Bilgisayar dilini nasıl türkçe yapabilirim?

Uzman SühaN

Administrator
Bilgisayar dilini nasıl türkçe yapabilirim?
Bilgisayarınızı kullanırken bir program yükledikten sonra veya aniden türkçe karakterleri kullanamaz duruma geldiyseniz merak etmeyin bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın dilini nasıl türkçe yapabileceğinizi ve türkçe karekterleri nasıl kullanabileceğinizi yazacağız.

Bilgisayarınıza kurduğunuz işletim sistemi Windows 7 veya Windows 8 ise o zaman diliniz Türkçe haline getirebilirsiniz. İlk başta karşınıza İngilizce olup klavye karakterlerini dahi desteklemeyecektir. Dil değiştirme özelliği sayesinde tekrardan Türkçe diline geçiş yapabilirsiniz. Kullandığınız dilin Türkçe olması programları ve yazınızı destekleyecektir. Dil değiştirmek için anlatımları adım adım takip ederek değişebilirsiniz.

5.jpg

Başlat > Denetim Masası > Saat, Dil ve Bölge > Bölge ve Dil tıklayınız.

Konum olarak tarih dilini değiştirmek için Konum.

Klavye yazı dilini değiştirmek için Klavyeler ve Diller.

Bilgisayar işletiminin dilini değiştirmek için Yönetimsel.

Orada bulunan dilleri değiştirebilirsiniz bilgisayarınızın tamamen Türkçe olmasını istiyorsanız hepsinin ayarlarını yapmanız gerekmektedir. 4 alan bulunduğundan dolayı bunların hepsini Türkçe yapmanız önerilir. Kurduğunuz işletim sistemi en başta ingilizce destekleyeceğinden dolayı güncellemeler sayesinde yeni dil paketleride eklenebilir.

Yada;

Bilgisayarınız İngilizce diline dönmüş ise muhtemelen sağ alt köşede saat ve tarihin önünde EN yazısı yer alacaktır. En yazısını tıklayarak Türkçe diline çevirebilirsiniz.

bilgisayar dili nasıl türkçe yapılır, bilgisayarımın dilini nasıl türkçe yapabilirim, bilgisayar dilini nasil turkce yapabilirim, ingilizce bilgisayarı nasıl türkce yaparım

Geri