1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Beden dılının nasıl kullanacağını bilmek.

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Hiç kimse doğuştan konuşmacı değildir; Önemli olan beden dilinin nasıl kullanılacağını bilmek! Hiç, bir topluluk içinde bir şey anlatmaya kalkıştınız mı? İş görüşmesi, toplantı, sunum, teşekkür konuşması vs… Mutlaka biri başınıza gelmiştir. Peki nasıldı? Pek çoğunuzun "çok heyecanlandım, elim ayağıma dolaştı" dediğini duyar gibiyim. Aslında o kadar korkmaya gerek yok, beden diliniz imdadınıza yetişiyor ne de olsa!


  Beden dili; özellikle son yıllarda çok konuşulsa da aslında yüzyıllar boyu insanın düşünce ve ifadelerini ortaya koyan en önemli iletişim aracıdır.

  Kişinin iç dünyasını ve düşüncelerini, konuşurken yaptığı birkaç hareketle anlayabilirsiniz. Beden dili; duygularınızı açığa vurduğu için gerek sosyal gerekse iş hayatının en önemli unsurlarından biridir.

  Karşılıklı konuşmada bakışlar çok önemli

  İkili görüşmelerinizde, karşınızdaki insanın sizi dinleyip dinlemediğini bakışlarından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Şöyle ki; bakışlarını sizin üzerinden kaçıran kişi, aslında sizi dinliyormuş gibi yapıyordur. Bu durum kendinizi önemsiz hissetmenize neden olur. Oysa gözlerini konuşanın gözlerinden ayırmayan, söylediklerine baş hareketleriyle tepki veren ve gülümseyenler, karşısındaki kişiyi pür dikkat dinlediğinin göstergesidir.
  Bu konumda vücudun kendini kapamaması, örneğin kolların bağlanmaması ya da ellerin ovuşturulmaması karşınızdakinin konuya özgürce hakim olduğunu ifade eder.

  Topluluk karşısında konuşmak zor zanaat!
  Topluluk önünde konuşmak bu açılardan gerçekten zordur. Kişi, bazen onu dinleyenlere karşı rahat olamaz. Bu çoğunlukla anlık psikoloji ve heyecandan kaynaklanır. Kimi zaman ilk söze başlamak zaman alır, kekeleme söz konusu olur ya da yüz kızarmaya başlar. İlk izlenim karşı taraf için çok önemlidir. Konuya odaklanmak ilk 60 saniye içerisinde kendisini gösterir. Anlatıcının kişiliği belirlenir.
  İlk kez toplum önünde bir sunum yapacaklar için durum adeta bir kabustur. Refleks dışı mide ağrıları, el ve ayaklarda titreme, heyecandan kekeleme gibi olumsuz durumlar gözlenebilir. Bunu yenmenin en temel yolu; sizi dinleyenlerin de sizin gibi oldukları düşünmek ve doğal olmaktır.

  Davranışlarınız da söyleyecekleriniz kadar kararlı mı?
  Kullanılan beden hareketleri de konuya ne kadar hakim olunduğunun ciddi bir ifadesidir. Kararlı ve emin bir izlenimle dinleyicinin gözünün içine bakmak, ne kadar kalabalık olursa olsun sunumu tüm gruba yaptığınızı hissettirmek, eldeki metne bağlı kalmadan sohbet havasını yansıtmak, tane tane konuşarak bilgiyi net bir şekilde vermek, konuya ilişkin örnekler sunmak, karşınızdakileri kişilerin sorularını dinlemek ve açıklayıcı bir yanıt getirmek, küçük esprilerle ortamı yumuşatarak dingin havayı dağıtmak başarılı bir sunumun en önemli kurallarındandır.

  Aksi taktirde; eller cepte sunum yapmak ya da bir yere kenetlemek, tek bir kişiye anlatıyormuş ifadesini kullanmak, devamlı saate bakmak, lafı gevelemek ya da bir çırpıda bitirmek, mutsuz ve sabırsız bir yüz ifadesi takınmak, ezber yapılan metni harfi harfine okumak başarısız ve kendine güveni olmayan bir kişilik yansıtır.

