1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Belçika’dan geçiş yapacak vatandaşlarımız

  Konu, 'Türkiye İzin Yolu' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  belcikadan turkiyeye yol haritasi belçika türkiye arası kac saat belcika turkiye yol haritasi belcika türkiye arası kaç km belçika kaç saat Kaynak:
  T.C Dışişleri Bakanlığı

  Belçika’dan geçiş yapacak vatandaşlarımız, AB üyesi bir ülkede ikamet etmekte olmaları halinde, kendilerine ikamet ettikleri ülke tarafından verilen kimlik kartlarıyla seyahat edebilmektedirler. Belçika’dan geçiş yapacak vatandaşlarımız, AB üyesi bir ülkede ikamet etmekte olmaları halinde, kendilerine ikamet ettikleri ülke tarafından verilen kimlik kartlarıyla seyahat edebilmektedirler. Diğer vatandaşlarımız ise vize rejimine tabi bulunmaktadırlar. Sınırlarda vize verilmemektedir. Pasaportlarında geçerli bir ”Schengen vizesi“ bulunan vatandaşlarımız, sözkonusu vizenin süre sınırları dahilinde Belçika topraklarında ikamet edebilmekte veya buradan geçiş yapabilmektedirler.
  Belçika, “A” ve “B” olmak üzere iki tip transit vize uygulamaktadır. A vizesi, havalimanlarında gümrüklü bölge içinde dolaşmaya, B vizesi ise 5 günlük geçerlilik süresi çerçevesinde havalimanından çıkmaya imkan tanımaktadır.
  Bu vizeler için başvurular, talep sahibinin mukim olduğu ülkedeki Büyükelçilik veya Başkonsolosluğa yapılmalıdır. Her iki tip vize için de harç 60 Euro’dur.
  YOL GÜZEGAHI VE SINIR KAPILARI:


  Liman kentleri Anvers, Ostende, Gent ve Zeebrugge’den ya da Fransa veya Hollanda’nın Flaman bölgesiyle sınırından Belçika’ya giriş yapacak vatandaşlarımızın, karayoluyla seyahatlerini sürdürmeyi tercih etmeleri durumunda, sözkonusu şehirlerden Brüksel otoyolunu kullanmaları ve buradan da otoyolu Liege-Aachen istikametinde Almanya’ya doğru takip etmeleri uygun olacaktır. Diğer yandan, Brüksel’den itibaren Namur-Lüksemburg otoyol istikameti de seyahatlerine deniz yoluyla devam edecekler için alternatif bir güzergah oluşturmaktadır.
  GÜMRÜK:

  Gümrük kontrolü ilk Schengen ülkesine girişte yapılmaktadır. Belçika otoyollarında ayrıca Federal Maliye Bakanlığına bağlı memurlar (resmi veya sivil) kimi yabancı plakalı araçları durdurarak, örnekleme yöntemiyle araçtaki eşyaları kontrol edebilmektedir.
  Belçika’da, AB ülkeleri gümrük mevzuatı geçerlidir.
  Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına izin verilen maddeler aşağıdadır. Bu miktar veya değerin aşılması halinde, gümrük ve KDV ödenmesi gerekmektedir.
  Sınırsız döviz
  200 sigara
  2 litre şarap
  1 litre alkollü içki
  50 gr. parfüm
  1/2 kilo kahve
  100 gr. çay
  Diğer mallar: Üst sınır 180 Euro’dur
  KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

  Yol güzergahları çift yönlü otoyol olup ışıklandırılmıştır. Yol güvenliği tamdır. Otoyol ücreti alınmamaktadır. Diğer yandan, otoyol güzergahları dışındaki karayollarında da güvenlik üst düzeydedir ve yolcuların gereksinimlerine cevap verecek tesisler mevcuttur.
  Şehir içi ve tali yollardaki trafik ışıkları, kameralarla kontrol altına alınmıştır. Alışılmışın aksine tali yollarda, sağdan geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.
  Otoyolların büyük bölümü gece aydınlatılmaktadır. Otoyollarda hız sınırı 120 km.dir. Hız sınırını aşanlara yüksek miktarda para cezaları uygulanmaktadır.
  Otoyollarda park alanları, benzin istasyonları, konaklama yerleri, lokanta ve oteller bulunmaktadır. Diğer yandan, seyahat sırasında herhangi bir sorunla karşılaşıldığında, otoyol güzergahı üzerinde yürüyüş mesafelerinde mevcut telefonlar aracılığıyla gerekli hizmetler sağlanabilmektedir. Bununla birlikte, acil durumlarda polise ulaşmak için 112 ve 101 numaralı telefonlar aranabilir.
  TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  Alkol sınırını aşmak, sigortasız otomobil kullanmak, suçüstü durumda polisten kaçmak, dizel araçlara ısınmada kullanılan mazot sokulması, gümrük ile vergileri ilgilendiren tüm suçlar (örn: taşıma planına uymayan malı taşımak), KDV ve diğer vergilerden daha düşük değerde alım satım, avlanma ile ilgili suçlar (ör: avlanması yasaklanmış bir hayvanın taşınması)
  Ölüm veya yaralanmaya yol açan trafik kazalarında Trafik Kanunu ile Ceza Kanunu (ölüme sebebiyet veren kasıtsız yaralama) uygulanmaktadır. Dava Asliye Ceza Mahkemesinde görülür.
  Schengen ülkelerinden birine ilk defa giren araç aranmakta, daha sonra diğer ülkelerde araç kontrol edilmemektedir.
  Otomobiller için araç trafik kayıt belgesi, uluslararası araç sigorta poliçesi ve sürücü belgesi bulundurulması gerekli belgelerdir. Araçlarda yaş sınırı yoktur.
  Trafik suçlarında (ölüm veya yaralamaya neden olan kazalar hariç) para cezası ve ehliyete el koyma cezaları uygulanmaktadır. Trafik kazalarında ölü veya yaralı olması halinde polis gelinceye kadar araçlar yerinden kaldırılmamalıdır. Polis tutanak hazırlamakta ve olay mahkemeye sevk edilmektedir. Kişi sadece 24 saat tutuklu kalabilmekte, sevk edildiği mahkeme 5 gün içinde şahsın tutukluluk durumunun devam edip etmeyeceğine karar vermek zorundadır.
  Son dönemde araba hırsızlığı olaylarında gözlenen artış nedeniyle vatandaşlarımızın dikkatli davranmaları gerekmektedir.
  TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

