1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Biberondan Bardağa Geçiş

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  biberondan bardağa geçiş biberonu ne zaman bırakmalı biberon bıraktırma yöntemleri Biberonu bırakma zamanı bebeğinizin emme ihtiyacına ve bardaktan içebilme kabiliyetine bağlıdır. Genellikle 9-18 ay arası biberonu bırakmak için uygun bir dönemdir.Bebek altı aylık olduğunda bardakla tanıştırabilirsiniz, ancak biberonu tamamen bıraktırmak için en az 9 ayın dolmasını beklemelisiniz.

  Bardakla hangi içeceği vermelisiniz?
  Pompa ile sağdığınız anne sütünü bardağa koyabilirsiniz. Ayrıca formül mamayı da bardakla verebilirsiniz. Demir eksikliği anemisini önlemek için en az 1 yaşına kadar demir katkılı formül mama kullanmaya özen göstermelisiniz. 1 yaşından sonra tam yağlı inek sütüne de geçebilirsiniz.
  Biberonu nasıl bıraktırmalısınız?
  Acele etmeyin
  Bebeğinize bardak fikrine alışması için zaman verin.
  6 ay civarında, içeceklerin başka kaplarla da gelebileceği fikrini anlaması için, arada sırada anne sütü, formül mama ya da meyve suyunu bardakla sunmaya başlayabilirsiniz.

  Bebeğin öğrenmesi için en rahat ve uygun bardak iki kulplu alıştırma bardağı olacaktır. Bardağa geçişi uzun zaman önceden planlayın ve bebeğinize bol bol zaman tanıyın.
  Aşamalı bir geçiş bebeğin uyum sağlaması için ihtiyacı olan zamanı verecektir.
  Sütü az miktarlarla başlayın ve yavaş yavaş miktarı artırın
  Biberonu bırakmaya hazır olduğunuzda her öğünde bebeğinize alıştırma bardağı ile 15-20 cc. Süt veya formül mama vermeye başlayın (meyve suyu normal öğünlerdeki sütün yerini almamalıdır) ve öğünü bir biberon süt ya da mama ile bitirin.
  Yavaş yavaş bardaktaki süt ya da mama miktarını artırın.
  Biberonu bırakmaya karar verdikten sonra her öğün önce bardakla başlamayı ihmal etmemelisiniz.
  Bebeğiniz en az 120 cc süt ya da mamayı bardaktan almaya başlayınca biberon vermeyi bırakın.
  Biberonu ilk olarak, en az tercih ettiği öğünde bırakın. Genellikle akşam beslenmeleri bebeklerin en sevdiği öğündür ve biberonu bırakma isteğinin en az olduğu öğün de bu olacaktır.
  Bebeğiniz 3 öğün katı gıdaya ilave olarak günlük toplam 450-600 cc. süt alıyorsa ve biberonu özlemiş gibi gözükmüyorsa, başarıyla biberonu bırakmış sayılır.
  Biberonu bırakmada sorunlar yaşarsanız
  Biberonu bırakmada geri dönüşler stres, yemek veya uyku saatlerinde belirgin değişiklikler veya hastalık gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.
  Bu gibi geri dönüşlerin olması halinde, durum iyileşene kadar veya hastalık geçene kadar bekleyin ve biberonu bırakma sürecini tamamlayın.
  Herhangi bir soru ya da endişeniz olursa, doktorunuza danışın.
  Bebeğinize yatarken biberon vermeyin. Bu sadece diş çürümeleri ve kulak ağrılarına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda bebeğinizin biberonu güven ve rahatlıkla özdeşleştirmesine ve dolayısıyla da bırakmakta zorlanmasına neden olabilir.


   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: Biberondan Bardağa Geçiş
  bebegim hic biberon almadi istemedii yani simdi bardakla iciyor ufakkende kasikla veriridim sutu yada bardakla,,zor oldu ama,ne yapim cok ictahsiz hic istemezdi emzik biberonn

  emegine saglik mislicim
   
 3. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Biberondan Bardağa Geçiş
  emeğine sağlık canım
   
Biberondan Bardağa Geçiş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Biberondan kaşığa geçiş

  Biberondan kaşığa geçiş

  Bebeğimi doğru besliyor muyum? Bebeğe hangi besinler verilebilir? İnek sütüne ne zaman başlanır? Bebeğe ne kadar et verilmelidir? Bu gibi sorular çoğu annenin aklını kurcalıyor. Kaşık mamalarına geçiş dönemini sorunsuz atlatabilmenin bazı ipuçlarını bu yazıda… Kaşıkla yeni beslenmeye başlayan bebek, üstünü başını kirleteceği gibi etrafı da batırıyor. Kaşıkla mama yedirmenin başlangıçta kolay...
 2. Biberon

  Biberon

  Rüyada bir bebege biberonla süt içirdigini gör-mek, bir yetimi sevindirecegine; biberona süt doldurdugunu gör-mek, bir yerden eline para geçecegine, biberonun elinden düsüp kirildigini görmek, bekledigi bir menfaatin olmayacagina isaret-tir.
 3. Bardak

  Bardak

  rüyada bardak kırılması rüyada çay bardağı kırmak yıkamak plastik görmek kırmak Evin kadını yahut hizmetçisiyle, Cam bardak hediye idilmesi sevgileden görülecek fazla muhabbete, Topraktan mamul bardakla su içmek kadın tarafından mala, Porselen bardak asil ve hürmetli bir kadına, Bardaktan talı bir şey içmek eşinin muhabbetine, ekşii birşey içmek eşlar arasında meydana gelecek hoşnutsuzluğa,...
 4. biberon çürüğü

  biberon çürüğü

  Bebeklerde bazen dişler çıkar çıkmaz üzerinde kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Bebeğimin dişleri çıkar çıkmaz çürüdü. Nedeni ne olabilir? Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan...
 5. bardaklar

  bardaklar

  burda gosterilen bardakları nerelerde bulabılırız acaba ?

Sayfayı Paylaş