bebklerde pişik

mislinay

Yeni Üye
Üye
bebklerde pişik
bebek pipisinde kızarıklık bebeğin pipisinde kızarıklık bebeklerin bebeklerde pipide erkek bebeklerde pipide
Pişik neden olur?

Yeni doğan bebek, tuvalet kontrolünü hayatının ilk dönemlerinde yapamaz; idrar ve dışkısını kontrolsüzce dışarı atar. Bu atıklar, bebeğin son derece hassas olan cildi üzerinde tahriş edici etkiye sahiptir. Cildin yüzeyindeki ince koruyucu yağ tabakası, bu nem ve atıklarca geçilir ve cilt tahriş olur. Bez kullanımına rağmen zaman zaman bebeklerin poposunda kendisini parlak kırmızı renk ile gösteren tahriş durumları ortaya çıkar. Bu tablo pişik olarak adlandırılır. Neyse ki pişikler çoğunlukla çok ciddi tablolar halinde seyretmez. Bazı basit temel koruyucu işlemler bebeği pişikten veya daha ciddi durumlardan korur.
Tüm bunların yanısıra bebeğin altbezinin küçük gelmesi, çok sıkı bağlanmış olması ya da gerekli sıklıkta değiştirilmemesi de tahrişe sebep olabilir. Altbezinin üzerine bebeğe giydirilen sentetik esaslı giyecekler altbezinin temas ettiği alanda ısı ve nemin yükselmesine neden olur. Tahriş olmuş derinin ısı ve neminin yükselmesi bazı mikropların üremesi için ideal ortamı yaratır. Pişik genellikle altbezinin bebeğenizin tenine temas ettiği noktada hafif kabartılı bir kızarıklık biçiminde ortaya çıkar. Kötüleştiği zaman kızartılı küçük şişlikler, içi su dolu kabarcıklar ve buna benzer biçimde bebeğe acı veren deri değişiklikleri görülebilir. Eğer pişik infekte olursa bu deri döküntüleri parlak kırmızı bir renk alabilir ve genişleyebilir. Küçük kırmızı döküntüler bezin temas alanının dışına çıkarak yayılabilir.
Pişik nasıl oluşur?
Pişik oluşumunun nedeni derinin tahriş olmasıdır. Bebek bezi pişiği o bölgeye temas eden iritan maddeler nedeniyle ortaya çıkar. Bu maddeler genellikle idrar ve dışkılardaki bazen de temizlik amaçlı kullanılan ürünler olabilir. Pişiğin oluşmasındaki başlıca nedenler şöyle sıralanabilir.
• Alt bezinin yeterince sık değiştirilmemesi
• Mantar enfeksiyonları: Tahriş olmuş deride nem ve artan ısı nedeniyle bazı mikroplar üreyebilir. Bu durumda pişikli bölge “infekte”olur. Böyle bir durumda genellikle Candida adı verilen mantar enfeksiyonu gelişmektedir.
Pişik nasıl önlenir?
Pişiği önlemenin ve tedavi etmenin temel kuralı altbezinin kapladığı alanın temiz, kuru ve serin tutulmasıdır. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli detay teninin hava alması için altbezlerinin sıklıkla değişmesi gerektiği. Tabii bir de bebeğinizin kilosuna uygun bezi seçmek. Olması gerekenden küçük olanlar bebeği sıkar ve rahatsız eder, büyük olması ise sızdırma yapar ve bebeğinizin poposunda rahatsızlık yaratır. Bu nedenle ideal bezi almalı ve büyüme dönemlerine göre doğru ebat kullanmalısınız. Bebeğinizin altını uyumadan önce değiştirmeli, uykuya daldıktan hemen sonra kontrol etmeli ve ıslaksa hemen değiştirilmelisiniz. Bu kontrolün bebeğin uykuya dalmasından hemen sonra yapılmasının nedeni bebeklerin idrarlarını genellikle bu arada yapmalarıdır. Kısaca bebek bezinin kullanılmasında en önemli konu sık değiştirmektir. Amaç, bebeğin altının kuru tutulmasıdır. Kullanılan bez ne zaman ıslanır veya dışkı ile kirlenirse değiştirilmelidir.
Bebeklerini büyütürken bu konuda annelerin en büyük yardımcısı BabyStar, tüm annelere farklı alternatifler sunuyor. Bebeğiniz için ideal BaybStar boyunu ögrenmek için lütfen buraya tıklayınız.
Bebeğinizin alt temizliği
Bebeğin kirli altını temizlemenin en etkin yolu sabunlu su ile yıkamak, su ile durulamak ve kurulamaktır. Bir çok aile kokulu sabun veya alkol içeren ürünler kullanırlar. Bu ürünler de pişiklere neden olabilirler. Bu tür ürünlerin ALERJİK madde içermediğinden emin olmalısınız. Bebeğinizin İlk olarak alt temizliğinde ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlayın. İkinci aşamada ise değiştirmeye ve temizliğine başlayın. Her alt değiştirmede bezli bölgeyi temizleyin, böylece cildinin tahriş olmasını ve pişik oluşumunu önleyebilirsiniz.

