir mutluluktur. Çünkü hareket ne kadar fazla olursa o kadar anne bir sorun olmayacağını düşünür. Gebelik süresince anne devamlı...
 5. Beyza hanım bebeğim hareket etmiyor

  Beyza hanım bebeğim hareket etmiyor

  İyi günler Beyza hanım 7 aylık hamileyim. Kontrollerimi düzenli oluyorum. 2 gündür bebeğim hareket etmiyor tık bile yok:( bu sabah azcık pembe akıntım oldu. Sizce bir şey olmusmu? Doktora gitmelimiyim normalmi. Teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş