1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Belçika'da türban yasağına onay

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Belçika'da Danıştay, okullarda başörtüsünün yasaklanmasından yana görüş açıkladı. Irkçılıkla Mücadele Derneğinin (Mrax), 2005 yılında, başörtüsünü yasaklayan okullara karşı ayrımcılık ithamıyla yaptığı bir başvuruyu ve açtığı davaları değerlendiren Danıştay, söz konusu okulların ayrımcılık yapmadığına, aksine ayrımcılığa karşı önlem aldığına hükmetti.

  Mrax, dava açtığı okulların, Eğitim Bakanlığı tarafından da onaylanan iç yönetmeliklerinde geçen ''siyasi ve dini aidiyet gösteren sembollerin görünür şekilde taşınmasının'' yasaklanmasına karşı çıkıyor ve bu yönetmeliklerin yürürlükten kaldırılmasını istiyordu.

  Derneği haksız bulan ve mahkeme masraflarını ödemeye mahkum eden Danıştay, başörtüsü yasağı uygulamasının ''halklar arasında dostluğu, eşitliği, kardeşliği desteklemek ve ayrımcılığı önlemek'' amaçlı olduğunu savundu.

  Mrax'ın ''ön yargılı ve antidemokratik'' olarak nitelendirdiği Danıştay kararı hakkında görüşü sorulan Eğitim Bakanı Christian Dupond, ''yargının gücüne güvendiğini, kararı yorumlamayacağını'' söyledi.

  Belçika'da resmi okulların büyük bölümü, bugünkü koşullarda başörtüsünü ve bazı dini sembolleri çeşitli gerekçelerle yasaklıyor.

  Mrax, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) götüreceğini açıkladı, ancak AİHM'nin konuyla ilgili önceki kararlarında Danıştay ile aynı görüşte olduğunu gösterdiği ifade ediliyor.
   
Belçika'da türban yasağına onay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Onay

  Onay

  Rüyasında onay alan kimsenin işleri kolaylaşır ve yetki sahibi olur.
 2. Onay beklemeden kişi ekleme

  Onay beklemeden kişi ekleme

  facebook arkadaş ekleme sınırını kaldırma ) Msn'inizi açın 2) Kişiler / Kişi Listesini Kaydet'ten kişi listnizi masaüstüne kaydedin. 3) Masaüstünde .ctt uzantılı bir dosya göreceksiniz. Onu Not Defteri yardımıyla açın. 4) a@hotmail.com b@hotmail.com . . . diye bir kodlama göreceksiniz. 5)............ arasınaistediğiniz msn i ekleyin. Dikkatli olun sakın diğer msn adreslerinisilmeyin...
 3. Türban yasağına AİHM’den onay

  Türban yasağına AİHM’den onay

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, öğretmen Fatma Karaduman ve Sevil Tandoğan’ın türbanla derslere giremedikleri için ’din ve vicdan özgürlüklerinin kısıtlandığı’, ’ayrımcılığa maruz kaldıkları’, ’mal ve mülkiyet kaybına uğradıkları’ iddiasıyla yaptıkları başvuruyu incelemeye değer bulmadı. AİHM sadece ’usul hatası’ olduğunu vurguladı ancak tazminata gerek görmedi. AVRUPA İnsan Hakları...
 4. Yasak

  Yasak

  Yasak ama ; Sarıl bana ! Buna gerçekten ihtiyacım var
 5. Kırgızistan'da türban yasağı

  Kırgızistan'da türban yasağı

  Kırgızistan'da çocukların dini açıdan etkilenmemesi amacıyla okullarda başörtüsü takılması yasaklandı. Eğitim Bakanlığı yetkilisi Damira Kudaybergenova yaptığı açıklamada, çocukların yoğun baskı altında olduğunu ve onları korumak istediklerini söyledi. Bazı öğrencilerin Cuma namazı nedeniyle derslerini kaçırdıklarını ifade eden yetkili, "eğitim ile başörtüsü arasında seçim yapılması...

Sayfayı Paylaş