1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Bilgisayar başındakilere egzersizler

  Konu, 'Çöplük' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  monitör kağıt tutucu çalışma pedi egzersizleri masa altı ayak yükseltici monitör yükseltici
  Uzun sürelerde bilgisayar kullanımı uzun vadede kullanıcılar üzerinde çeşitli problemlere neden olmaktadır. Birçoğunuz uzun süre dikkat gerektiren işlerle uğraştıktan sonra bileklerinizde ve sırtınızda ağrılar oluştuğunu farketmişsinizdir. İsterseniz önlem alınkasızın uzun sürelerle bilgisayar kullanımı nedeniyle oluşan rahatsızlıklara bir göz atalım:

  Disk kayması
  Bilek, diz, dirsek kireçlenmesi
  Omuz ve boyun tutulması
  Göz bozuklukları
  Çalışma aralarında birkaç dakika yapılacak egzersizlerle engellenebilecek bu rahatsızlıklar sinsi bir şekilde geliştikleri için genellikle uzun süreler sonunda farkedilmekteler.

  Egzersizler

  Sırt ve Omuz Hareketleri

  Klavye başında yapılan işlemler ve tekdüze işler sırtın ve omuzların uzun süre aynı pozisyonda kalmasına neden olmaktadır.

  Ayağa kalkıp ve sağ elinizle sol omzunuzu sol elinizle sağ omzunuzu kavrayınız. Başınızı kolunuzun aksi yönünde çevirebildiğiniz kadar hareket ettiriniz (Resim 1).

  [​IMG]

  Baş ve Boyun Hareketleri

  Boynunuzu beşer kez sağa sola öne ve arkaya doğru hareket ettirin. Başlangıçta kendinizi zorlamayın. Gün geçtikçe ve boyun kaslarınız güçlendikçe zaten hareket mesafesi artacaktır.

  [​IMG] [​IMG]
  Resim 3
  Bilgisayar ve Sandalye Hareketleri

  Özellikle fiziksel özelliklerinize uygun olarak ayarlanmamış sandalye üzerinde yapılan çalışmalar kullanıcılar üzerinde daha zararlı olmaktadır. Bu yüzden kendinize, uygun boyutta ve yapıda bir sandalye edinmeniz yararlı olacaktır.

  Resim 4, 5 ve 6'da görmüş olduğunuz hareketleri her iki saatte bir kez mutlaka yapın . Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

  [​IMG]
  Resim 4
  [​IMG]
  Resim 5
  [​IMG]
  Resim 6

  Birçoğunuza burada anlatılanlar uygulanabilir gelmeyecektir. Zira ofiste bu tip hareketler yapan biri dikkat çekecektir. Ancak bunun ardına saklanmamalı ve kendi sağlığınız için elinizden geldiğinde bu egzersizleri yapmalısınız.  Zaman zaman telefon, koltuk gibi ürünlerin reklamlarında duyduğumuz; Ergonomi, İnsanların anatomik özelliklerini, antropometrik özelliklerini, fiziksel kapasitelerini ve toleranslarını göz önüne alarak, endüstriyel iş ortamındaki tüm faktörlerin etkisi ile olabilecek organik ve psiko-sosyal stresler karşısında, sistem verimliliği ve insan-makina-çevre uyumunun temel yasalanm ortaya koymaya çalışan disiplinli bir araştırma ve geliştirme aracıdır.
  Bu yazı ile bürolarımızın vazgeçilmez araçları olan bilgisayarlar ile uygun etkileşimin sağlanarak verimli ve etkili bir çalışma için öneriler sunulmaktadır.

  1. Giriş
  Verimli ve etkili bir çalışma için iş ortamlarında yakın ilişkide bulunduğumuz araç gereçler ile bir uyum içinde çalışmamız gereklidir. Söz konusu uyuma dikkate edilmediği takdirde çeşitli meslek hastahklarina yakalanma ihtimali artmaktadir.
  İş ortamlarımızda bilgisayar vazgeçilmez yardımcı araçlarımızdan biri haline gelmiştir. İş ortamlarında bilgisayar kullanımı nedeniyle bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilmektedir. En çok karşılaşılan sağlık problemleri; baş ve omuz ağrılarıdır. Uygun iş ortamı tasarımlarıyla bu problemler büyük oranda azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilir.