  Küçük bir ipucu; davranışlarınızı sergilerken aşağıdaki ifadelere dikkat edin:
  Alın; düşünme ve karar alma stilini,
  Kaşlar; düşünme sürecini ve mantıksal yaklaşımı,
  Gözler; hayata bakış açısını, stres düzeyini ve diğer insanlara açıklığı,
  Burun; çalışma stilini, işe yönelik gereksinimleri ve güveni,
  Kulaklar; diğerleri ile etkileşimi, bağımsızlık katsayısını ve verilere bakışı,
  Ağız; kendini ifade etmeyi,
  Dudaklar; düşünce ifade şekillerini ve duyguları açığa vurma düzeyini,
  Çene; gücü, enerjiyi, dinamizmi, girişkenliği ve agresifliği gösterir


   
 2. *LavinyA*

  *LavinyA* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.403
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Güvercinler ülkesinden!!! Uzak çookkk uzak yerler!
  Cevap: Beden dılının nasıl kullanacağını bilmek.
  çok güzel ve yararlı bir paylaşım emeğine sağlık:):f015:
   
Beden dılının nasıl kullanacağını bilmek. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Beden dılının önemi

  Beden dılının önemi

  konuşmada beden dilinin önemi beden dilinin önemi Hiç kimse doğuştan konuşmacı değildir; Önemli olan beden dilinin nasıl kullanılacağını bilmek! Hiç, bir topluluk içinde bir şey anlatmaya kalkıştınız mı? İş görüşmesi, toplantı, sunum, teşekkür konuşması vs… Mutlaka biri başınıza gelmiştir. Peki nasıldı? Pek çoğunuzun "çok heyecanlandım, elim ayağıma dolaştı" dediğini duyar gibiyim....
 2. Nasıl oy kullanacaksınız?

  Nasıl oy kullanacaksınız?

  YSK, seçmenlerin nasıl oy kullanacağını anlatan bilgilendirici film hazırladı. YSK'nın, seçimlerin kuralına uygun yapılması, seçmenin oyunun geçersiz sayılmaması ve oyların demokratik ortamda kullanılabilmesi için 'oyların nasıl kullanılacağına dair' hazırladığı film, TRT ve isteyen özel televizyon kanallarında yayımlanacak. Tiyatrocu Levent Ülgen'in canlandırdığı bir karakter filmde, ilk...
 3. Bende kullanacağım

  Bende kullanacağım

  inşallah benimde işime yarar bu ay deneyeceğim.sonucu bildiririm.
 4. Facebokta Arkadaşlarınızı Filtreleme Özelliğini Nasıl Kullanacaksınız ?

  Facebokta Arkadaşlarınızı Filtreleme Özelliğini Nasıl Kullanacaksınız ?

  Facebookta Arkadaş Filtreleme Nasıl Yapılır Arkadaş Filtreleme Facebook Sevgili melekler, facebook kullkanımında ki tüm kolaylıkları size aktarmaya, bu uygulamayı tüm özellikleriyle verimli olarak kullanmanızı sağlmaya çalışıyoruz. En son sizlerle paylaştığımız çalınan facebook sayfası nasıl geri alınır konumuzndan sonra bu sayfamızda da Facebookta Arkadaş Filtreleme Nasıl Yapılır sizlere...
 5. 2014 Yerel Seçimlerde Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak?

  2014 Yerel Seçimlerde Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak?

  öğrencilerin oy kullanması, öğrenciler oy kullanabilirmi, 2014 yerel seçimler Mart ayın da gerçekleşecek olan seçimler de öğrenci olanlar için oy kullanma şartları hakkında merak etitğiniz bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Öğrenciler oy kullanabilirmi? Öğrencilerin oy kullanabilmesi için gereken şartlar nelerdir gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için paylaşıyoruz. Öğrenci Seçme...

Sayfayı Paylaş