Etiketler:
 1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Beslenmenin 10 Altin kurali

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  Beslenmenin 10 altın kuralı

  < Konu Resmi..>  Beslenme yanlışlarınızın şişmanlık, hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, diyabet, kanser gibi 21. yüzyıl hastalıklarına yakalanma olasılığınızı artırdığını gösteren kanıtlar çoğalıyor. Sorun sadece çok yemekte veya aşırı miktarda gıda tüketmekte değildir. Yanlış besin seçimleri yapmak da önemlidir.

  YANLIŞ beslenmemizin pek çok nedeni var. Bunlardan ilki yaşam temposunun müthiş hızlanması, bu hız ve telaş içinde beslenmenin ıskalanmasıdır. Hızlanmış hayat, fast-food gıdaların tüketimini körüklüyor. Aşırı kalori yüklü, vitamin, mineral, flavonoid, antioksidan ve posa fakiri fast-food besinler ve atıştırmalar sağlığımızın canına okuyor.

  REKLAMA KANMAYIN

  Yoğun bir reklam bombardımanı tüketiciyi yanlış besin seçimlerine yönlendirmede daha etkili hale geliyor. Reklamlarla tüketimi artan yiyecekler elma, üzüm marul, lahana, fasulye veya bakla değil!.. Doymuş ve trans yağlarla yüklü, şeker ve tuz deposu, kalori zengini, sağlığa yarardan çok zarar getiren hazır-paketlenmiş besinlerin tüketimi, reklamların etkisiyle daha da artıyor. Bu tür besinlerin renkli, parlak ve etkileyici ambalajlarda sunulması ve oldukça çekici hale getirilmesi de önemli bir etken. Özellikle atıştırmalık olarak pazarlanan gofret, çikolata , bisküvi, şekerleme ve cipslerin isimleri de paketleri de müthiş etkileyicidir.

  LEZZET TUZAĞI

  Yanlış besinlere yönelmenin arkasında başka faktörler de var. Bunlara lezzet unsurunu da eklemek gerekiyor. Hazır gıda üreticileri, ürünlerinde sağlıktan çok lezzet faktörüne önem veriyor. Bu ürünlerde bol bol kullanılan "yağ, şeker ve tuz" üçlüsünün oluşturduğu lezzet üçgeninin içine bir kez girdiniz mi çıkmanız oldukça güçtür. Bu besinler, yağları, tuzları ya da ihtiva ettikleri şeker miktarları yükseldikçe daha kolay satılıyor. Zararlı değilseler bile sağlığa yararlı olmadıkları kesin olan bu tür besinlerin tüketimini arttıran daha pek çok etken var: Bu ürünler doğal olanlara oranla çok daha kolay bulunabiliyor ve çok daha ucuzlar. Bir simitten bile ucuza alabileceğiniz gofretler, bisküvi ve cipsler her an her yerde kolayca bulabiliyorsunuz. Üstelik bunları okul, işyeri veya köşe başlarındaki paramatik kurgulu makinalardan kolayca temin etmeniz mümkün.

  BESLENME EĞİTİMİ

  Eğitim noksanlığı da önemli bir etken. Okullarımızda beslenme dersi yok. Öğrencilerimize beslenmeyle ilgili herhangi bir eğitim verilmiyor. Tıp fakültelerinde bile "beslenme-sağlık ilişkisi" yeteri kadar öğretilmiyor. Kısacası ilkokuldan üniversite sonuna kadar eğitim müfredatımız beslenme konusunu "es" geçiyor. Beslenme bilgisi ve bilinci fakiri çocuklarımız ve gençlerimiz, anne baba, nine ve dedelerimiz beslenmeyi sadece karın doyurmaktan ibaret bir süreç zannediyor.

  SAĞLIK İÇİN BESİN

  Lezzet odaklı beslenme eğilimi besinleri birer tatmin ya da keyif aracı haline getiriyor. Sebze ve meyvelerin, tahılların, bakliyat grubunun önemini yeteri kadar bilenimiz pek az. Besinleri sadece karın doyurmak, enerji ihtiyacımızı karşılamak ve keyif almak-lezzet tatmak için tüketiyoruz. Onların gelişmemizi, büyümemizi, kırılıp dökülen yanlarımızı tamir etmemizi sağladıklarından da, yeni hücreler, dokular üretmek, sağlığımızı koruyup güçlendirmek için kullandıklarından da (ne yazık ki) habersiziz.

  BESLENMENİN ANLAMI

  Eğer sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmek istiyorsak işe nasıl beslendiğimizi sorgulamakla başlamalıyız. Kilo fazlalığı ve şişmanlıktan, kalp hastalığı, inme şeker ve tansiyondan korunmak, kansere karşı güçlü bir koruma duvarı oluşturmak için buna mecburuz. Doğru besinlere yönelmek, onları yeterli miktarda, dengeli oranlarda ve uygun bir çeşitlilik zenginliği içinde tüketmek çok önemlidir. Sağlıkla ve huzurla yaşlanmak istiyorsak karbonhidrat, protein ve yağları tanımak ve onları uygun miktarlar ve oranlarda nasıl tüketeceğimizi bilmemiz gerekiyor. Doğru protein, karbonhidrat ve yağların neler olduğunu öğrenmemiz ihtiyacımızdan fazla enerji yüklenmememiz, antioksidan vitamin, mineral ve posa zengini gıdalara yönelmemiz bir zorunluluk haline geliyor. Beslenmek karın doyurmaktan daha fazla anlamlar taşıyan sihirli bir kelimedir. Sağlığımızı yanlış kötü veya iyi yönde etkileyen en önemli seçim yaşam tarzı seçimidir. Beslenmeyi ciddiye alın!

