1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Belleğinizi Geliştirin

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  BAŞARI İÇİN BELLEĞİNİZİ GELİŞTİRİN!

  Bilginin depolanması ve gerektiğinde bilgiye erişilmesini sağlayan bellek, duyuşsal kayıt, kısa süreli bellek ve uzun süreli bellekten oluşan bir bilgi işleme sistemidir. Duyuşsal kayıt, göz, burun, kulak gibi organlardan gelen bilgileri birkaç saniye saklar. Kayıt süresi 5 saniyeden kısa olduğu için zihinsel işleme tabi tutulmak üzere bilginin kısa süreli belleğe yerleştirilmesi gerekir. Bilginin işlem yapılmaksızın kısa süreli bellekte tutulma süresi yaklaşık 15 saniye kadardır. O nedenle gelen bilgi hemen işlenerek önemli ve anlamlı görülenler gerektiğinde hatırlanmak ve kullanılmak üzere uzun süreli belleğe gönderilir, diğerleri ise unutulur.

  Bilgiyi kısa süreli bellekte daha uzun süre tutabilmek, uzun süreli bellekte daha çok bilgi depolayarak gerektiğinde hatırlayabilmek için birtakım bellek geliştirme teknikleri/stratejileri bulunmaktadır

  Bunlar:

  1- Gözlem/yoğunlaşma,
  2- Bilgiyi gözde canlandırma,
  3- Çağrışım,
  4- Bir şeyin yerine başka bir şey koyma,
  5- Sınıflandırma,
  6- Birleştirme,
  7- Bellek askıları stratejileridir.

  Bellek alıştırmalarında en önemli hedef, uzun süreli belleği geliştirmek olmalıdır. Çünkü insan beyninin sınırsız bir kapasiteye sahip olduğuna inanılmaktadır. Bellek ile ilintili olarak insan beyninin potansiyelini anlamak gerekir. Bellek güçlendirici teknikleri bilmek bize, duyuşsal kayıttan seçilen bilgiyi kısa süreli bellek yoluyla uzun süreli belleğe etkili biçimde aktarmayı sağlamaktadır.

  Beyin sağ ve sol olmak üzere iki yarıdan oluşmaktadır. Aklın yarıküreleri de denilen bunların her biri, algılama bakımından farklı işlevlere sahiptir.

  Sol yarı: Mantıklı, seri çalışan, sözcüklere önem veren, çizgisel düşünen, analitik-çözümsel, rasyonel, açık ve kesin olma özelliklerine sahiptir. Sol beyni güçlü kişiler; ardışık ve mantıksal bir sırada olan sözcükleri, bilgiyi ve rakamları sever.

  Sağ yarı: Sezgili, sözlere fazla önem vermeyen, görsel, üç boyutlu düşünen, yaratıcı, bütüne yönelmiş, sanatçı ruhlu, şakacı olma özelliklerinden oluşur. Sağ beyni güçlü kişiler; uzayı sever, sözlü olmayan iletişimi tercih eder. Renklerle ve desenlerle uğraşır, yüzleri ve izlenimleri unutmaz, müzik ve sanat becerilerine sahiptir. Bazı parçalar eksik bile olsa şeklin bütününü algılayabilir.

  Bellek güçlendirme yolları

  1. İlgi: İlgi duyduklarınızı daha kolay anımsarsınız.

  2. Seçme: Belirgin şeyleri seçin ve onlar üstünde yoğunlaşın.

  3. Dikkat: Unutmak istemediklerinize dikkat edin.

  4. Anlama: Yeni bilgiyi ne kadar çok anlarsanız o kadar hatırlarsınız.

  5. Unutmamaya istekli olma: Kendinizi unutmamak için zorlayınız. Tekrarlar yapınız. Unutmak istemediklerinizi daha kolay hatırlarsınız.

  6. Güven: Olumlu zihinsel hazırlık. Belleğinizin güçlü olduğuna inanırsanız, bu gerçekleşecektir.

  7. Egoya (gurura) kapılma: Egonuzun, unutmamanız gereken bilgiyi edinmenize engel olmasına izin vermeyin.

  8. Çağrışım: Daha iyi hatırlamak için konular ve eşyalar arasında ilişki kurun.

  9. Birikim sağlama: Bir konu hakkında ne kadar çok deneyiminiz olursa, yeni bilgiyi unutmamanız o kadar kolay olacaktır.

  10. Düzenleme: Konuları mantıksal gruplar halinde sınıflandırın.

  11. Yeni bellek oyunları ile alıştırma yapma: Yeni hatırlama teknikleri ile ne kadar çok alıştırma yaparsanız, belleğiniz o kadar güçlü olacaktır.

  Herhangi bir beceri gibi bellek de alıştırmalar yapılarak geliştirilebilir. Bu bellek güçlendirici alıştırmalar sırasında yukarıdaki ilkelerin göz önünde bulundurulmasında yarar vardır. İşte bu alıştırmalardan bir kısmı :

  1- Bir odadan yavaşça geçerken, dikkatle etrafa göz gezdirin. Başka bir odada iken belleğinize kaydettiğiniz bu objeleri hatırlamaya çalışın. Bir hafta boyunca aynı oda için bu alıştırmayı yapın ve sonuçları kaydedin. Hafta sonunda kayıtları karşılaştırarak gösterdiğiniz gelişmeyi belirleyin.

  2- Sokakta yürürken etraftaki objeleri gözlemleyin. Bir köşeyi döner dönmez, mümkün olduğunca fazla objeyi hatırlamaya çalışın. Bir hafta boyunca bu alıştırmayı yaparak gelişmenizi görün.

