Beden dılının nasıl kullanacağını bilmek.

M

Misafir

Forum Okuru
#1
Beden dılının nasıl kullanacağını bilmek.
Hiç kimse doğuştan konuşmacı değildir; Önemli olan beden dilinin nasıl kullanılacağını bilmek! Hiç, bir topluluk içinde bir şey anlatmaya kalkıştınız mı? İş görüşmesi, toplantı, sunum, teşekkür konuşması vs… Mutlaka biri başınıza gelmiştir. Peki nasıldı? Pek çoğunuzun "çok heyecanlandım, elim ayağıma dolaştı" dediğini duyar gibiyim. Aslında o kadar korkmaya gerek yok, beden diliniz imdadınıza yetişiyor ne de olsa!
Beden dili; özellikle son yıllarda çok konuşulsa da aslında yüzyıllar boyu insanın düşünce ve ifadelerini ortaya koyan en önemli iletişim aracıdır.

Kişinin iç dünyasını ve düşüncelerini, konuşurken yaptığı birkaç hareketle anlayabilirsiniz. Beden dili; duygularınızı açığa vurduğu için gerek sosyal gerekse iş hayatının en önemli unsurlarından biridir. Karşılıklı konuşmada bakışlar çok önemli
İkili görüşmelerinizde, karşınızdaki insanın sizi dinleyip dinlemediğini bakışlarından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Şöyle ki; bakışlarını sizin üzerinden kaçıran kişi, aslında sizi dinliyormuş gibi yapıyordur. Bu durum kendinizi önemsiz hissetmenize neden olur.
Oysa gözlerini konuşanın gözlerinden ayırmayan, söylediklerine baş hareketleriyle tepki veren ve gülümseyenler, karşısındaki kişiyi pür dikkat dinlediğinin göstergesidir.
Bu konumda vücudun kendini kapamaması, örneğin kolların bağlanmaması ya da ellerin ovuşturulmaması karşınızdakinin konuya özgürce hakim olduğunu ifade eder.
Topluluk karşısında konuşmak zor zanaat!
Topluluk önünde konuşmak bu açılardan gerçekten zordur. Kişi, bazen onu dinleyenlere karşı rahat olamaz. Bu çoğunlukla anlık psikoloji ve heyecandan kaynaklanır. Kimi zaman ilk söze başlamak zaman alır, kekeleme söz konusu olur ya da yüz kızarmaya başlar. İlk izlenim karşı taraf için çok önemlidir. Konuya odaklanmak ilk 60 saniye içerisinde kendisini gösterir. Anlatıcının kişiliği belirlenir.

İlk kez toplum önünde bir sunum yapacaklar için durum adeta bir kabustur. Refleks dışı mide ağrıları, el ve ayaklarda titreme, heyecandan kekeleme gibi olumsuz durumlar gözlenebilir. Bunu yenmenin en temel yolu; sizi dinleyenlerin de sizin gibi oldukları düşünmek ve doğal olmaktır. Davranışlarınız da söyleyecekleriniz kadar kararlı mı?
Kullanılan beden hareketleri de konuya ne kadar hakim olunduğunun ciddi bir ifadesidir. Kararlı ve emin bir izlenimle dinleyicinin gözünün içine bakmak, ne kadar kalabalık olursa olsun sunumu tüm gruba yaptığınızı hissettirmek, eldeki metne bağlı kalmadan sohbet havasını yansıtmak, tane tane konuşarak bilgiyi net bir şekilde vermek, konuya ilişkin örnekler sunmak, karşınızdakileri kişilerin sorularını dinlemek ve açıklayıcı bir yanıt getirmek, küçük esprilerle ortamı yumuşatarak dingin havayı dağıtmak başarılı bir sunumun en önemli kurallarındandır.
Aksi taktirde; eller cepte sunum yapmak ya da bir yere kenetlemek, tek bir kişiye anlatıyormuş ifadesini kullanmak, devamlı saate bakmak, lafı gevelemek ya da bir çırpıda bitirmek, mutsuz ve sabırsız bir yüz ifadesi takınmak, ezber yapılan metni harfi harfine okumak başarısız ve kendine güveni olmayan bir kişilik yansıtır.
Küçük bir ipucu; davranışlarınızı sergilerken aşağıdaki ifadelere dikkat edin:
Alın; düşünme ve karar alma stilini,
Kaşlar; düşünme sürecini ve mantıksal yaklaşımı,
Gözler; hayata bakış açısını, stres düzeyini ve diğer insanlara açıklığı,
Burun; çalışma stilini, işe yönelik gereksinimleri ve güveni,
Kulaklar; diğerleri ile etkileşimi, bağımsızlık katsayısını ve verilere bakışı,
Ağız; kendini ifade etmeyi,
Dudaklar; düşünce ifade şekillerini ve duyguları açığa vurma düzeyini,
Çene; gücü, enerjiyi, dinamizmi, girişkenliği ve agresifliği gösterir 
  İlk tanışmada beden dilinin önemi hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Bebeğinizi beden diliyle anlamaya çalışın Bebeğinizi beden diliyle anlamaya çalışın
bebeğin beden dili, bebeğim ne anlatmaya çalışıyor, bebeklerin vücut dili, Özellikle ilk kez bebek sahibi olan anneler bebeğinin büyüme ve gelişme dönemin de oldukça sıkıntılı zamanlar yaşayabilirler. Sonuçta bebekler ağlar ve neden...
Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 1
kadınların beden dili :) bayanlar beden dilimizi nasıl kullandığımızı görelim mi? kadınların beden dili :) bayanlar beden dilimizi nasıl kullandığımızı görelim mi?
kadınların beden dili,kadınların beden dili resimli,kadınların beden ölçüleri,kadınların beden yapıları,kadınların beden dili ve kişilerin karakter analizi İnsan var olduğu günden beri farkında olmadan beden dilini kullanıyor...
Kadın Haberleri 1
Beden diliniz ne söylüyor? Beden diliniz ne söylüyor?
jest ve mimik örnekleri Hz. Mevlana'nın çok beğendiğim bir sözü ile başlamak istiyorum bu yazıma... " Dil'ini terbiye etmeden önce, yüreğini terbiye et; söz yürekten gelir, dil'den çıkar...!" Evet Melek'lerim, dilin kemiği yoktur ve o anda...
Kadınca 3
Hangi dili konuşuyosun be kardeşim Hangi dili konuşuyosun be kardeşim
Ayy sinir oluyorum yaa insanlar neden türkçe kelimeleri q w gibi harfler koyar ki ismini yazıcak refik yerine refiq diyo en çokta buna kızıyorum ya kardeşim senin adın refiq değil ki refiK bi de ben diceksin ya altı üstü bhen yazıyo nedir bu yeni...
İtirazım Var Asabiyim Ben 13
İlk tanışmada beden dilinin önemi İlk tanışmada beden dilinin önemi
ilk tanışmada neler konuşulur ilk tanışmada ne konuşulur beden dilinin önemi konuşulması gerekenler ne giyilir İlk tanışmanızda, karşınızda ki kişide beden diliniz sayesinde oldukça olumlu izlenimler bırakmanın tüm sırları bu yazımızda Melek'ler...
Kadınca 0

Benzer Konular