  ÖNEMLİ BESLENME YANLIŞLARI

  Kolalı, meyveli ve şekerli içecekleri fazla tüketmek

  Hazır tatlı-tuzlu-yağlı atıştırmaları sık yemek

  Doymuş yağların (margarin, tereyağı ve diğer hayvansal yağlar) yoğun olduğu besinlere yönelmek

  Tuz ve şeker yüklü gıdalara ağırlık vermek

  Fast-food ürünlere (burgerler, patates kızartması) öncelik vermek

  Aşırı miktarda besin tüketmek

  Tek yönlü beslenmek

  Öğün atlamak

  DİKKAT...

  Beslenirken bunları unutmayın

  1- Ne zaman nerede ve ne yiyeceğinizi şansa bırakmayın. Düzgün bir yeme düzeniniz olsun.

  2- Yiyeceklerinizin enerji miktarlarını dikkate alın. Aşırı kalori yüklü gıdalardan uzaklaşın.

  3- Tuzlu, yağlı ve şekerli gıdalardan uzak kalın.

  4- Doğal besinleri tercih edin. Hazır gıdaları seçerken etiketlerini (içeriklerini ve son kullanım tarihlerini) dikkatle inceleyin.

  5- Sofradan doymadan kalkmayı alışkanlık haline getirin.

  6- Aşırı gıda tüketmeyin. Fazla yemenin 21. yüzyıl hastalıklarını hazırlayan iki temel faktörden biri olduğunu (diğeri hareketsizlik ve tembelliktir) unutmayın.

  7- Ana ve ara öğünleri atlamayın. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalar tüketmeye özen gösterin.

  8- Diyet tuzaklarına yakalanmayın. Diyette olmaktan, diyet yapıp zayıflamaktan, özel diyetlerle form tutmaktan fayda ummayın. Bugün, bu hafta veya bu ay "diyette olma"nın bir başka gün, hafta veya ayda "diyet yapmamak" anlamına geldiğini hatırlayın.

  9- Yatağa girerken veya gece uyanınca bir şeyler atıştırmayı bırakın.

  10- Stresli, endişeli, üzgün veya kızgınsanız yemeğe başlamayın.

  Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

  Kaynak:www.hurriyet.com.tr   
Beslenmenin 10 Altin kurali konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Iletisim Kurali

  Iletisim Kurali

  50 Altin Iletisim Kurali Insanlarla iletisim kurarken dikkat etmemiz gereken ilkeler: 1. Karsinizdakini dinlemesini bilin. 2. Sabirli olun. 3. Esnek olun. 4. Sizi dinleyenlerin anlayacagi sözcükler seçin. 5. Insanlarin gönlünü almaktan korkmayin. 6. Sinirlerinize hakim olun. 7. Saka yapacaginiz zaman iyi düsünün. 8. Sorulara karsilik verin. 9. Konunuzu iyi bilin 10....
 2. 50 Altin Iletisim Kurali

  50 Altin Iletisim Kurali

  50 Altin Iletisim Kurali Insanlarla iletisim kurarken dikkat etmemiz gereken ilkeler: 1. Karsinizdakini dinlemesini bilin. 2. Sabirli olun. 3. Esnek olun. 4. Sizi dinleyenlerin anlayacagi sözcükler seçin. 5. Insanlarin gönlünü almaktan korkmayin. 6. Sinirlerinize hakim olun. 7. Saka yapacaginiz zaman iyi düsünün. 8. Sorulara karsilik verin. 9. Konunuzu iyi bilin 10....
 3. Hesabinizi Korumanin 4 Altin Kurali

  Hesabinizi Korumanin 4 Altin Kurali

  Hesabinizi Korumanin 4 Altin Kurali 1.Password: Msn password'unuzu olabildiğince uzun tutun 16 karakter tavsiye edilir, bellibir kelime olmasın karışık harf ve rakam kombinasyonlarından oluşsun ve ilk harf alfabenin son harflerinden biri olsun ki brute programlarıyla kırmak imkansızlaşsın..Şifrenizi unutmamanız için bilgisayar masasının altına fln yazabilirsiniz ama...
 4. 10 Kilo Diyeti

  10 Kilo Diyeti

  10 kilo diyeti nedir, nasıl uygulanır, 10 kilo diyetini uygularken nelere dikkat etmeliyiz. Öncelikle önereceğimiz diyet konusunda herhangi bir şüpheniz olmaması için, bu diyeti yapmanıza engel olan bir rahatsızlığınız olup olmadığı konusunda doktorunuza danışınız. 10 kilo diyetiyle başarılı olamama ihtimaliniz var mı.Diyetinizi harfiyen uyguladığınızı düşünüyor olabilirsiniz.Ancak eğer hala...
 5. 10 Günlük Diyet

  10 Günlük Diyet

  10 Günlük Diyet 1. Gün Sabah: 1 Tane mevsim meyvesi, bir dilim kızarmış kepek ekmeği, şekersiz çay. Öğle: Bir parça haşlanmış ya da ızgara et. Söğüş domates, şekersiz çay veya kahve. Akşam: Bir dilim kızarmış kepek ekmeği. İstenildiği kadar yeşil salata, bir tane meyve, şekersiz çay ya da kahve. 2. Gün Sabah: 1 tane mevsim meyvesi veya bir bardak greyfurt suyu. 1 dilim kızarmış kepek...

Sayfayı Paylaş