Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  bebeklerde infantil kolik

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Bebeklerde Gaz Sancısı (İnfantil Kolik), Bir Hastalık Gibi Algılanmamalı
  İnfantil kolik, bebeklerde 10-15 günlükken başlar ve sıklıkla 3-4 ay kadar devam eder. Kesin nedeni bilinmeyen ancak bağırsakların olgunlaşma eksikliğine bağlanan ve toplumumuzda gaz sancısı olarak bilinen bir durumdur. İnfantil kolik için çeşitli tanımlar yapılmaktadır.

  Ancak en çok kullanılan tanım; sağlıklı bir bebekte barsak kökenli olarak en az günde 3 saat, en az haftada üç gün ve en az 3 hafta süren periyodik ağlamalardır. Ancak çok ağlamanın ölçüsü her anne baba için değişebilmektedir. Bu nedenle en basit tanım belirli aralıklarla oluşan ve ilk üç ay boyunca süren sebebi belli olmayan ve aileyi rahatsız edecek düzeydeki ağlamalar olarak yapılabilir. Bu sancılar birçok bebekde görülür.

  Karın bölgesinde gaz toplanması ve bunun yarattığı huzursuzlukla kendini gösterir. Bu bir hastalık gibi algılanmamalı ve küçük önlemlerle azaltılmaya çalışılmalıdır. Gazın en önemli göstergelerinden biri bebeğin bacaklarını karın bölgesinde toplayarak ağlaması ve yüzünde kızarma ve morarmalar görülmesidir. Buna göre, öncelikle bebeğin gaz nedeniyle ağlayıp ağlamadığını tespit etmek gerekir. Çünkü tüm ağlamaların sebebi de “gaz” değildir. Örneğin açlık, diş çıkarma, ishal, kulak ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu gibi nedenlerle de bebek uzun süreli ağlama krizlerine girebilir.

  Gazın nedenleri nedir?

  Aslında gazın tam nedeni bilinmemektedir. Gaz sancısı; bebeğe zarar vermeyen, belli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olay olduğundan, belirgin bir tedavisi de henüz yoktur. Kesin tedaviden çok gazı azaltıcı bir takım önlemler ve davranış biçimleri uygulanması gerekir.
  Gaz sancısını azaltmak için neler yapılmalı?
  - Bebeklere hiçbir yararı olmadığı halde şekerli su içirilmesi, emziklerin bala veya pekmeze batırılarak verilmesi, çok erken aylarda nişastalı gıdalara başlanması,
  uzun süre açıkta kalan yiyecekler (özellikle süt ve sütlü yiyecekler), iyi temizlenmemiş şişe, kaşık ve emzikler, uzun süre kapağı kapatılmamış şuruplar (vitaminler, antibiyotikler, ateş düşürücü, ağrı kesiciler) basit mikrobik kirlenmeler nedeniyle gaz yapabilir.
  - Altının uzun süre ıslak bırakılması, bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması, uzun süre aynı konumda yatırılması gazı artırabilir.
  - Bebeğin kundaklanması, hareket kabiliyetini sınırlayan kuşaklarla sarılması gazı artırabilir.
  - Annenin beslenmesinin gaz oluşumundaki rolü sanıldığı kadar belirgin değildir. Böyle durumlarda anne ve babanın sakin, hoşgörülü ve sevecen olması çok daha önemli.
  - Aşırı sıcak veya soğuk ortamlar oluşturulmamalı.
  - Dar ve sıkıcı veya üst üste kalın giysiler giydirilmemeli.
  - Besinler hazırlanırken hijyen (temizlik) kurallarına uyulmalı.
  - Bebekler hep aynı pozisyonda yatırılmamalı, sağ ya da sola dönük yan olarak veya karın üstü yatırılmalı (karın üstü yatırılırken (yüzükoyun) lütfen yanında bulununuz).
  - Her beslenmeden sonra en az yarım saat ve en az iki ya da üç kere geğirene kadar gazı çıkartılmalı.
  - Sakin olduğu bir zamanda bebeğe uygun masaj yapılmalı. Özellikle altının değiştirildiği zamanlarda ve banyo yapıldığı zamanlarda masaj çok yararlıdır.
  - Gereğinden fazla emzirilmemeli, gereksiz yere ek besinler verilmemeli.
  - Hekime danışılmadan gereksiz yere gaz ilacı verilmemelidir.