  3- Sabahleyin o gün içinde belli bir saatte hatırlamak istediğiniz bir durum için kendinizi zorlayın. Daha sonra günlük yaşantınıza devam edin. Bakalım gereken zamanda onu hatırlayabilecek misiniz? Bu alıştırmayı günün, haftanın, ayın değişik gün ve saatlerine göre birkaç ay sürdürün.

  4- İlginizi çeken bazı ölçme ve istatistik sonuçlarını ezberleyin. Bazı takımların, oyuncuların gol sayıları ve en yakın yıldıza olan uzaklığımız gibi. Mümkün olduğunca bunları arkadaşlarınızla paylaşın.

  5- Her günün sonunda o gün için;
  a) En değerli fikirleriniz nelerdi?
  b) En yoğun yaşadığınız duygularınız nelerdi?
  c) En önemli hareketleriniz nelerdi? hatırlamaya çalışın.

  6- Her gün yeni, -yararlı bir bilgi ve beceri- edinmeyi bir yaşam ilkesi haline getirin. Bu bilgiyi edinmek için kısa süreli de olsa her günkü yaşantınızın dışına çıkarak değişik kanalları kullanın. Bunların hepsini ya da bir kısmını kullanabileceğiniz gibi tümüyle kendinize özgü teknikler geliştirerek belleğinizi güçlendirebilirsiniz.

  Sonuç

  Bir öğrenci belleğini geliştirerek derslerde ve sınavlarda daha başarılı olabilir. Meslek mensubu ise belleğini geliştirerek hem profesyonel biri olma imajını, hem de üretkenliğini artırabilir. Örneğin; belleği güçlü, anımsama becerileri gelişmiş birinin ekip çalışmaları içinde özel bir yeri vardır. Bellek güçlendirici alıştırmalar, ilk bakışta yalnızca ezber gerektiren davranışların kazanımında işe yarar gibi görünebilir. Oysa eğitim amaçlı beceri kazandırmanın en üst basamağı olan yaratıcılık, beynin iki yarısının birlikte kullanımı ile mümkündür. Örneğin; gözlem yaparak yoğunlaşma, sınıflandırma ve bellek askıları teknikleri kullanılarak beynin sol yarısının işlevlerini yapması sağlanabilir. Bilgiyi gözde canlandırma, çağrışım, birleştirme, bir şeyin yerine başka bir şey koyma teknikleri kullanılarak beynin sağ yarısını kullanma becerileri geliştirilebilir. O halde derste, okulda, hayatta daha başarılı olmak için bellek güçlendirici ilke, teknik ve stratejiler kullanarak beynimizin iki yarısını işlevlerini yapar duruma getirmeliyiz.

   
Belleğinizi Geliştirin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğinizin zekasını geliştirin

  Bebeğinizin zekasını geliştirin

  Bebeğinizin zekasını geliştirin Evet, genetik söz konusu tabii... Ama aile, çevre ve eğitimin zekaya katkılarını kimse inkar edemez. Uzmanlar, bebeklerin yaşamlarının ilk yılının öğrenme becerisi için çok önemli bir dönem olduğunu belirtiyor. Üstelik onun en iyi öğrenme aracı da sizsiniz. Onunla konuşarak, şarkılar söyleyerek, bir şeyler okuyarak, onu güldürerek bebeğinizin zeka gelişimine...
 2. Motivasyonunuzu Geliştirin

  Motivasyonunuzu Geliştirin

  MOTİVASYONUNUZU NASIL ARTTIRABİLİRSİNİZ? İhtiyaçlar insanda yoksunluk hissi yaratırlar ve insan fizyolojik ve psikolojik dengesini (homeostazi) sürdürmek için bu ihtiyaçları tatmin etmek zorundadır. Ancak ihtiyaç kavramı, istek kavramı ile karışabilir. İsteklerimiz her zaman karşılanmasına gerek yoktur ancak yaşamımızdaki dengenin sürmesi için ihtiyaçlarımızın mutlaka karşılanması...
 3. Dağarcığınızı geliştirin

  Dağarcığınızı geliştirin

  ara kelimesinin geçtiği deyimler ara kelimesinin geçtiği deyim Gençlerin kullandığı kelime sayısının azalmasıyla, dağarcıklarını geliştirecek alternatif uygulamalar yapılıyor. Bu anlamda, Türk Dil Kurumu elektronik posta adresini bildiren herkese günde iki kelimeyi, anlamı ile birlikte ücretsiz olarak gönderiyor. Aralarında gazeteciden yazara, öğrenciden polise her meslekten 45.000'i...
 4. Zayıflatan çikolata geliştirdiler

  Zayıflatan çikolata geliştirdiler

  Vitamin ve cilt bakım mineralleriyle zenginleştirilmiş içeriği sayesinde, BioCharm çikolata banyosu beta endorfinlerin stres üzerindeki etkisi vücudu tresten doğal yoldan arındırmaya yardımcı oluyor Vitamin ve cilt bakım mineralleriyle zenginleştirilmiş içeriği sayesinde, BioCharm çikolata banyosu, beta endorfinlerin stres üzerindeki olumlu etkisiyle vücudu stresten doğal yoldan arındırmaya...
 5. Çocuğunuzun Empati Yeteneğini Geliştirin.

  Çocuğunuzun Empati Yeteneğini Geliştirin.

  Empati karşımızdaki kişinin yerine kendimizi koyarak neler düşündüğünü neler hissetiğini anlayabilme becerisidir. Çok önemli bir sosyal beceri olan empati, ebeveyn çocuk ilişkisinde önemli bir yere sahiptir. Empati becerisi 3 yaşından itibaren kazanılmaya başlanır. Çocuğun empati becerisini kazanabilmesi için öncelikli olarak duygularının farkında olması önemlidir. Duygularını tanıyan ve...

Sayfayı Paylaş