  2. İş Ortamı Tasarımı
  İş ortamı tasanmlari, özellikle zamanının büyük bölümünü bilgisayar çalışmaları ile geçirenler için oldukça büyük önem taşımaktadır.
  ideal çalışma ortamlarında sandalye, terminal ve klavye yükseklikleri tamamen ayarlanabilir olmalıdır. Burada operatöre göre ayarlanacak ilk möble sandalyedir. 0deal olan uygulama, sandalyenin ayarlanması yapıldıktan sonra diğer tüm ayarlamalar için
  sandalye referans alınmalıdır. Sandalye boyutları sabitlendikten sonra, klavye yüksekliği, işaretleme aygıtlarının (fare ve tabletler) yükseklikleri ayarlanabilir olmalıdır. Eğer klavye yüksekliği ve çalışma yüzeyleri ayarlanabilir değilse, sandalye yüksekliği çalışma yüzeyine uygun olarak ayarlanmalıdır. 2.1 Sandalye
  Bilgisayar kullanıcılarının çoğu zamanlarının büyük bölümünü bilgisayar karşısında oturarak çalışma eğilimindedir. Kişiye özel rahatlık sağlayabilmek için aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmesinde büyük yarar vardır.
  • Sandalye yüksekliği 37-55 cm arasında ayarlanabilir olmalıdır.
  • Güçlü bir rijitlik için sandalye 5 tekerlekli olmalıdır (Şekil 1)
  • Oturma yüzeyi kaba etleri ve uylukları destekleyebilecek kadar büyük olmalı ancak dizlerin arkasına basing yapmamalıdır (Şekil 2).
  • Oturma yüzeyi eğimi ayarlanabilir olmalıdır Yaslanma yüzeyi ayarlanabilir olmahdır (95°-105°) (Şekil 3)
  • Oturak yüzeyine yerleştirilecek köpük yüksekliği en az 2.5 cm

  [​IMG]
  Şekil 1. 5 tekerlekli sandalye


  [​IMG]
  Şekil 2. Sandalye yüksekliğinin ayarlanması

  Oturma yüzeyi yüksekliğinin, kullanıcının diz kapağının hemen altındaki yükseklik seviyesine ayarlanmalıdır (Şekil 2). Sandalyeye oturan kişinin diz arkaları ile sandalye arasında yeterli miktar boşluk olmalıdır (Şekil 2 'te görüldüğü gibi). Aksi takdirde diz arkalarına bir basınç uygulaması söz konusu olarak çalışanın ayaklarında kramplara neden olabilecektir.
  Sırtın iyi bir şekilde desteklenmesi için sandalye yaslanma yüzeyi açısının kişinin rahat edeceği açıya ayarlanabilmesi gereklidir (Şekil 3 )

  [​IMG]
  Şekil 3. Ayarlanabilir yaslanma yüzeyi


  Bir sandalyenin ayarlanabilir boyutları gün içinde zaman zaman değiştirilirse, gün içinde belirli kas gruplarında oluşabilecek kas gerilmelerinin hafifletilmesi sağlanır. Eğer çalışma yüzeyi yükseklikleri ayarlanabilir boyutlarda değilse sandalye yüksekliği, klavyeye yazı yazan kişinin kollarının yere paralel olması sağlanacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu taktirde ayaklar havada kalıyor ise ayakların altına bir yükseklik konulmalıdır (Şekil 4).

