Etiketler:
 1. TaMaRa

  TaMaRa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  360
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bel ağrısının 10 nedeni

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında TaMaRa tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  BEL AĞRISI EN SIK KARŞILAŞILAN AĞRI NEDENLERININ BAŞINDA GELIYOR. ERIŞKINLERIN YÜZDE 85’I YAŞAMLARININ BIR DÖNEMINDE EN AZ BIR KEZ BEL BÖLGESINDE AĞRIDAN YAKINIYOR.

  BEL AĞRISI ŞIDDETLI YA DA UZUN SÜRELI OLDUĞU ZAMAN KIŞILERIN GÜNLÜK VE IŞ YAŞAMLARINI OLUMSUZ YÖNDE ETKILEYEREK, YAŞAM KALITELERINI BELIRGIN DERECEDE DÜŞÜREBILIYOR.

  İŞTE BEL AĞRISININ NEDENLERİ...


  1. BELI KÖTÜ KULLANMA: UZUN SÜRE AYNI POZISYONDA DURMAK GÜNLÜK HAYATTA BEL MEKANIĞINE UYGUN OLMAYAN YANLIŞ HAREKET VEYA KÖTÜ DURUŞ BELINIZDE YIPRANMAYA NEDEN OLUR.

  2. KAS SPAZMI: GENELLIKLE BELI DESTEKLEYEN KASLARIN VEYA BAĞLARIN AŞIRI GERILMESI, AĞIR BIR ŞEY KALDIRMAK, ATLAMAK, DÜŞMEK VE SPOR AKTIVITESI BEL TUTULMASINA NEDEN OLABILIR. VÜCUDUN BUNA CEVABI AĞRILI KAS SPAZMIDIR. MEVSIMSEL ISI DEĞIŞIMLERI, RÜZGAR VE HAVA AKIMI KAS SPAZMINI ARTIRIR.

  3. BEL FITIĞI: HER IKI BEL OMURU ARASINDA YASTIK GÖREVI YAPAN JÖLEMSI DOKUNUN DISK KAYMASI VEYA TAŞMASIDIR. BÖYLECE OMURILIKLTEN ÇIKARAK BACAĞA, AYAĞA INEN SINIRE BASKI YAPARAK BEL VE BACAK AĞRISI OLUŞUR. ÖKSÜRÜKLE, HAPŞIRMAKLA, IKINMAKLA AĞRI ARTAR.

  4. OMURGA KANALINDA DARLANMA (SPINAL STENOZU): OMURILIK VE SINIRLERININ GEÇTIĞI KANALLARIN DARALMASI, SINIRLERI SIKIŞTIRMASI ILE OLUŞUR. İLERI YAŞLARDA ÖZELLIKLE BELLI BIR MESAFE YÜRÜNDÜĞÜNDE BACAKLARDA AĞRI, UYUŞMA VE TOPALLAMA ILE KENDINI GÖSTERIR.

  < Konu Resmi..>

  5. OMURLARDA KAYMA VE BIÇIM BOZUKLUKLARI: BEL OMURLARININ BIRBIRININ ÜZERINDEN KAYMASIYLA KARAKTERIZE 'SPONDILOLISTEZIS' DE BEL AĞRISI SEBEBIDIR. HAREKETLE AĞRI ARTAR. AYRICA BELDEKI EĞRILIKLER, DÜZLEŞMELE, BELDEKI AÇIKLIKLAR, FAZLA VEYA EKSIK BEL OMURU BEL AĞRISI NEDENİ OLABİLİR.

  6. GERILIM, STRES, SIGARA: BEL AĞRISINI ARTIRAN VE KRONIKLEŞTIREN EN ÖNEMLI SEBEPTIR. EKONOMIK, SOSYAL VE PSIKOLOJIK SORUNLAR BEL AĞRISINI ARTIRIR. SIGARA DA BEL BÖLGESINE GIDEN DAMARLARDA TIKANIKLIĞA NEDEN OLDUĞUNDAN DISKTE HARABIYET DAHA HIZLI, KEMIKTE IYILEŞME DAHA GEÇ OLUR. GÜLMEK, ÇALIŞMAK, SOSYAL UĞRAŞILAR VE HAYATA BAĞLILIK AĞRIYA KARŞI ETKILIDIR.

