1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bilgisayar, Hasta Ediyor

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Bilgisayar kullanıcıları en sık bel, boyun, baş ağrısı, ellere kramp girme ve gözlerde yaşarma gibi sorunlarla karşılaşıyor.


  Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, "Bilgisayara veriler klavye ve fare kullanılarak girilir. Çalışma sonuçlarını görmek için sürekli olarak monitöre bakmak gerekir. Üstelik bunları yaparken saatlerce bilgisayar karşısında hareketsiz oturmanız gerekebilir. Böyle olunca bilgisayar kullanırken sağlığınızı korumak için bazı konulara dikkat etmelisiniz. Bazı bilgisayar kullanıcıları yemeği bile unutabilirler" dedi.

  Prof. Dr. Güler, bilgisayar kullanırken ilk olarak oturulan koltuğun doğru seçilmesi gerektiğini vurguladı:

  "Yüksekliği ayarlı, sırt için desteği olan yumuşak minderli vedayanıklı bir koltuk almalısınız. Sert ve ayarlı olmayan bir koltukta uzun süre oturmak şiddetli bel ve boyun ağrılarına neden olabilir. Koltuk seçiminden sonra eğer yoksa bir bilgisayar masası almalısınız.

  Normal çalışma masaları çoğu zaman bilgisayarlar için kullanışlı değildir. Örneğin bilgisayar monitörünün gözünüzden biraz aşağıda ve tam karşınızda bulunması gereklidir. Ayrıca klavyenin, dik oturduğunuz zaman kollarınız dirsekten 90 derece kıvrıkken ellerinizle aynı hizada ve tam karşınızda olması gereklidir."

  Bilgisayar kullanırken gereken fare, telefon, printer ve diğer araçlarında masa üzerinde kolayca ulaşabilecek yerlerde olması gerektiğini dile getiren Güler, "Bilgisayar kullanırken sık olarak yazı okumanız gerekirse yazıları bir askı ile tam önünüze koyup monitörü biraz yana almalısınız. Monitörünüzün pencereden veya diğer ışık kaynaklarından uzak olması gereklidir. Ayrıca monitörünüzün rezolüsyonunu yazıların kolayca okunacağı bir ayara ve yenileme hızını titreşme olmayacak bir hıza ayarlanması gereklidir" dedi.

  Bilek, diz ve dirsek kireçlenmesi

  Prof. Dr. Güler, parmak, el bileği ve dirseğin bilgisayar kullanırken yaptığı küçük ve tekrarlayıcı hareketlerin özellikle el bileği hizasında bozukluklara neden olabileceğini kaydederek, "Bu hastalık da el bileği içinden geçen sinir ve tendon denilen kasların kemiğe yapıştığı dokularzedelenip sıkışır. Bu durumda elde uyuşukluk ve ağrı, başparmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma ortaya çıkar, el becerisi bozulur. Bu rahatsızlığın tedavisi için bir ortopedi uzmanına danışmalısınız" dedi.

  Göz bozuklukları

  Prof. Dr. Güler, uzun süre bilgisayar karşısında çalışmanın gözlerde de bazı rahatsızlıklara neden olabildiğini anlattı:

  "Böyle durumlarda en sıklıkla göz çevresi ve başta ağrı, gözlerde yorgunluk hissi, yanma, batma ve kızarıklık görülebilir. Yakınmalar daha çok günde 4-6 saatten fazla bilgisayar karşısında çalışan, özellikle gözlerinde miyop veya astigmatizm kusurları olan kişilerde sık görülür.

  Bilgisayarla çalışmanın gözlerde kalıcı bir etkiye neden olmadığı bilinmektedir. Fakat gündelik yaşamda pek sorun oluşturmayan astigmatizm gibi kusurlar bilgisayar karşısında rahatsızlıklara neden olabilir. Yanma, batma, kızarıklık, sulanma gibi yakınmalar monitöre bakarak çalışan kişilerde göz kırpma sayısındaki belirgin azalmaya bağlı olabilir."

  Ekranın gözlerden 50-70 santimetre uzakta ve göz hizasından biraz aşağıda bulunmasının yorgunluk yakınmalarının azalmasını sağlayabileceğini belirten Güler, "Gözle ilgili yakınmalarınazaltılabilmesi için öncelikle iyi bir göz muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca çalışma sırasında sık ara vermek ve aralarda örneğin pencereden uzak nesnelere bakmak göz sağlığı açısından önemlidir" dedi.

  Bel, baş ve boyun ağrıları

  Prof. Dr. Güler, bel, baş ve boyun ağrıları, omuz ve boyun tutulması, boyun ve belde disk zorlanmaları, sırt bölgesinde şekil bozuklukları, eğilmeler, osteoporoz gibi bölgelerde ağrıların oldukça sık görülen rahatsızlıklar olduğunu belirtti.

  Bilgisayar kullanırken yapmanız gerekenler:

  - Bilgisayar karşısında dik olarak oturun.

