Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bebek ve çocuklarda ishal önlemi

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bebek ishali çocuklarda ishal önlemleri anne sütü emen bebeklerde ishal emen bebeklerde
  BEBEKLERDE, ÇOCUKLARDA İSHALLERİ VE DEHAYDRASYON YANİ VUCUDUN AŞIRI SU KAYBETMESİNDEN KURUMAYI VE ÖLÜMLERİ NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ?

  21.asırda ekmek ,şeker gibi tüm dünyada pet sişelerde satılan hazır ORS içecekler dünyada tüm geri kalmış ülkelerde, köylerde dahi satıldığında,her evde bulundurulduğunda,her anne bebeğine daha ilk ishalli dışkılamada bu sıvıyı hemen ve sürekli verebildiginde + bebeğini sağlıklı ve doğru ve yeterli beslemeyi bildiğinde,ona bu oğretildiğinde; dünyanın hiçbir yerinde bebekler bizdeki kadar olmuyor; bebek ölümleri önleniyor!
  Bebek ve çocuklar sıcakları ve de soğugu yetişkinlerden çok daha fazla hissederler. Çünkü vücutları bizlerinki kadar kolay adapte olamaz.Bebekler ve çocuklar ayrıca tüm ihtiyaçlarının karşılanması için bizlere ,yani yetişkinlere güvenmek zorundadırlar.İçeceklerini,üstlerinin ve bezlerinin değistirilmesi hep bizim sorumluluğumuzdur.

  Sıcak yaz aylarında işte size bebeğinizi,çocukları koruyacak bazı ipuçları;

  · Yazın sıcaklarda herkesin, bebeğinizin de çok daha fazla sıvıya,suya ihtiyacı vardır.

  · Bebeginize çok daha sık ve fazla anne sütü verin , tabii kendiniz de sağlıklı ve dengeli beslenmeye çalışarak ve en az 10-12 bardak su içerek!

  · Anne sütü emen bebeğe ise cok daha fazla kaynatılmış ve soğutulmuş kaşıkla su verin; anne sütü emmeyene ise biberonla verin .

  · Eğer 24 saat içinde bebeğinizin 6-8 oldukça ıslak bezini alıyorsaniz, değiştiriyorsanız bebeğinizin vucüdundaki su durumu iyi demektir.

  · 2 yas üstündekilere ve öteki çocuklara da daha fazla ve bol su verin.

  · Ilık su ile sık sık banyo yaptırın,yıkayın. Gün boyunca;pudra kullanmayın. Çünkü ciltteki gözenekleri tıkar ve kaşıntılara,kızarıklıklara sebep olabilir.

  · Bebeğin yattığı beşiğe, yatağa, arabanın altına , emdirirken sizinle arasına , bebegin altına büyükçe BiR EL HAVLUSU YA DA BÜYÜKÇE BİR HAVLU koyunuz ki terini emsin ve serince olsun,cildi nefes alabilsin.

  · Serince, gölge bir yerde başından ayrılmamak ve sürekli gözlemlemek ,yani yanından ayrılmamak kaydıyla su ile oynamasına müsaade edin-hortumla serinlemek, parklarda özellikle sıcak yerlerde çocuklar için yapılmış alttan 40-50 delikten tazyikle azalan, artan şiddette fışkırtan su fiskiyeleri , su doldurulan leğen, kova, plastik 10-15 cm yükseklikteki oyun havuzları gibi

  · Bebek ve çocukları 10.00 sabah ile 15.00 arasında dışarı,güneşe çıkartmayın.

  · Çocukları ve bebekleri hafif,ince,bol ve mümkün olduğunca bütün vücutlarını örtecek şekilde giydirin ve mutlaka oldukca geniş kenarlı şapkalar giydirin. ASLA ASLA KUNDAK YAPMAYIN .KALÇA ÇIKIĞI VE ÖLÜMLERE BİLE SEBEP OLABİLİRSİNİZ.

  · İLK 12 AY BEBEĞİNİZİN CİLDİNİ HER TÜRLÜ GÜNEŞ IŞIĞINDAN, DİREKT GÜNEŞTEN MUTLAKA UZAK TUTUN. BEBEĞİNİZİN GÖLGEDE VE GÜNEŞTEN KORUNMUŞ OLDUGUNDAN MUTLAKA EMİN OLUN.HergÜn açık havada arabasıyla 1 saat gezdirin.

