Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bebeklerde gaz sancıları

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Bebeklerde, özellikle ilk aylarda durmak bilmeyen ağlamaların nedenlerinden biri de: Gaz sancıları
  Bu sancılar hemen hemen bütün bebeklerde görülür. Karın bölgesinde gaz toplanması ve bunun yarattığı huzursuzlukla kendini gösterir. Bu bir hastalık gibi algılanmamalı ve küçük önlemlerle azaltılmaya çalışılmalıdır. Zira, gaz sancıları bebeklerde çok sık görülen bir durumdur ve şu ana kadar “gaz” nedeni ile zarar görmüş bir bebek bulunmadığının bilinmesi rahatlatıcı bir durumdur.

  Gaz ve gaz sancıları, belirli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olay olarak kabul edildiğinden kesin tedavisi yoktur. Ancak önemli olan “gaz”ın sebebini bulmak ve ona göre önlemler alarak bu sancıları ve dolayısıyla bebeğin ağlamasını azaltmaya çalışmaktır.

  Burada tüm ağlamaların sebebi “gaz” olarak düşünülmemelidir. Örneğin diş çıkarma, ishal, kulak ağrısı gibi nedenlerle de bebek uzun süreli ağlama krizlerine girebilir. Ayrıca en sık karşılaşılan ağlama nedeni açlık da bazen gaz sancısına verilen tepkilerle karşılaştırılabilmektedir.

  Gazın en önemli göstergelerinden biri bebeğin bacaklarını karın bölgesinde toplaması ve yüzünde kızarma ve morarmalar görülmesidir. Buna göre, öncelikle bebeğin gaz nedeniyle ağlayıp ağlamadığını tespit etmek gerekir.

  Bebeklerde gazın nedenleri

  Beslenme: Örneğin bebek açlıktan ağlıyorsa meme veya mama verildiğinde susacaktır. Ancak bu durumda susmuyorsa ve yine de bebek beslenmeye devam ediyorsa bu da gazı artırıcı bir sebep olabilir.

  Yanlış bilinen bazı uygulamalar da, bu rahatsızlığı artırıcıdır. Örneğin emziğin bal veya reçel gibi maddelere batırılması, bebeğe şekerli su içirilmesi, doktor tavsiyesi alınmadan ve erken dönemde başlanan nişastalı yiyecekler, meyve ve meyve sularının gereğinden fazla verilmesi gaz sancılarını fazlalaştıracaktır.

  Gereğinden az veya fazla su verilmesi, bebeğin gazını artıracak ve rahatsız edecektir. Elbette eğer bebek anne sütü alıyorsa, annenin de beslenmesinde bazı noktalara dikkat etmesi, bebeğin “gaz” rahatsızlığını azaltabilir. Nohut, fasulye, turşu gibi besinlerin ve özellikle gazlı içeceklerin tüketiminin azaltılması yararlı olacaktır.


  Hijyen: Uzun süre açıkta bırakılan yiyecek ve içecekler (mama veya iyi saklanmamış anne sütü), iyi temizlenmemiş ve dezenfekte edilmemiş kaşık, emzik gibi malzemeler, kapağı kapatılmadan saklanmış şurup ve ilaçlar da basit mikrobik kirlenmelere sebep olur ve bunlar gaz sancılarını tetikler.

  Uygulamalar: Bebeğin fazla sıkı kundaklanması, hep aynı pozisyonda yatırılması, altının uzun zaman ıslak bırakılması, ayaklarının sıcak tutulmaması ve bulunduğu ortamın fazla sıcak veya soğuk olması da bebeklerde gaz problemini yaratan etkenler arasındadır.

  Neler yapmalı?

  Öncelikle anne ve babanın bıkmadan bebeğe şevkatle ve özenle yaklaşması çok önemlidir. Anneden ve babadan hissedeceği huzur onu sakinleştirecektir.

  Bununla beraber bebeğin ve annenin beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir. Bebek için düzen özellikle ilk aylarda çok önemli olur. Bu nedenle beslenme saatlerinin ve besinlerin özenle belirlenmesi gerekir.

  Bebeğin beslenmesi sırasında özellikle burnunun açık olması çok önemlidir. Bebekler ağızdan solunuma geçmediklerinden burun tıkalı beslenirken hem yorulacak hem de oldukça fazla hava yutacaktır.