  Brüksel Büyükelçiliği
  4, Rue Montoyer
  1000 Bruxelles-BELGIQUE
  Tel : (32-2) 513 40 95-506 11 39- 506 11 40
  Faks : (32-2) 514 07 48
  Brüksel Başkonsolosluğu
  4, Rue Montoyer-
  1000 Bruxelles-BELGIQUE
  Tel : (32-2) 548 93 49- 548 93 50
  Faks : (32-2) 512 44 01
  Anvers Başkonsolosluğu
  Sorbenlaan, 16,
  2610 Wilrijk-Antwerpen-BELGIQUE
  Tel : (32-3) 827 13 90
  Faks : (32-3) 830 05 63
  Polis: 101, 112


  AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR:

  Belçika’ya turist olarak giren kişilerin otomobillerinin Belçika’da geçerli sigortası bulunması gerekmektedir. Arabanın sigortasının Belçika’ya girişten itibaren 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Otomobilin deposunda bulunan benzin dışında benzin sokulmasına izin verilmemektedir. Kamyonlar da aynı şekilde depolarındaki mazot ile giriş yapabilmekte, ancak bu depoya ilaveten ikinci bir depoda mazot bulunduğu takdirde bunun deklare edilmesi gerekmektedir.
  Belçika’da yabancı plakalı araçlar bazen polis tarafından da durdurularak araç belgeleri, yolcuların kimlikleri, araçta şüphe uyandıracak madde/eşyanın olup olmadığı ve eşyanın yolculara ait olup olmadığı güvenlik bakımından kontrol edilebilmektedir.


   
Belçika’dan geçiş yapacak vatandaşlarımız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir Türk vatandaşının günlügü

  Bir Türk vatandaşının günlügü

  UYANILIR. Gözler açılıp besmeleyle tavana bakılır. Çok şükür tavan olması gereken yerde durmaktadır; deprem olmamıştır. Kalkılır. Etrafa şöyle bir göz atılır. Çok şükür eve hırsız takımından giren çıkan olmamıştır. Camdan dışarıya bakılır. Şükür kapıdaki arabaları sel almamıştır. Banyoya girilir. Çok şükür sular akmaktadır. Mutfağa dalınır. Bir yumurtayı sütle çalkarım Kızarmış ekmek, biraz...
 2. TOKİ vatandaşa sordu

  TOKİ vatandaşa sordu

  TOKİ, "dışardan görünen yüzünü daha iyi anlamak ve tanımlayabilmek, kamuoyundaki tanınabilirliğini değerlendirmek, güvenilirliğini ölçmek" amacıyla, bir araştırma şirketine, "Bilinirlik, Güvenilirlik ve Marka İmajı Araştırması" yaptırdı. Türkiye genelini temsil eden 21 il ve bu illere bağlı ilçelerde 2 bin 685 hane halkı reisi veya eşi ile yüzyüze görüşülerek yapılan...
 3. Tarım Bakanı'ndan vatandaşa azar

  Tarım Bakanı'ndan vatandaşa azar

  Tarım Bakanı Mehdi Eker, Bitlis'te derdini anlatmak isteyen bir kişiye "Artistlik yapma" diye tepki gösterdi. Mehdi Eker'in "Artistlik yapma" cümlesini daha önce de Başbakan Erdoğan kullanmıştı. Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Bitlis AKP seçim bürosunu ziyareti sonrası, esnafı fezdi. Eker, bölgedeki Kürt sorununu ortadan kaldırmak için TRT 6 kanalını...
 4. Beyonce ile mevsim geçişi

  Beyonce ile mevsim geçişi

  Ünlüleri belkide en çok giyim konusunda örnek alıyoruz yine bi örnek Beyonce soğukta nasıl seçimler yapıyormuş bakalım bizde bahara doğru biraz güneşi görünce deneyelim.:) Havalar henüz sıcak değil,Üzerimize cici bir hırka alalım.Sönük mü gözüktü? o zaman parlak bir kolyeyle canlandıralım...
 5. Vatandaşın Devlete Karşı Sorumlulukları

  Vatandaşın Devlete Karşı Sorumlulukları

  vatandaşın devlete karşı görevleri vatandaşın devlete karşı sorumlulukları sorumlulukları görevleri nelerdir vatandaş olarak herkes vergi vermek zorunda mıdır Bir vatandaş olarak devletimize karşı olan sorumluluklarımız ve görevlerimiz nelerdir; buyrun bu yazımızda bilinçli olalım Melek'ler. 1-VATANDAŞ OLMA BİLİNCİ NE DEMEKTİR? Bir vatandaşın haklarının ve görevlerinin farkında olmasıdır....

Sayfayı Paylaş