Benlere dokunmayın!

melegim

Yeni Üye
Üye
Benlere dokunmayın!
et beni koparmak et beni koparılırsa ne olur ben koparmanın zararları ben koparmak koparılırsa ne olur
Vücudun herhangi bir yerinde çıkan kırmızı ve siyah renkteki et benlerinin koparılması kansere yol açabilir.

trans.gif
Trakya Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Görgülü, vücudun herhangi bir yerinde çıkan kırmızı ve siyah renkteki et benlerinin koparılmasının kansere yol açabileceğini söyledi.

Koparmak tehlikeli!
Prof. Dr. Adnan Görgülü, et benlerinin insan vücudunda koparılmadığında herhangi bir zararı ya da yararı olmayan kırmızı, siyah ya da siyaha yakın renkteki et parçaları olduğunu söyleyerek, "Eğer koparılmaya, kesilmeye, kaşınmaya kalkışılırsa koparıldığı yerde yara oluşur. Bu yara kaşındıkça daha da büyür ve oradaki hücreler zarar görür. Bu da kansere yol açabilir" dedi.

Et benlerin koparıldığı yerde meydana gelen yarayı kapatmak için vücutta hücre artışının meydana geleceğini söyleyen Prof. Dr. Adnan Görgülü, “Bu hücre artışının etkisi ile yara, zamanla kansere dönüşür. Et benleri ya doğuştandır ya da doğduktan itibaren ilk birkaç yıl içerisinde oluşur. Vücutta doğuştan var olan et benlerinin, dokunulmadığı takdirde insan sağlığı için herhangi bir zararı yoktur. Alınmasını gerektirebilecek tek neden ise estetik görünümden şikayetçi olmaktır” dedi.

Sonradan oluşanların bir kısmı kanser tehlikesi taşıyor
Prof. Dr. Adnan Görgülü, 15 yaşından sonra meydana gelen et benlerinin doğuştan beri var olan ya da doğduktan itibaren ilk birkaç yıl içerisinde oluşan et benlerinden farklı bir yapıya sahip olduğunun altını çizerek, sonradan oluşan et benlerinin sadece bir kısmı koparıldığı zaman kansere dönüşme riski taşıdığını da söyledi
 
İyi günler annemin et beni siyahlaşmaya başlamış bugün doktora gidip sorduğumuzda bir kaç ilaç verdi ve sonra o et beninin yakılması gerektiği ile ilgili birkaç birşey söylediler,acaba alınmasının herhangi bir zararı olurmu?
 
Eğer doktorda onay vermişse estetik ameliyatla alınmasında bir sakınca yoktur ama tabii kide %100 olasılık yoktur .
 
Geri
Üst