  Her beslenmeden sonra, bebeğin sırtı yavaş hareketlerle sıvazlanarak gazının çıkarılması gerekmektedir. Bu onu rahatlatacak ve tıkanmalarını önleyecektir.

  Besinler hazırlanırken hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir. Dezenfekte amacıyla biberonlar, emzikler, kaşıklar her kullanımdan sonra kaynatılmalıdır. Ayrıca özellikle hazır mamalar, taze olmalı ve hazırlama kurallarına uygun olarak hazırlanmalıdır.

  Bebekler, hep aynı pozisyonda yatırılmamalıdır. Bu “gaz” problemlerini artıracağı gibi fiziksel gelişim açısından da sakıncalar doğurabilir. Daha çok yan yatırma tavsiye edilmektedir.

  Aşırı sıcak veya soğuk ortamlar bebeği her açıdan rahatsız edecektir. Ayrıca çok dar ve hareketini kısıtlayıcı giysiler giydirilmemelidir.

  Bebeğe mümkün olduğunca sakin bir ortam hazırlayıp zaman zaman hafif masajlar yapmak da gaz toplanmasını azaltacak ve anneyle çocuk arasındaki bağı güçlendirecektir.
   
Bebeklerde gaz sancıları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ender Saraç'tan Bebeklerde Gaz Sancısına Çözüm Önerileri

  Ender Saraç'tan Bebeklerde Gaz Sancısına Çözüm Önerileri

  Bebeklerde Gaz Sancısı Ender Saraç Ender Saraç Bebeklerde Gaz Sancısına Öneriler Bebekli anneler iyi bilir melekler, bebek büyütürken en sık rastlanan sorunların başında gaz sancıları gelir. Bakın Dr.Ender Saraç bebeklerde gaz sancısı için nasıl önerilerde bulunmuş :) Ender Saraç bebeklerde gaz sancısı doğumdan bir yada iki hafta sonra başlayıp yaklaşık altıncıya aya devam edebileceğini...
 2. Bebeğimin gaz sancısına ne iyi gelir?

  Bebeğimin gaz sancısına ne iyi gelir?

  bebeğimin gaz sancısına ne iyi gelir, bebeğimde kolik var ne yapmalıyım,Kolik nedir, bebeklerde kolik neden görülür, bebeklerde kolik nedeni ile ağlama anlaşılır mı,bebeğim sürekli ağlıyor Kolik denilen bu durumun birçok nedeni olabilir. Besin alerjisi, besin intoleransı gibi nedenlerin yanı sıra hamilelikte stres de bebekte kolik görülmesine yol açabilir. Kolik nedir? Kolik, süt çocukluğu...
 3. Bebeklerde Gaz Sancısını Engellemek İçin Öneriler

  Bebeklerde Gaz Sancısını Engellemek İçin Öneriler

  bebeğimin gazı var,bebeğin gazı nasıl geçer,bebeğin gazını nasıl önlerim,bebeğin gaz sancısına ne iyi gelir,bebeklerde gaz sancısı hakkında bilgiler Yenidoğan bebeklerin tam olarak gelişmeyen sindirim sistemleri nedeniyle ortaya çıkan gaz sancıları hem bebek hem de ebeveynlere zor anlar yaşatıyor. Emziren anne beslenmesine özen göstermelidir. Sigara, kahve, çay, çikolata, baharatlı...
 4. Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri

  Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri

  Hiçbir neden yokken ağlamaya başladı ise büyük ihtimalle gaz sancısı vardır. Hatta bebeğinizin karnını tok, sırtını pek tuttuğunuza göre çoğu ağlamanın nedeni gaz sancısıdır desek kehanette bulunmuş olmayız. Hemen hemen her ebeveyn bebeklerde gaz sancısı sorunu ile karşılaşır. Bebeğiniz anne karnının dışındaki dünyaya alışırken bu sorunu yavaş yavaş atlatacaktır. Bebeklerde gaz sancısı...
 5. Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir? Daha Mutlu Bebekler İçin

  Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir? Daha Mutlu Bebekler İçin

  Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir?- Bebeklerde gaz sorunu genelde her çocukta olan bir problemdir. Bu bebeklere olduğu kadar anne ve babalara da sıkıntı oluşturur. Doğumdan hemen sonra emzirmeye alıştığınız bebeğinizi gelişimi sırasında tabii ki başka sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bu sıkıntıların ilki de gaz problemidir. Süt vermeye başladığınız ilk zamanlarda başlayan gaz sorunu yaklaşık...

Sayfayı Paylaş