Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bebek Yada Çocuklarda Ateşlenme

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  çocuk ateşlenmesi ateşlenmenin sebepleri çocuk ateşlenmeleri sık ateşlenme ateşlenme sebepleri Bebek Yada Çocuklarda Ateşlenme
  Bebeğin Yahutta Çocuğun Rahatsızlanması Durumunda Yapılması Gerekenler

  Bebeklik ve çocukluk çağında anne ve babaları en çok endişelendiren durumların başında ateş geliyor.

  Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Kandemir "Ateş, vücudun farklı virüs, bakteri ve diğer mikroorganizmaları tanımlama ve onlarla savaşın nedeni ile ortaya çıkar" diyor. Ateşin en sık görülen sebebi enfeksiyonlardır.

  Ateşten şüphelenildiğinde, çocuğun mutlaka vücut ısısı ölçülmelidir. Alnına dokunularak hissedilen vücut ısısı güvenilir değildir, bu yüzden termometre kullanmak gerekir.

  Dr. Kandemir "Eğer çocuğunuzun vücut ısısı makattan 38 C üzerinde, kulaktan 37.8 C, koltuk altından 37.2 C üzerinde ise, ateşli kabul edilebilir" diyerek aileleri uyarıyor.

  Ne yapabilirsiniz?
  - Susuzluğu engellemek için, vücut sıvısını eksik bırakmamak gerekir. Su, çorba, meyve suları verilebilecek iyi seçeneklerdir.

  - Okula giden çocuklar ateş 24 saat yükselmeyinceye dek evde istirahat etmelidir.

  - Alın, şakaklar, koltuk altı, kasıklar ve bacak arkalarına ıslak ve ılık kompres uygulanması, ateşi düşürmede oldukça etkili bir yöntemdir. Soğuk su ve alkol, ateşte daha fazla yükselmeye sebep olabilecek titreme yaratacağından, kullanılmamalıdır. Uygulanan kompresler sık sık deşiştirilmelidir.

  - Aşırı kıyafet giydirme, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden, çocukları çok az giydirmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır.

  - Reye sendromu olarak bilinen ani karaciğer ve beyin hasarı ile seyreden hastalığa neden olduğu için, 12 yaş ve altındaki çocuklarda aspirin, ateş düşürücü olarak önerilmemektedir.

  - Doktora danışmadan ilaç verilmemelidir.

   
Bebek Yada Çocuklarda Ateşlenme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuklarda "PİKA" ya dikkat

  çocuklarda "PİKA" ya dikkat

  çocuklarda pika pika hastalığı tebeşir yeme isteği tebeşir yemenin zararları toprak yemek zararlımı Çocuklarda 'Pika'ya dikkat Pika, besleyici değeri olmayan toprak, kum, boya gibi maddelerin yenilmesi ile seyreden bir yeme bozukluğudur. Yapılan çalışmalar değişik toplumlarda bu yeme bozukluğuna %4 ila %26 oranında rastlandığını ortaya koymaktadır. Aile Hekimliği Uzmanı, Clinica Gayrettepe...
 2. Anne Babayla Yatan Çocuklar...

  Anne Babayla Yatan Çocuklar...

  Anne ve babasıyla birlikte yatan çocukların ileriki yaşamlarında sanıldığı gibi psikolojik sorun yaşamadığı bildirildi. ABDde yapılan bir araştırma, birlikte uyumanın sağlıklı olduğunu ve çocuğun gelişimi üzerinde uzun süreli etkisi bulunmadığını ortaya koydu. California Üniversitesinden Dr. Paul Okami, öncelikle ailelerden çocuklarının uyku planını sunmalarını istediklerini, buna göre,...
 3. bebeğiniz ya da çocuğunuz hangi kitapları seviyor?

  bebeğiniz ya da çocuğunuz hangi kitapları seviyor?

  Bebeğinizi kitaplarla tanıştırmanızın ardından en çok hangi kitabı sevdi ve ilgilendi?Bu sayfadan bebeklerinize ve çocuklarınıza okuyup sevdirdiğiniz değişik kitap isimlerini paylaşırmısınız acaba?
 4. bebeğiniz ya da çocuğunuz reklamda oynasın istermiydiniz??

  bebeğiniz ya da çocuğunuz reklamda oynasın istermiydiniz??

  Merhaba.Çocuk ve bebekelrin reklamlarda oynamalarına nasıl bakıyorsunuz?Sizin çocuğunuz için böyle bir teklif gelse nasıl karşılarsınız?Gelecekleri için psikolojilerimi bozulur, hayatları mı kurtulur?

Sayfayı Paylaş