1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Beyninizi Iyi Programlayin!

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Beyninizi İyi Programlayın

  İnsan beyni biyolojik bir bilgisayardır. Zeka ve hafızası güçlü insanlarla sıradan insanlar arasında zihinsel bilgisayarlarında çok az fark vardır. Ancak başarılı insanlar beyin bilgisayarlarını kullanmayı iyi bilmektedirler.

  Yaşadığımız olaylar, heyecanlarımız beynimize protein olarak şifrelenir. 2-3 gün sonra aynı olayları heyecanları ile birlikte hatırladığımızda beynimiz o bilgileri kayıtlı odacıktan yani disketten okur ve biz anlatmaya başlarız. Bütün bu bilgiler kimyasal ve elektriksel olarak kodlanmaktadır.

  İşte beynini iyi kullanan insanlar beyinlerindeki kimyasallara saygılı davranan insanlardır.


  Şu unutulmamalıdır. Beyinde bilgi akışı kimyasal ve elektriksel ileti ile olmaktadır. Beyindeki Hard diskin manyetik parçacıkları da kimyasal maddelerdir.
  Bu kimyasalları iyi kullanım için bazı altın kurallar:

  1-Kötü belleğin birinci sorumlusu dikkatsizliktir. Düşünceyi yoğunlaştırabilen insanlar bilgileri zihinlerine kazırlar. Dikkat edilmeden yazılmış bilgiler kuma yazılmış gibidir hemen silinir.

  2-Kötü belleğin ikinci sorumlusu özgüven azlığıdır. İnsan beyninde biyolojik bir saat vardır. Eğer o saate bilerek ve inanarak sabah 07:00 ‘de kalkacağınızı söylerseniz öyle programlanmış olursunuz. Sabah 07:00’da kalmanız kesinleşir. Kolumuzdaki saate güvendiğiniz kadar hafızamıza güvenirsek o bizi yanıltmaz.

  3-Kötü hafızanın üçüncü sorumlusu önem vermemektir.Unutulan bilgiler genellikle o kişi tarafından önemsenmeyen bilgiler olacaktır.Unuttum demek mazeret olamaz o konuya önem vermediğimiz anlamına gelir.

  4-Kötü hafızanın bir sorumlusu da akılda tutma tekniğini bilmemektir. Örnek vermek gerekirse araba, kuş, mavi, lale kelimelerini akılda tutmak istiyorsunuz. Doğrudan ezberlerseniz unutulacaktır. "Mavi arabanın üzerindeki kuşun ağzında lale var” olarak tasavvur ederseniz unutmayacaksınız.

  5-Kötü belleğin önemli bir sebebi de bilgilerin kullanılmamasıdır. İnsan beni “Ya kullan ya kaybet” kuralı ile çalışır. Bilgiler tekrar edilirse pekişecektir. Yazılı bilgelere ulaşmak kolaylaşacaktır.


   
Beyninizi Iyi Programlayin! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Iyi misin amca....?

  Iyi misin amca....?

  Yasli bir çiftçi trafik kazasinda magdur oldugu gerekçesiyle, mahkemede savunmak yapmaytaydi. Kazaya sebep olan nakliye firmasinin avukati sordu: -Kaza yerine gelen polis ekibine 'Iyiyim' demediniz mi? Çiftçi ifadesine baþladi: -Traktörümün arkasinda besili inegim sarikiz ile birlikte giderken, bu nakliye sirketinin kamyonu...... Avukat sözünü kesti; -Ayrintilari sormuyorum,...
 2. Beyninizi programlayın

  Beyninizi programlayın

  Insan beyni biyolojik bir bilgisayardir. Zeka ve hafizasi guclu insanlarla siradan insanlar arasinda zihinsel bilgisayarlarinda cok az fark vardir. Ancak basarili insanlar beyin bilgisayarlarini kullanmayi iyi bilmektedirler. Yasadigimiz olaylar, heyecanlarimiz beynimize protein olarak sifrelenir. 2-3 gun sonra ayni olaylari heyecanlari ile birlikte hatirladigimizda beynimiz o bilgileri...
 3. Iyi tatiller

  Iyi tatiller

  Melekler Mekanı ailesi olarak tüm öğretmen ve öğrencilere sağlıklı ve mutlu tatiller dileriz....
 4. Iyi Insan'in özellikleri

  Iyi Insan'in özellikleri

  özellik, insan, iyi ve kötü, örnek, nasihat, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Nasıl bir insan olduğunuzu (olmanız gerektiğini) bilmek istiyorsanız mutlaka okuyun! 1. İYİ bir insan kesinlikle “Ben iyiyim” demez, iyi olduğunu iddia etmez. 2. Ben iyiyim diyen bir kimse, bu sözüyle iyi olmadığını ortaya koymuş olur. 3. “Benim çok hatalarım, noksanlarım, kusurlarım,...

Sayfayı Paylaş