Bebeklerde Gaz Sancısı nasıl giderilir neler yapılmalı

$ul€

Yeni Üye
Üye
Bebeklerde Gaz Sancısı nasıl giderilir neler yapılmalı
Yeni doğan bebeklerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri de gaz sorunudur. 2 hafta ile 3 aylık bebeklerde çok karşılaşılan bir sorundur. Yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 25 arasındaki bebekte gaz sorunu (kolik) görülmektedir.

bebek2-1a7.jpg


Bu sorunun neden kaynaklandığı ise tam olarak aydınlanmamıştır. Sosyal faktörler, psikolojik faktörler etkili olarabilir. Ancak tek bir sebebi bulunmamaktadır. Kolik yani gaz sancısı ağlamaları bebek dünyaya geldikten 15 gün sonra başlamaktadır. 6 haftada maksimum düzeye çıkar ve 12. haftaya kadar sürer.

15 günlük bebeğin normal ağlama süresi günde 1.5 saattir. 2 buçuk aylık bebeğin günlük ağlama süresi ise yaklaşık olarak 3 saattir. Bebeğin ağlamasının sebebini kolik ağrısı diyebilmemiz için günde 3 saati geçen ve bunun gerçekleşmesi haftada 3 günü bulan ağlama nöbetleridir.

Gaz sancısında emzirme süresi çok önemlidir. Eğer bebek bir göğüste yarım saat 45 dakika emdiği zaman hava alması artmaktadır. Bu yüzden emzirme süresine son derece dikkat etmek gerekmektedir. Anne iki göğsünden de bebeği emzirmelidir. Bebek emdikten sonra yarım saat dik tutulması gerekmektedir.
 

melekinci

Üye
Üye
evet benim bebeğimde 4 aylık olana kadar gaz sorunu çekti ama şimdi düzeldi çok şükür
 

CeMoŞ

Daimi Üye
Üye
gaz sorunu olan bebeklerin sırtını iyi sıvazlayın yada hafifçe vurun ama böyle 5 dakika 10 dakika değil baya bayaa bi vurun yoruldum demeyinn taki çocuk gazını çıkarana kadar :D:D iki dakka tık tık yapıyolar gazı çıkmıyo çocuğun sonrada sıkıntı oluyo tabi
 

emine06

Yeni Üye
Üye
Merhabalar

benimde 3,5 aylık bir çocuğum var sürekli gaz sancısı şikayetimiz vardı. Metsil kullandık Nurse arways kullandık. Hiç fayda göremedik. Çocuğumuz sürekli ağlıyordu. Sonra bi eczacı bayan tavsiye etti HERBİX ŞURUP kullanmaya başladık Ve son derece memnunuz İçeriği nurse gibi bitkisel bir şurup artık kolik ve gaz sancısı problemimiz yok. Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum Ben bana tavsiye eden eczacıya çok dua ettim umarım sizde bana dua edersiniz. Herkese iyi günler
 
Üst