1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Bilgin: Kumar oynatmaya kalkan bankayı açıklarız

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, "kumara yakın" oranlarda, bire on, bire onbeş kazandıran türev ürünlerine tamamen karşı olduklarını ve bunları gerekirse deşifre edeceklerini söyledi.
  Bilgin, bankacılıkta türev ürünlerin her geçen gün arttığını, türev ürün kullanımında özellikle özel ve yabancı bankaların önde olduğunu ifade etti. 2004 sonunda türev ürünler toplamının 39 milyar YTL, 2005 sonunda 66 milyar YTL, 2006 sonunda 107 milyar YTL, 2007 sonunda ise 160 milyar YTL olduğunu belirten Bilgin, üç bankanın, türev ürünlerin yüzde 40’ını yaptığını, 10 bankanın yüzde 74’ünü gerçekleştirdiğini, 13’ünün ise hiç bir türev ürün yapmadığını anlattı.

  KARŞI DEĞİLİZ AMA: Günümüzde hem dünya hem Türk bankacılığında türev ürünler olmadan bankacılığın yapılamayacağını, otorite olarak türev ürünlere karşı olmadıklarını ifade eden Bilgin, şöyle konuştu: "Türev, riski bertaraf etmede kullanılması gereken bir enstrüman. Ancak biz şuna karşıyız. Kumara yakın türev ürünlere, 1’e 10, 1’e 15 kazandıran... Biz bunlara tamamen karşıyız. Ve bunları yakaladığımız zaman, otoritenin başkanı olarak şunu net söylüyorum, o bankalarımız hakkında iyi düşüncelerimiz anında değişir. Eğer bunların karşı tarafları Londra, New York’ta ise onlar hakkında düşüncelerimiz de değişir. Onların Türkiye’de iş yapmalarını çok yakın izleriz. Bunları gerekirse deşifre ederiz. Ben, bu ülkede kumara yakın türev ürün yaptırmamakta çok niyetliyim. Bankacılar da sanırım bu niyetimi anlayışla karşılayacaktır."

  ÖNEMLİ OLAN ŞİDDETİ: Bilgin, bankacılığın diğer sektörlerden farklı olarak ekonominin en ortasında, en riskli sektör olduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla, sağımızda, solumuzda herhangi bir dalgalanma elbette bankalarımızı etkileyecektir ama önemli olan, bunun şiddeti ne kadar olacaktır?" dedi. Bankaların özellikle 2001’de alınan dersten sonra açık pozisyon konusunda çok dikkatli davrandıklarını vurgulayan Bilgin, "2001’deki en yumuşak karnımız açık pozisyondu" dedi.

  RİSK GÖRMÜYORUM: Çok özel bir yönetmelik olan likidite yönetmeliğinin söz konusu olduğunu ifade eden Bilgin, tüm bankaların buna uyduğunu, ihlal eden banka bulunmadığını söyledi. Konut kredilerine işaret eden Bilgin, Türkiye’nin konut kredilerine geç girmesinden dolayı şanslı olduğunu, sektörde 2007 sonu itibariyle sadece 600 bin kişinin konut kredisi kullandığını kaydetti. Bilgin, "Bizde subprime yok. Konut kredilerinin hemen hemen hepsi sabit faizle. Halkımız, özellikle bireysel kredilerini ödeme konusunda çok hassas. Şu andaki sabit faizden dolayı biz bu alanda herhangi bir risk görmüyoruz" dedi. Bilgin, ancak, bundan sonra Türk bankacılık sisteminin en önemli enstrümanlarından biri olacağından hareketle tüm otoritelerin bu kredilerin kullandırılması, büyüme trendi ve bu alandaki iş yapış şekillerinde hassasiyetle denetim ve düzenleme üzerinde durmaları gerektiğini vurguladı.

  Türk bankaları bir yıldız gibi parlamaya devam edecekler

  2001
  yılının tersine Türk bankacılık sisteminin çok farklı konumda olduğunu, artıları ve eksileri bulunduğunu dile getiren Tevfik Bilgin, krediler çok hızlı büyüdüğü için kredi riskine çok hızlı dikkat edilmesi gerektiğini, kredilerdeki dönüşlerin çok iyi takip edilmesi gerektiğini kaydetti. Tevfik Bilgin, "Türk bankacılık sistemi, bölgesinde bir yıldızdır. Bu yıldız, bundan sonra da parlamaya devam edecek" dedi.

  Hürriyet.com


   
Bilgin: Kumar oynatmaya kalkan bankayı açıklarız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Banka

  Banka

  Bankada çok para görmek, zengin olacağınızın işaretidir. Banka görmek para kaybedileceğine işarettir. Para çekmek, para açısından rahatlayacağınız ve iş hayatında başarılı olacağınız anlamına gelir. Bankada çok para görmek, zengin olacağınızın işaretidir. Banka görmek para kaybedileceğine işarettir. Para çekmek, para açısından rahatlayacağınız ve iş hayatında başarılı olacağınız anlamına...
 2. kumar

  kumar

  : Kumar Kumar oynadığını görmek bir meseleden dolayı münakaşa etmeye ve düşmanlığa yahut geçersiz bir iş yapmaya, Kumarda bilinen birini yenmek, uyanıkken o kimseye galip gelmeye, Kumar oyununu görmek hile ve düzen kurucularına, batıla çanak tutan kimselere dellalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Oyun, Oyun Kağıdı.)Rüyada kumar oynayıp kazanmak, kötü ve şahsiyetsiz insanlarla çevrili olacağınıza...
 3. Kumar

  Kumar

  Kumar bazan psikiyatrik bir semptom sayılmaktadır; toplumca kabul edilen bu alışkanlığın biçimi (yani at yarışları, spor toto, vb.) ve yoğunluğu kültüre bağlıdır. Erkeklerde ve bazı uluslarda (İrlandalılar, İtalyanlar, vb.) daha sık görülmektedir. Freud, kumarın mastürbasyon yerine geçtiğini, diğerleri de bir çeşit sadomazohizm olduğunu ileri sürmüşlerdir. Son zamanlarda kumar ile «kısmet» ve...
 4. Kredi Kartı Kanununda açıktan faydalanan Bankalar.

  Kredi Kartı Kanununda açıktan faydalanan Bankalar.

  Bilindiği gibi Kredi Kartı mağdurları için çıkarılan bu yeni kanunda devletin ve diğer hukukçuların gözden kaçırdığı ancak, bankaların gözden kaçırmadığı bir olay sebebiyle kartzede vatandaşlarımız maalesef fazla para ödemek zorunda kalıyorlar. Bu konuda hassas davranan ve işin peşini bırakmayan bazı hukukçularda kanunu iyi inceleyip bunu yakalamaya çalışmışlarsada, banka ile anlaşma yapıldığı...
 5. Kalıcı Açık Parfüm Markaları bilgi

  Kalıcı Açık Parfüm Markaları bilgi

  Kalıcı olan açık parfüm markalarını kullanan arkadaşlar tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum:)

Sayfayı Paylaş