1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  bel ölcülerinizden tansiyon riskinizi ögrenin

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Yüksek tansiyona mı sahipsiniz. Veya yüksek tansiyon riski altında olabilirmisiniz.


  Bel ölçülerinizden yola çıkarak risk ihtimalinizi bulabilirsiniz..


  [​IMG]Avrupa Kardiyoloji Derneği ve Avrupa Hipertansiyon Derneği’nin oluşturduğu Çalışma Komisyonu “Yüksek Tansiyonun Kontrolü” konulu 2007 kılavuzunu yayınladı.

  Avrupa’lı bilim adamları 2007 Kılavuzunda, doktorlara, yüksek tansiyonun ve beraberindeki kalp hastalıkları ile iç organ hasarlarının belirlenmesi için yapılacak muayenelerde risk faktörünü belirlemek için bel çevresi ölçümü ve beden kitle endeksinin belirlenmesini de önerdiler.
  Yüksek tansiyon ve beraberindeki hastalıkların bulunma riski için tehlikeli bel çevresi ölçüleri ise erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm’in üstü olarak belirtiliyor.
  Kılavuzda bugüne kadar yapılan tüm çalışmalarla da gösterildiği gibi tansiyonun, kilo ile direkt ilgili olduğu vurgulanmıştır .

  Fazla kilo ve vücuttaki yağ, tansiyonun yükselmesine ve yüksek tansiyon hastalığına zemin hazırlar. Ayrıca kilo vermenin obez hastalarda tansiyonun düşmesine neden olduğu kanıtlanmıştır. Birçok çalışma 5.1 oranında kilo kaybında, büyük ve küçük tansiyonda 4.4 ve 3.6 mmHg oranında düşüş olduğunu kanıtlamaktadır.
  Bu oran daha yüksek miktardaki kilo kayıplarında daha yüksek tansiyon düşüşleri ile büyümektedir. Kilo vermenin ardından, orta yaşlılarda yaş ile birlikte 0.5 – 1.5 kg kilo artışı da göz önüne alınarak, kilonun korunmasına da önem verilmelidir.

  2007 Yüksek Tansiyon Kontrolü Kılavuzu’nun oluşturulması için Avrupa Yüksek Tansiyon Derneği Bilimsel Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serap Erdine’nin de aralarında bulunduğu, 50’yi aşkın bilim adamı da çalıştı.

  Kılavuz; Hipertansiyonun Tanımı, Teşhisi, Tedavi Yaklaşımları ve Stratejileri, Özel Durumlarda Tedavi Yaklaşımlar, Risk Faktörleri ile birlikte Tedavi, İkincil nedenlere bağlı Hipertansiyonun Teşhis ve Tedavisi bölümlerinden oluşuyor.

  Yüksek Tansiyon İçin Belirlenen Kategorize Tablo :

  KategoriBüyükKüçükİdeal120 altı80 altıNormal120-12980-84Normal-Yüksek130-13985-891. Derece Yüksek Tansiyon140-15990-992. Derece Yüksek Tansiyon160 - 179100-1093. Derece Yüksek Tansiyon180 ve üstü110 ve üstü
  (alinti
   
bel ölcülerinizden tansiyon riskinizi ögrenin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. YÜksek Tansİyonun Rİsklerİ Fazla

  YÜksek Tansİyonun Rİsklerİ Fazla

  Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol, yüksek tansiyonlu hastaların yüzde 83'ünün, ilk 10 yıllık süreç için yüzde 5'ten fazla inme riski taşıdığını belirtti. Prof. Dr. Erol, 20'nci yüzyıl başlarında kalp ve damar hastalıklarından ölümün yüzde 10'un altında olduğunu, 21'inci yüzyılın başında bu oranın gelişmiş ülkelerde üçte bire, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 25'e...
 2. Bel Ağrısının Riskleri

  Bel Ağrısının Riskleri

  Bel Ağrısının Riskleri Bel ağrısı riski olan kişiler arasında hem genel fiziksel kondüsyonları düşük olan kişiler hem de ağır iş yapan veya uzun saatler boyunca oturarak veya ayakta durarak çalışan kişiler vardır. Bu kişiler bel ağrısına yakalandıklarında iyileşme süreçleri büyük olasılıkla daha yavaş olacaktır. Buna ek olarak duygusal stres veya uzun süre hareketsiz kalmak bel ağrısını daha...
 3. Tansiyon

  Tansiyon

  Rüyada tansiyonun çiktigini gören kimse, nefsani Isteklerinin ve kötü davranislarinin kendisine galip geldigine, tansiyonun inmesi ise bunun aksine isarettir.
 4. Gebelikte yüksek tansiyon otizm riskini arttırıyor

  Gebelikte yüksek tansiyon otizm riskini arttırıyor

  gebelik ve otizm,gebelikte yüksek tansiyon otizm riski,gebelik tansiyonunda otizm riski,gebelik tansiyonu ve otizm riski hakkında bilgiler California Üniversitesi'nden bilim adamlarının yüksek tansiyonun hamileler üzerindeki etkileri üzerine yaptığı araştırma sonuçlandı. Araştırmaya göre hamilelikte yaşanılan fiziksel ve ruhsal sorunlar bebeği de etkiliyor. ABD'li bilim adamları...
 5. Belden su aldırmanın riskleri nelerdir?

  Belden su aldırmanın riskleri nelerdir?

  Bu test beyin ve omuriliğin özellikle iltihabi ve mikrobik hastalıklarının teşhisi için yapılmaktadır. Beyinde bulunan mikrobik enfeksiyonlar bel suyuna da geçtiğinden dolayı, menenjit ve ensefalit gibi enfeksiyonların teşhisinde beyin omurilik sıvısının mikroskop altında analiz edilmesi hayati önem taşır. Ayrıca multipl skleroz, ADEM gibi iltihapla giden nörolojik hastalıkların tanısında da...

Sayfayı Paylaş