Alt değiştirmeye hazırlık
Gerekli malzemeler
• Paketinden yeni çıkarılmış bebek bezi.
• Alt değiştirme minderi.
• Bir kap içinde ılık su (ilk haftalarda kaynatılmış su da kullanılabilir).
• Tuvalet kağıdı, pamuk parçaları veya kağıt mendiller; bebeğin altının kaba temizliği için yararlıdır.
• Pişik önleyici, koruyucu krem.
• Kirli bezin konacağı ağzı kapaklı kova veya çöp torbası.
• Temiz giysiler.
Alt değiştirme
• Bebeği sırt üstü minderin üzerine yatırınız.
• Bebeğin bezini açın.
• Bir elinizle 2 ayağından tutarak kaldırmak, alt temizliğini daha kolay yapmanızı sağlar. Kakasını yapmışsa, kaba temizliğini tuvalet kağıdı ile yapın. Bu temizliği önden arkaya doğru yapmak gerektiğini unutmayın. Böylece kakasında olan mikropların cinsel organa taşınmasını önlersiniz. Bezin kirli kısmını dürerek öne doğru çekin ve bebeği bezin daha temiz kısmı üzerine veya temiz bir örtü üzerine alın.
• Suda ıslattığınız pamukla önce karnını sonra tüm poposunu ve cinsel organını temizleyin. Gerektikçe pamuğu yenileyin.
• Kasıklarını, tüm boğum aralarını, deri kıvrımlarını iyice temizleyin. Erkek bebeklerin pipisini silerken sünnet derisini çekiştirmeyin. Tüm deri kıvrımları ve testislerini iyice temizleyin ve sonra kendi ellerinizi silin.
• Bebeğin altının değişimi sırasında, bezlemeden altının açık olması ve hava ile teması oldukça koruyucudur. Bebeğinizin altını bezlemeden 10-15 dakika altını açık tutarak poposunun hava almasını sağlayın.
• Bebeğin altı bağlanırken mümkün olduğunca bel bölgesinde gevşek bağlanmalı ve havanın bez içinde dolaşması sağlanmalı.
• Bebeğin altı bağlandıktan sonra naylon bir külot veya sızdırmayı engelleyici katman koyulmamalı. Bu durum, cildin hava almasını engellediği gibi nemin de içeride kalmasına neden olarak pişiklerin oluşumuna neden olur.
• Bebeğinizin alt değiştirme işlemi bittiğinde ellerinizi yıkamayı unutmayın.
Bebek bezi ve sağlık
Bebeğinizin sağlığı açısından bebek bezi size büyük ipuçları verir. Bebeğin günde kaç kez idrar yaptığını veya dışkılama yaptığını takip edebilirsiniz. Bu da size;
● Bebeğinizin yeterli su alıp almadığını,
● Yeni aldığı besine karşı reaksiyonunu,
● Üriner ve sindirim sistemi sağlığı hakkında bilgi edinmenizi sağlar.
Normalde bebeğin idrar rengi neredeyse renksizdir veya hafif sarıdır. Alınan besinler, ilaçlar ve bazı hastalıklar idrar renginin değişmesine neden olur. Özellikle yeni doğan bebekler yeterli kadar su alamıyorlar ise idrar rengi pembe olabilir. Bunun nedeni ürat kristalleridir. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.
Bebek bezlerini tuvalete atmayınız. Bebeğinizin cins, kilo ve yaşına uygun bebek bezi kullanınız.
 
Ce: bebklerde pişik

bebeklerin önemli sorunlarından biride pişik.faydalı bilgilerin için eline sağlık canım
 
Geri
Üst