  - Yazı yazarken klavyedeki tuşlara fazla güçlü olmayan bir biçimde dokunun.

  - Fareyi yumuşak bir biçimde tutun.

  - Kol ve parmaklarınızı yazma işlemi yapmadığınız zaman dinlendirin.

  - Uzun süreler çalışmayın ve sık sık aralar verin.

  - Çalışma sürenizi planlayın.

  - Her gün belli sürelerle çalışın ve ara verin.

  - Oturduğunuz sandalyenin arkası belinizi destekleyecek şekilde olmalı.

  - Bilgisayarınız göz hizasında olmalı, bileğinizi olabildiğince düz bir şekilde tutun.

  - Ayağa kalkın ve sağ elinizle sol omzunuzu sol elinizle sağ omuzunuzu kavrayın. Başınızı kolunuzun aksi yönünde çevirebildiğiniz kadar hareket ettirin.Başlangıçta kendinizi zorlamayın.

  - Gün geçtikçe ve boyun kaslarınız güçlendikçe zaten hareket mesafesi artacaktır.

  - Boynunuzu beşer kez sağa sola öne ve arkaya doğru hareket ettirin. Her iki omuz, dirsek ve el bileği eklemlerini ve parmakları 2-3 saat arayla hareket ettiriniz, açıp kapatın.

  - Oturduğunuz yerden kalkarak ayakta durunuz ve dizlerinizi kırmadan parmaklarınız yere değecek şekilde öne eğilin.

  - Ayrıca sağa sola ve arkaya belden eğilmeye çalışın.

  - Oturduğunuz yerde derin nefes alıp verin. Bu hem gerginliğinizi azaltır, hem de kaslarınızı gevşetir


   
Bilgisayar, Hasta Ediyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tokalasmak hasta ediyor

  tokalasmak hasta ediyor

  Tokalaşmak hasta ediyor İngiltere’de uzmanlar, virütik hastalıkların bulaşması konusunda tokalaşmanın, yaygın inancın aksine öpüşmekten daha tehlikeli olduğunu belirtti. Konuyla ilgili araştırma yapan İngiliz uzmanlar, tokalaşarak selamlaşan kişilerin grip, nezle ve norovirüs gibi mide ve bağırsak sistemine yerleşen virüslerin yayılmasında, birbirinin yanağına birer öpücük konduranlara göre...
 2. Aşk Hasta Ediyor! Dikkat!

  Aşk Hasta Ediyor! Dikkat!

  AŞK HASTA EDİYOR! DİKKAT! Bilim adamları kanıtladı:Aşk sağlığı ciddi biçimde tehdit edebiliyor.Duygusal iniş çıkışlar kalp hastalıklarına, strese ve gribe neden oluyor. İNGİLİZ bilim adamları 'ask acısı'nin bir efsane olmadığını, asık insanlardaki duygusal iniş çıkışların saglıgı ciddi anlamda tehdit edebilecegini belirtti. duygusal dalgalanmaların insan vücudu üzerindeki etkisini inceleyen...
 3. Zorla Gülümsemek Hasta Ediyor

  Zorla Gülümsemek Hasta Ediyor

  Gülmek sağlıklıdır, ama sürekli gülümsemek zorunda kalmak hasta ediyor. Çalışanların eğitimleri, deneyimleri ve motivasyonları çok sayıda araştırmaya konu olurken, psikolojileri genellikle gözardı ediliyor. Sürekli müşteriyle karşı karşıya olanlar, her koşul altında gülümsemek ve kibar olmak zorunda kalırsa ne olur? Ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Depresyon ve tükenmişlik...
 4. Baskı kadını hasta ediyor

  Baskı kadını hasta ediyor

  Türk kadınının çevre ve aile baskısı nedeniyle pek çok duygusunu yansıtamadığını belirten Prof. Dr. Gülşen Yakupoğlu “Bunların içinde cinsel sıkıntılar da var. Türk kadınının dışa vuramadığı sıkıntılar farklı biçimde ortaya çıkıyor. Mide karın ağrısı gibi şikâyetlerin yanı sıra yüksek tansiyona eğilim de artıyor” dedi. Kadınların erkeklere oranla daha hassas bir yapısı olduğunu vurgulayan...
 5. 3 Boyutlu Oyunlar Hasta Ediyor!

  3 Boyutlu Oyunlar Hasta Ediyor!

  3 boyutlu oyunlar, 3d, hasta ediyor, zararları, nelerdir, açıklamaları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, 3D hayatımıza tam gaz girmiş bulunuyor.Televizyonlardan sonra telefon ve oyunlarda kullanılan 3d nin zararları tartışılmaya başlandı. Dünyada çok tutulan 3 boyutlu oyunların baş ağrısı ve mide bulantısı yaptığı açıklandı. Buna sebep olarak da gözün...

Sayfayı Paylaş