  [​IMG]
  Şekil 4. Ayak altında konulabilecek yükseklik

  2.2 Çalışma Masası
  Çalışma masaları yükseklikleri sabit bir yapıya sahip olup her kullanıcı çalıştığı masanın yüksekliğinden memnun değildir. Özellikle kısa boylu kullanıcılar için masalar yüksek, uzun boylu kullanıcılar için masa yükseklikleri düşük yükseklik değerlerine sahip olacaklardır. Burada ortaya çıkacak problemlerin etkisini azaltmak için sandalye yüksekliği çalışma masasına göre ayarlanabilir.
  Çalışma masalarının, tasarımında genel olarak 700-750 mm arasındaki yükseklikler tercih edilmektedir. Tüm ofis ergonomisi çalışmalarında olduğu gibi, çalışma masasının yüksekliği ve verimli çalışma alanlarının tespitinde antropometrik verilerden yararlanılmaktadır. Tablo '1 de Şekil 5' te verilen ölçüm değerlerinin; %5, %50 ve %95 'lik dağılımları verilmiştir. Bu çalışma sadece masa yüksekliğinin belirlenmesi için değil aynı zamanda eşyaların kullanım sıklığına göre masa üzerine yerleştirilecek konumlarının da belirlenmesine yardımcı olmak üzere masa üzerindeki maksimum ve minimum erişme alanlarını da verir.

  2.3 Monitör
  Bilgisayar monitör yüksekliği için monitörün en üst satırı, göz seviyesinin çok az atında
  olmalıdır (Şekil 6). Monitörün dikey eğimi de normal olarak çalışma yüzeyi ile 90 ° ag
  yapmalıdır. Daha farklı bir açıda göz yorulmaları söz konusu olabilir.
  [www.combo.com/ergo]
  Monitor, çalışanın direkt olarak önüne yerleştirilmelidir. Monitör üzerinde yapılan bu
  ayarlamalar, kişinin boynunun dik olarak durmasını sağlayarak gereksiz kasılmaların
  önlenmesine yardımcı olmakta ve yorulmayı azaltıcı etki sağlamaktadır.


  Şekil 5. Oturarak çalışma için almacak antropometrik ölçüler

  Tablo 1. Oturarak çalışma için almacak antropometrik ölçülerin cinsiyetlere göre
  dağılımları  [​IMG]
  Şekil 6. Monitor yüksekliğinin ayarlanması

  Monitörün daha yükseğe veya dağa düşük bir noktaya yerleştirilmesi halinde omuz kaslarında ve çalışanın başında ağrılar ortaya çıkacaktır. Çalışanın monitöre uzaklığı 500-750 mm arasında olması gerekir. Pratik olarak bir kol mesafesi alınabilir. Monitörün bu değerden daha yakın veya daha uzak alınması halinde göz yorulmaları söz konusu olacaktır.
  Mopnitörün göz yorulması yapmaması için ayrıca, ekran tazeleme hızının minimum 72 Hz olması sağlanmalıdır. Yüksek ekran çözünürlüğü değerlerinde, 72 hz tazeleme hızı sağlanamıyor ise ekran çözünürlüğü düşürülerek tazeleme hızının arttırılması sağlanabilir.
  Monitor, ışık yansımalarına neden olmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Yapay aydınlatma için aydınlatmanın tavandan yapılması sağlanmalı ve ışık kaynağının hiçbir şekilde monitöre yansımasına izin verilmemelidir.
  Sandalye ve masa yüksekliğinin ayarlanmasına rağmen monitor aşağıda kalıyor ise monitörün altına yükseltici konulabilir (Şekil 7-a) veya monitor yüksekliğini kişiye özel ayarlama yapmaya izin veren aparatlar kullanılabilir (Şekil 7-b).

  [​IMG]
  Şekil 7. Monitor yüksekliğinin ayarlanması a- Yükseklik konularak, b- kişiye özel ayarlama aparatı ile

  2.4 Klavye & Mouse
  Klavye yüksekliği, kas kasılmalarının minimizasyonu açısından, dirseklerin 90° bükülü olmasını sağlayacak yükseklikte olmalıdır (Şekil . Klavyenin şekilde belirtilenden daha yüksekte olması durumunda işgörenler, kollarını yukarıda tutmak için bir kuvvet harcamak zorunda kalacaktır. Daha aşağıda olması durumunda ise, eğilmek zorunda kalarak yine gereksiz kas kasılmalarına neden olacaktır.

  [​IMG]
  Şekil 8. Uygun klavye yüksekliği

  Özellikle 10 parmak klavye kullanan kişiler için klavyenin bilek pedleri ile desteklenmesi, bileklerin yorulmasını engellemektedir (Şekil 9).