  · Plastik ve naylon vs. giysileri asla giydirmeyin-% 100 pamuklu tercih edin.Koton,pamuklu bezlerin kullanılması bebeklerin poposundaki pişikleri önler,azaltır.

  · Hazır,kullanılıp atılan bebek bezlerini acil durumlarda ve seyahatlerde kullanın sadece.Plastik kısmı bebek cildinin nefes almasını engeller.

  · Bebeğinize evde sadece bezini bağlayın ve incecik bir tek atlet giydirin.Bu yeterlidir.

  · Camlari indirilmis dahi olsa,bebek ve çocukları (ve hayvanlarınızı) park etmiş arabada camları indirilmiş dahi olsa asla yalnız bırakmayın.
  · Çocuğun yüzünü serinletmek için sık sık ıslak bezle silin
   
bebek ve çocuklarda ishal önlemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebekte Rotavirüs'e Bağlı İshal ve Kusmaya Dikkat!!

  Bebekte Rotavirüs'e Bağlı İshal ve Kusmaya Dikkat!!

  ishal aşısı fiyatı bebeklerde ishal ve kusma rotavirüs aşısı fiyatı bebek bebeklerde Dünyada yılda 114 milyondan fazla çocukta Rotavirüs kaynaklı gastroenterit (ishal) ortaya çıkarken yılda 600 binden fazla çocuk bu nedenle hayatını kaybediyor. ABD ve AB “Halk Sağlığı” kapsamında, özellikle kışın ve baharda sıklıkla karşılaşılan Rotavirüs ile mücadeleye başlıyor. Sıklıkla çocuklarda görülen...
 2. Çocuklarda İshal

  Çocuklarda İshal

  ishal olan çocuğa ne yedirilmeli pirinç lapası nasıl yapılır rüyada bebeğin kaka yapması ishal olan bebeklere ne yedirilmeli bebeğim yedirmeliyim İshal Nedir ? İshal tanımlamasında 3 kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Kıvam : Her zaman yapılan, olağan kıvamından daha cıvık, sulu hal alması, Sayı : Olağan halinden daha sık yapılması Miktar: Hacim ve miktar olarak olağan halinden daha...
 3. Norovirusler tüm dünyada erişkin ve çocuk gastroenteritlerinin (ishallerinin)

  Norovirusler tüm dünyada erişkin ve çocuk gastroenteritlerinin (ishallerinin)

  Noroviruslerin esas bulaşı, ağız-dışkı yolluyla (kusmukla da bulaşır) olmakla birlikte hava yoluyla da (olasılıkla kuvvvetli kusmalar esnasında) bulaşma olabileceğine dair epidemiyolojik veriler vardır. Olgular bütün yıl boyunca görülebilir. Her yaştan insanları, açık ve kapalı toplulukları etkiler. Bulaşma, yuvalarda, göçmen kamplarında, tatil yapılan kamplarda, hastanelerde, okullarda,...
 4. Yeni doğan bebeklerde ishal ve kabızlık

  Yeni doğan bebeklerde ishal ve kabızlık

  yeni doğan bebeklerde kabızlık yenidoğan bebeklerde kabızlık yeni doğan ishal bebekte ishal yenidoğan Merhaba melişlerim, yeni doğan elma çekirdeklerimizde, ki doğmuşsa elma çekirdeğinden elma kasasına dönmüştür :) Dönem dönem ishal ve kabızlık sorunları olur. Bununla ilgili bilgi vermesi açısından konuyu paylaşıyoruz. ISHAL VE KABIZLIK (YENIDOGAN) Yeni doğmuş ve anne sütü ile emzirilen bir...
 5. çoçuk ishallerinde ölüm riskiNasıl önlem alınır

  çoçuk ishallerinde ölüm riskiNasıl önlem alınır

  bebeklerde ishal ishal aşısı merhaba kızlar ishal diyip geçmemek gereekiyor çok önemli bir hastalık ve herzaman önlemlerimizi almamız gerekir Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neşe Özkayın, akut ishalin, her yıl 5 milyon çocuğun ölümüne neden olduğunu bildirdi. Yrd....

Sayfayı Paylaş