  7. FAZLA KILO: BELIMIZIN TAŞIDIĞI YÜK MIKTARINI ARTTIRDIĞI IÇIN SAKINCALIDIR.

  8. KIREÇLENME - OSTEOARTIRIT: YAŞIN ILERLEMESI ILE KEMIK YAPIDA, BAĞLARDA VE DISKLERDE YIPRANMA BAŞLAR. YIPRANMIŞ DOKULAR KIREÇLENIR, HAREKET KABILIYETI AZALIR.

  9. KEMIK ERIMESI, OSTEOPOROZ: OSTEOPOROZ KEMIKLERDE YUMUŞAMAYA YOL AÇARAK KOLAY KIRILMA VE AĞRIYA SEBEP OLUR. BESLENMEDE KALSIYUM VE D VITAMINI EKSIKLIĞI, HAREKETSIZ YAŞAM, ERKEN MENOPOZ, ALKOL KORTIKOSTEROIDLER VE SIGARA RISKI ARTIRIR.

  10. ROMATIZMA: VÜCUDUN BAĞIŞIKLIK SISTEMININ KENDI ÖZ HÜCRELERINE SAVAŞ AÇMASI SONUCU GELIŞIR. OMURGADAKI NORMAL KEMIK VE KIKIRDAK DOKULARI HASARA UĞRAR. SABAHLARI GÖRÜLEN EKLEM SERTLIĞI VE TUTULMALAR ROMATIZMAL HASTALIKLARDA UYARICIDIR.


   
Bel ağrısının 10 nedeni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cüzdan bel ağrısı nedeni

  Cüzdan bel ağrısı nedeni

  cüzdan hastalığı cuzdan hastaligi çüzdan hastalığı nedir cüzdan hastaligi SELİMİYE Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Turgut Terzi, pantolonların arka cebinde taşınan cüzdanın bel ağrılarına neden olduğunu söyledi. Cüzdanların artık para yerine kartvizit ve kredi kartları ile dolduğunu belirten Dr. Turgut Terzi, “Cüzdanımızın içine koyduğumuz bu kartların ve...
 2. Bel Ağrısının Riskleri

  Bel Ağrısının Riskleri

  Bel Ağrısının Riskleri Bel ağrısı riski olan kişiler arasında hem genel fiziksel kondüsyonları düşük olan kişiler hem de ağır iş yapan veya uzun saatler boyunca oturarak veya ayakta durarak çalışan kişiler vardır. Bu kişiler bel ağrısına yakalandıklarında iyileşme süreçleri büyük olasılıkla daha yavaş olacaktır. Buna ek olarak duygusal stres veya uzun süre hareketsiz kalmak bel ağrısını daha...
 3. Otururken Bel Ağrısını Önlemek

  Otururken Bel Ağrısını Önlemek

  Otururken Bel Ağrısını Önlemek Arka desteği olmayan bir nesnenin üzerinde oturmak omurgaya ciddi bir yük bindirir (bu durum egzersiz veya meditasyon amacıyla yerde oturmayı da içerir).Otururken bel ağrısını önlemek için hem sağlam hem de esnek bir sandalye tercih etmelisiniz. Eğer belinizin küçük bir bölümünün dahi rahat olmadığını hissediyorsanız sandalyenin yeterli bel desteği yok demektir....
 4. Bel AĞrisinin 10 Nedenİ

  Bel AĞrisinin 10 Nedenİ

  Bel ağrısı en sık karşılaşılan ağrı nedenlerinin başında geliyor. Erişkinlerin yüzde 85'i yaşamlarının bir döneminde en az bir kez bel bölgesinde ağrıdan yakınıyor. Bel ağrısı şiddetli ya da uzun süreli olduğu zaman kişilerin günlük ve iş yaşamlarını olumsuz yönde etkileyerek, yaşam kalitelerini belirgin derecede düşürebiliyor. Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Fizik Tedavi ve...
 5. Bel Ağrısından Kurtulma Yöntemi

  Bel Ağrısından Kurtulma Yöntemi

  Bel ağrısı dünyada ki tüm insanlarım hemen hemen herkesin ortak sorunu.Bel ağrınız varsa ne uyuyabilirsiniz,ne oturabilirsiniz ne de rahat yürüyebilirsiniz açıkcası hayatınızın hareketini tamammen kısıtlar.Bu ağrılardan kurtulmak için lütfen yazıyı okuyunuz meleklerim:) Bel Ağrısından Kurtulma Yöntemi Uzun süre aynı pozisyonda kalmak ve yanlış oturmak, duruşta bozukluklara yol açıyor. Böyle...

Sayfayı Paylaş