Etiketler:
 1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  bebekte enfeksiyona dikkat

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Ebru Kutsal, bebekte görülen enfeksiyonların kontrol altına alınmamasının böbrek yetmezliğine etken olabileceğini kaydetti.
  "İdrar yolu enfeksiyonu, anatomik yapılarından dolayı özellikle kızlarda daha yaygın" diyen Kutsal, idrar yolu enfeksiyonunun 1 yaşından önceki çocuklarda daha sık görüldüğünü, bunun nedeninin ise bağırsaktaki bakterilerin idrar yoluna bulaşarak yukarıya doğru yol almalarından kaynaklandığını söyledi.

  Kutsal, enfeksiyonun bebeklerde huzursuzluk, ateş, kilo alamama, kusma, idrarda renk değişikliği ve koku olarak görüldüğünü, biraz daha büyüklerde ise karın ağrısı, az veya sık idrara çıkma, yanma, kanlı idrar ateş ve idrar kaçırma gibi şikayetlerin ortaya çıktığını belirtti.

  Kutsal, idrar yolu enfeksiyonu şüphesi görülen çocukta idrar tahlili ve kültürün yapılarak zaman kaybetmeden tedavisine başlanılması gerektiğini de anlattı:

  "İdrar yolu enfeksiyonu, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık rastlanan hastalıktır. Bakteriler öncelikle genital bölgede yerleşir, daha sonra idrar yapılan yerden içeri girerek önce mesaneye ve daha yukarılara taşınıp böbreğe ulaşabilir.

  Enfeksiyon, böbrekte, kalıcı ve ilerleyen zedelenmelere neden olabilir. Bundan dolayı idrar yolu enfeksiyonu, anatomik yapılarından dolayı özellikle kızlarda daha yatkın olduğundan, genital bölgenin mutlaka önden arkaya doğru temizlenmesi gerekir. Erkek çocuklarda ise sünnet, idrar yolu enfeksiyonu riskini azalmaktadır."

  Kutsal, idrar yolu enfeksiyonunun önlenmesi için bebeklerin bezlerinin sıklıkla değiştirilerek altlarının kirli kalmamasına dikkat edilmesi gerektiğini de anlattı:

  "İlk kez idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuğun idrar yolları ve böbrekleri ultrasonografi ile incelenmelidir. Ayrıca böbreğe idrar kaçağı olup olmadığını saptayacak özel grafikler çekilmesi gerekebilir.

  Çocukta yüksek ateş, kusma, yan ağrısı varsa bu böbrek iltihabını düşündürür. Böbreklerin zarar görmemesi için vakit kaybetmeden tedaviye başlanılmalıdır."

   
bebekte enfeksiyona dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulak enfeksiyonu geçiren bebeklerin emzik kullanması sakıncalı

  Kulak enfeksiyonu geçiren bebeklerin emzik kullanması sakıncalı

  Hollanda'da yapılan bir araştırma, bebeklerde kulak enfeksiyonu ile emzik kullanımı arasında bağlantı bulunduğunu ortaya koydu. 4 yaşın altında yaklaşık 500 çocuk üzerinde yapılan araştırma sonucunda, ebeveynlerin, kulak enfeksiyonu geçirmiş bebeklerde emzik kullanmaktan sakınmaları gerektiği belirtildi. Araştırmacılar, bu yeni çalışmalarında emzik verilen bebeklerde kulak enfeksiyonlarının...
 2. Bebek ölümlerinin nedeni "enfeksiyon"

  Bebek ölümlerinin nedeni "enfeksiyon"

  Bebek ölümlerinin nedeni "enfeksiyon"Sağlık Bakanlığı Komisyonu Ankara'daki bebek ölümleriyle ilgili raporunu tamamladı. Sağlık Bakanlığınca Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki bebek ölümlerini araştırmak üzere oluşturulan inceleme komisyonu raporunu tamamladı. Rapor, bir üyenin önlemlere ilişkin şerhi ile tüm üyeler...
 3. 13 bebeğin ölüm nedeni hastane enfeksiyonu

  13 bebeğin ölüm nedeni hastane enfeksiyonu

  Tüm Türkiye'yi ayağa kaldıran bebek ölümlerinin sorumlusu bulundu. Bebek katilini aslında çok yakından tanıyoruz. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören 13 bebeğin enfeksiyondan öldüğü ortaya çıktı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfekisiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk bebek ölümlerinin enfiksiyondan kaynaklandığını söyledi....
 4. Dikkat!!! gribal enfeksiyon bebeklerde kalbe zarar verebiliyor

  Dikkat!!! gribal enfeksiyon bebeklerde kalbe zarar verebiliyor

  hamilelikte gribal enfeksiyon gebelikte gribal enfeksiyon bebeklerde çocuklarda hızlı kalp atışı bebeklerde tedavisi Gribal enfeksiyon geçiren bebeklerde kalp atış hızının artmasının, kalp kası iltihaplanmasına bağlı ani ölümlere yol açabileceği belirtiliyor. Soğuk havalar etkisini sürdürürken uzmanlar gribal enfeksiyon kapma olasılığının yüksek olduğu bu dönemde, anne babaları basit görünen...
 5. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer?

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer?

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon daha çok bağırsakta bulunan bakterilerin idrar yoluna bulaşıp, yukarı doğru ilerlemesiyle oluşur. Yeni doğanlarda ise genellikle doğuştan idrar yollarında bulunan anormallikler ve kan yoluyla meydana gelir. Bebeklerin yaşının küçük olması, belirtilerin anlaşılmasını güçleştirmektedir. Bebeklerin veya...

Sayfayı Paylaş