Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Hastalıkları

T

TİTAN

Forum Okuru
Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Hastalıkları
bebeklerde ve çocuklarda göz hastalıkları, nelerdir, tedavileri, tanıları, yapılması gerekenler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

cocuklarda goz hastaliklari-2e4.jpg


Sevgili melekler,
Çocuklarımız, geleceğimiz, en kıymetli varlıklarımızdır.En büyük ihtimamı onların sağlıkları için gösteririz.Olası sağlık sorunlarından biri erken teşhisin büyük önem taşıdığı göz hastalıklarıdır.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Yeni doğan bir bebeğin bir yada iki gözünde sürekli bir sulanam ve çapaklanma görülebilir. Böyle bir durumda gözyaşı kanalı tıkalı olabilir. Bu nedenle bir göz doktoruna götürmenizde yarar vardır. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı enfeksiyon ile kontrol altına alınarak masaj yapılarak 1 yaşına kadar açılması mümkündür. Açılmazsa bir yaşından sonra narkoz verilerek prob ile açılabilir.

Göz Tembelliği Nedir ve Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda göz tembelliğinin sebebi gözde kayma, kırma problemi, konjenital katarakt, göz kapağının düşmesi gibi sebeplerden dolayı tembel olan gözde bulanık görme gerçekleşebilir. İnsan beyni bulanık görüntüyü supremen edip net gelen gözün görüntülerini daha çok önemser veya şaşılık halinde çift görmeye neden olan gözden gelen görüntüyü aynı şekilde supreme eder.

O gözde görme hücrelerinin görme görevlerini unutması ile göz tembelliği oluşur. Eğer gözde bir görme problemi varsa sağlam göz kapatılır ve tembel olan gözün çalışması sağlanır. Şaşılık söz konusu ise kayma problemi düzeltilir. Daha sonra tembel olan göz çalıştırılır.Bu durumda gören gözün kapatılması ile elde edilir. 8-9 Yaşına kadar tedavisi olan bu hastalığın ilerleyen yaşlarda tedavisi zordur.

Bebeklerde Görme Bozukluğu Belirtileri

Bebekte kayma söz konusu ise genellikle hipermetropi göz tembelliğiyle beraber görülür. Bebek ve çocuk televizyonu yakın mesafeden izliyorsa, kitabı yada defteri yakın mesafeden okuyorsa, gözlerini durmadan açıp kapatıyorsa, sabit bir pozisyonda görmeye çalışıyorsa, gözlerini kısıp görmeye çalışıyorsa bir göz doktoruna götürmenizde fayda vardır.

 
Üst