  Günümüz bilgisayarlarının vazgeçilmez araçlarından biri olan mouse'un yüksekliği de klavye yüksekliğine eşit olmalı ve klavyenin 5-6 cm yanmda bulunmahdir (Şekil 10).
  [​IMG]
  Şekil 9. Klavye için bilek pedi

  [​IMG]
  Şekil 10. Mouse, klavye ile aynı yükseklikte olmahdir

  Mouse kullanımı sırasında kolun desteklenmesi için bir çok kullanıcı açısından Şekil 11 'de görülen bir öneri sunulabilir. Özellikle kolun desteklenmesi mouse 'un sık kullanıldığı uygulamalar için tavsiye edilmektedir.

  [​IMG]
  Şekil 11. Mouse çalışmalarında kolun desteklenmesi

  Mouse 'nin yerleştirileceği yere kolu destekleyebilecek nitelikte bir çıkıntı yapılması bir başka öneri olarak sunulabilir

  [​IMG]
  Şekil 11. Mouse kullanırken kolun desteklenmesi için masa önerisi

  2.5 Kağıt Tutucular
  Bilgisayar kullanıcılarının bir çoğu bilgisayar ortamına aktaracakları verileri masa üstüne koydukları kağıtlardan okumaktadırlar. Bu ise boynun eğik durmasına ve bu nedenle boyun kaslarında ağrıyla sonuçlanacak kas kasılmalarına neden olacaktır.
  Boyun ağrılarının önüne geçilebilmesinin önemli adımlarından biri de kağıtların kağıt tutucuya konularak okunmasıdır (Şekil 12). Kağıt tutucular kullanılmasıyla sık sık başın öne eğilmesi engellenerek boyun ağrılarında azalma sağlanacaktır. Kağıt tutucudan maksimum verimin alınabilmesi için mümkün oluğunca monitöre yakın ve monitörle aynı yüksekliğe konulması gerekir .

  [​IMG]
  Şekil 12. Kağıt tutucu

  2.6 Işık
  Kağıttan veri okunup bilgisayar ortamına aktarılması gereken ortamlarda ortalama 500-750 lüx 'lük bir aydınlatma şiddeti olmalıdır.
  Monitor karşısında çalışırken göz kamaşmalarının önüne geçmek için;
  • Monitor poziyonu pencereden gelen ışığa dik, tavandan gelen ışığa paralel olmalıdır.
  • Duvarların rengi mat olmalıdır.
  • Parlak cisimler ortamdan uzaklaştırılmalı veya üstleri örtülmelidir.
  • Fluoresan ışığıyla ve tavandan aydınlatma tercih edilmelidir.
  • Işık hiçbir şekilde bilgisayar kullanıcısının arkasından monitöre yansımamalıdır.
  • Monitor açısı ekranın dik olacağı şekilde ayarlanmalıdır.

  3. Göz sağlığı için öneriler
  Genel olarak bilgisayar kullanımının göz sağlığını bozmadığı veya var olan sağlık problemlerini arttırmadığı bilinir. Ancak, sürekli bilgisayar kullanımı göz sağlığının bozulmasına katkıda bulunabilir. Göz kaslarının yorulmasını azaltmak için gözler sık sık ekrandan farklı ortamlara kaydırılmalıdır. Bunun için 20/20/20 kuralı dikkate alınabilir. Bu kurala göre, her 20 dakika için, 20 saniye süreyle 20 fit uzaklıktaki bir nesneye bakılır.
  Gözlük kullananlar, gözün görüntüye odaklanmasını sağlamak için başlarını yukarıya kaldırabilirler. Başın sürekli olarak yukarıya kaldırılması, boyun ağrılarına neden olmaktadır. Bu nedenle bu kişilerin monitor yüksekliğini, önerilenden daha aşağıda bir yüksekliğe ayarlamaları tavsiye edilmektedir.
  Kontakt lens takan kişilerin bilgisayar ile çalışırken gözleri kurumaktadır. Kontakt lens takan insanların bilgisayar ile çalışma yapmaları durumunda doğal yaşlanma sağlamak için gözlerini sık sık kırpması veya içinde ilaç olmayan göz damlası kullanmaları tavsiye edilir.

