Bebeklerde sünnet

  • Konbuyu başlatan Mirmiga
  • Başlangıç tarihi
Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Bebeklerde sünnet
bebeklerde sünnet bebeklerde sünnet sonrası sunnet bebek sonrası morarma
Sünnet, penisin ucunu kapatan derinin alınmasını sağlayan cerrahi bir prosedürdür. Hayatın ilerleyen yıllarında sünnet olmak çok riskli olduğundan, günümüzde bazı anne ve babalar doğumdan hemen sonra çocuklarını sünnet ettirmeyi tercih etmektedirler. Sünnetin Faydaları
Bilimsel çalışmalar, sünnet olmanın pek çok tıbbi faydasını ortaya koymaktadır.
• Sünnet idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Sünnet olan bir çocuğun yaşamının ilk yılında idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riski 1000'de 1 iken sünnet olmayanda bu oran 100'de 1'dir.
• Her ne kadar, penis kanseri hem sünnet olanlarda hem de olmayanlarda oldukça düşük olsa da sünnet olanlarda bu kansere yakalanma riski daha da azalır.
• Sünnet derisi enfeksiyonlarının oluşması önlenir.
• Daha kolay genital hijyen sağlanır.

Sünnet acı verir mi?
Eğer ağrıyı dindirici ilaç olmadan sünnet yapılırsa acı verir. Acı hissini azaltan veya yokeden güvenli ve etkili ilaçlar mevcuttur. Amerika Pediatri Akademisi, sünnetlerde bu ilaçların kullanılmasını tavsiye etmektedir. Bebeklerin hissedeceği acıyı ve stresi azaltmak için lokal anestezi penise enjekte edilebilir. Ayrıca uygun kremler de yardımcı olabilir. Hangi ilacın bu konuda çocuğunuza yarar sağlayacağı konusunda doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir. Bu tür ilaçların kllanılmasında ortaya çıkan problemler oldukça nadirdir ve ciddiye alınacak kadar önemli değildir.

Sünnetten sonra ne yapmalıyım?
Sünnetten sonra penis yaralı veya sarımtırak görünebilir. Eğer penis ucunda bir bandaj varsa, her bez değiştirmede penisin enfeksiyon kapma riskine karşı bu bandaj değiştirilmelidir. Bandajın yapışmasını önlemek için doktorunuzun önereceği bir jel kullanılabilir. Bazen bandaj yerine plastik bir halka kullanılır. Penisin ucuna konan bu halka 5-8 günde düşer. Penisin sünnetten sonra tam olarak iyileşmesi yaklaşık 7 ile 10 gün kadar sürer.

Sünnetten sonra doğabilecek problemler var mıdır?
Sünnetten sonra problemlerin yaşanması çok nadirdir. Ancak aşağıdaki durumlarda doktorunuzu aramanız gerekir:
• Sünnetten sonra bebeğiniz 6 ile 8 saat içerisinde normal bir şekilde idrarını yapmazsa
• Eğer sürekli bir kanama varsa
• 3-5 gün sonra penisin ucunun çevresinde gittikçe kötüleşen bir kırmızılık varsa
Penisin başında bir tabaka ya da az miktarda sarımtırak akıntı oluşabilir. Ancak bu bir haftadan uzun sürmemelidir. Eğer kırmızılık, şişme ya da kötü kokulu akıntı v.b. herhangi bir enfeksiyon belirtisi farkederseniz hemen doktorunuza başvurun.

Kaynak: American Academy of Pediatrics
 
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Ce: Bebeklerde sünnet

aslında en güzeli doğar doğmaz ...bebek anlamıyor ama ileriki yaşlarda oldumu bu dahada zorlaşıyor aklı ermeden olması daha mantıklı aslında vede sağlıklı emeğine sağlık canım
 
Üst