Belçika Hükümeti mali kriz nedeniyle istifa etti

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Belçika Hükümeti mali kriz nedeniyle istifa etti
pdnKdv9FY7y.jpg


Küresel mali krizden en fazla etkilenen ülkelerden Belçika'yı yöneten koalisyon hükümeti istifa etti.

Belçika'nın bugün istifasını sunan başbakanı Yves Leterme.
Belçika'da, küresel mali krizde iflas sınırına gelen bankacılık devi Fortis'in kurtarılma sürecini başarısız yönetmek ve yargıya müdahale etmekle suçlanan başbakan Yves Leterme, istifa kararı aldı.

Belçika Adalet ve Kurumsal Reformlar Bakanı Jo Vandeuzen'in akşam saatlerinde istifasını açıklamasının ardından toplanan bakanlar kurulundan da istifa kararı çıkınca başbakan Yves Leterme, koalisyon hükümetinin istifasını sunmak için Kral'a çıktı.

Küresel mali krizde zora girince parçalanarak satışa çıkarılan Fortis'in Belçika, Türkiye, Polonya ve Fransa'daki faaliyetlerini 14.5 milyar Avro'ya satın almak için Belçika hükümetiyle anlaşan Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas, Brüksel Temyiz Mahkemesi'nin 12 Aralık'ta devir sürecini dondurması üzerine satışın planlandığı gibi ilerlemediği gerekçesiyle geri adım sinyali vermişti.

Fortis yatırımcılarının açtığı davada Brüksel Temyiz Mahkemesi, Fortis'in, hükümet müdahalesi ve yönetim kurulu kararıyla satışını dondurarak, 12 Şubat'ta banka genel kurulunun toplanarak hissedarlardan onay alınmasına hükmetmişti.

Yargının bu kararı, Fortis dosyasını bir ''başarı unsuru'' olarak sunan Leterme hükümetini zor durumda bıraktı ve yürütmeyle yargı arasında ciddi gerginlik yaşandı.

Hükümete eleştirilerin arttığı bir dönemde Belçika Yüksek Mahkemesi Başkanı'nın, ''Leterme hükümetinin Brüksel Temyiz Mahkemesi'nin Fortis kararını etkilemeye çalıştığı konusunda zaman darlığı nedeniyle kanıt bulunamasa da güçlü işaretler olduğunu'' açıklaması, Belçika Adalet Bakanı Vandeurzen'i istifaya zorlamıştı.
 
Üst