  4. Elektromanyetik Etkiler
  İşyerlerinde maksimum 50-60 cm uzağımızda bulunan bilgisayar monitörleri, evlerimizde yaklaşık 2 metreden izlediğimiz televizyonlar , cep telefonları ve benzeri cihazlar nedeniyle sürekli ve korunmasız olarak ve elektromanyetik etki altındayız. Radyasyon ve elektro manyetik etkiden en aza etkilenmek için düşük radyasyonlu monitörlerin kullanımı tavsiye edilmektedir. Monitörün bilgisayar kullanıcısından 750 mm uzakta olması radyasyon etkisini bir ölçüde de olsa azaltmaktadır.
  5. Sonuç
  0nsanların sağlıklarını kaybetmeleri sadece fiziksel etkiler nedeniyle değil uygun olamayan çalışma koşulları nedeniyle de olabilmektedir. Uygun olmayan çalışma koşullarının düzeltilmesiyle insanların daha sağlıklı ve verimli olarak çalışmaları sağlanabilir.
  Bu makalede, ofis çalışmaları için konforlu ve sağlık problemlerinden uzak bir çalışma ortamı için öneriler sunulmuştur.


  Bu Makale TIAD yayın organı TT Magazin-Temmuz 2005 sayısında yayınlanmıştır Ofis ve Bilgisayar Ergonomisi
  Yrd.Doç.Dr. Nedim GERGER

  Balıkesir Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü-10100 Balıkesir
   
Bilgisayar başındakilere egzersizler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Egzersiz programına başlarken..

  Egzersiz programına başlarken..

  Bu gerçekten iyi haber! Egzersizin, ruhsal durumunuz ve beden sağlığınız için ne kadar yararlı olduğunu zaten biliyorsunuz. Şimdiyse nereden başlamanız gerektiğini öğrenmek istiyorsunuz. İşte işinize yarayabilecek birkaç öneri: İşe küçük adımlarla başlayın Egzersiz için verilecek tavsiyeler, kişiye ve amaca göre değişiklik gösterir. Ama günlük olarak yapılacak bir saatlik, orta yoğunluktaki...
 2. Bilgisayar başında çalışanlara öneriler

  Bilgisayar başında çalışanlara öneriler

  BÜROLARDA bilgisayara bağlı çalışanların yanlış oturma şekilleri, bilgisayar hastalığına neden oluyor. Prof. Dr. Turgut Göksoy, özellikle bürolarda masa başında hareketsiz çalışanlarda bel ve boyun ağrıları görüldüğünü söyleyerek çalışanların bilgisayar hastalığını önlemek için alınacak önlemleri şöyle sıraladı: Gözünüzün bakış açısı 20 - 30 derece yukarıda, ekrandan uzaklık ise ortalama 60...
 3. Görme Engelliler Bilgisayar Başinda

  Görme Engelliler Bilgisayar Başinda

  Bursa'da, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Altı Nokta Körler Derneği Bursa Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen 'görme engelliler için konuşan bilgisayar işletmenliği' kursu açılırken, 100 görme engelliye de konuşan saat ve beyaz baston hediye edildi. Altı Nokta Körler Derneği Bursa Şubesi'nde yapılan törende çok sayıda dernek ve protokol üyesi bir araya geldi. AK Parti...
 4. BiLgisayar Başında Atıştırmayın

  BiLgisayar Başında Atıştırmayın

  Temizliği yapılmayan bilgisayar klavyeleri ve mouse'lar çeşitli mikroorganizmalar barındırıyor.Bilgisayar başında bir şeyler atıştırırken vücuda alınan bu mikroorganizmalar hastalıklara davetiye çıkarıyor. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özdemir, hastanenin servislerinde ve tıp fakültesi ile...
 5. Bilgisayar başında Ölüm

  Bilgisayar başında Ölüm

  Her Akşam oLduğu gibi bu akşamda PC başında oturuyodu Her eve geLdiğinde BiLgisayar başına oturur Net"e bağLanırdı Annesi yatağa yoLLayana kadar hep Net başında otururdu Ama Bu sefer herşey farkLıydı Aşık oLmuştu! Bi dakika oLsun akLından hiç çıkmıyodu Sadece Nickini ve kendi hakkında oLan tarifi biLiyodu Hep onun nasıL biri oLabiLeceğini hayaL ediyodu AsLında hiç kendiLerinden...

Sayfayı Paylaş