   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: bebeklerde infantil kolik
  elleine sağlık paylaşımın için teşekkürler
   
 3. elane

  elane Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Şubat 2008
  Mesajlar:
  78
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: bebeklerde infantil kolik
  önemlı bılgıler ıcın teşekkurlr
   
bebeklerde infantil kolik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kolik(sancı)ağlaması her bebekte görülür!

  kolik(sancı)ağlaması her bebekte görülür!

  Bebeklerdeki kolik (sancı) ağlaması günde 3 saatten fazla süren sebebi belli olmayan aşırı ağlama ve huysuzluk hali olarak tanımlanıyor. Koliğin bir hastalık olmadığını belirten uzmanlar, yeni doğan her 10 bebekten 1’ini etkilediğini söylüyor. Kolik atakları genelde iyi beslenen çok emen bebeklerde görülüyor. Özellikle eğitim düzeyi yüksek annelerin ilk çocuklarında görüldüğü de tespit...
 2. Kolik olan bebek sürekli ağlar...

  Kolik olan bebek sürekli ağlar...

  hep söylenir dururuz ya bu çocuk şimdi neden ağlıyor karnı tok,altı temiz diye işte ağlamasının diğer nedenide kolik ağlamasından kaynaklanıyor olabilirmiş... Yeni bebek sahibi olan çiftlerin heyecanını gölgeleyen bebeklerdeki aşırı ağlamalar çoğu zaman ebeynlerin panik olmasına neden olur. Sanılanın aksine bebeğe... Yeni bebek sahibi olan çiftlerin heyecanını gölgeleyen...
 3. Kolik Krizine Giren Bebek Nasıl Susturulur?

  Kolik Krizine Giren Bebek Nasıl Susturulur?

  kolik krizi, kolik krizinde ne yapılır, bebeklerde kolik krizi Sevgili melekler, acemi anneler için bebeklerinin ağlama krizleri son derece yıpratıcı ve korkutucudur. Bazı bebeklerde yaşanan uzun süreli veya sık tekrarlanana ağlama krizlerine kolik denir. Kolik krizleri genelde 3.4. haftalarda başlar ve 3 aya kadar devam edebilir. Ebeveynleri ve bebeği zora sokan bu durum ve yapılması...
 4. Bebeklerde 3 Ay Koliği Gaz Sancısı

  Bebeklerde 3 Ay Koliği Gaz Sancısı

  bebeklerde gaz sancısı,bebeklerde 3 ay koliği,bebeklerdeki gaz nasıl giderilir,bebeklerdeki gaz sancısına ne iyi gelir,3 ay koliği tedavisi Hiç bir neden olmadan ağlayan bebekler... karınlarına doğru çektikleri ayaklarını birden ileriye doğru uzatır ve devamlı huzursuzdurlar. Kucağa alınınca veya dik tutlunca herşeyi unutur ve etrafına gülücükler saçmaya başlarlar. Bazen de birden...
 5. Kolik nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Kolik nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Bebekler farklı nedenlerle ağlarlar. Ağlama, bebeklerin bize neye ihtiyaç duyduklarını söylemelerinin bir yoludur. Aç olabilirler, kirli bezleri olabilir, tutulmak isterler veya daha fazla uyarılma veya daha az uyarılma isteyebilirler. Kolik yaygın bir sorundur, yaklaşık 10 bebekten birinde görülür.Bebeğinizin doktoru genellikle semptomların desenine göre koliği teşhis edebilir....

Sayfayı Paylaş