1. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS

  Bilgisayara bakma sendromu

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

  21. yüzyılın en yaygın meslek hastalıklarından biri olan ''Bilgisayara bakma sendromu''nun bilgisayar kullanıcıları arasında yaygınlığının yüzde 88,5 olduğu bildirildi.
  Göz cerrahı Doç.Dr. Banu Coşar, bu hastalığın gözlerde ağrı, yorgunluk, rahatsızlık, kızarıklık, bulanık görme, çift görme gibi belirtileri olduğunu ifade ederek sendromun yaygınlığının bilgisayar kullanıcıları arasında yüzde 88,5 olduğunu söyledi.

  Bilgisayarların günümüz yaşamına büyük kolaylıklar getirdiğini belirten Coşar, buna karşın bilgisayar karşısında kıpırdamadan çalışmanın da olumsuz sonuçlara yol açtığını da sözlerine ekledi.

  Bu sendromun gözlerle ilgili olmayan diğer belirtilerinin ise baş - boyun - omuz ve sırt ağrıları olduğunu da söyleyen Doç.Dr. Coşar sözlerine şöyle devam etti:

  "Bilgisayara bakma sendromunun en önemli nedeni göz kurumasıdır. Bilgisayarla çalışma sonrasında gözlerde kuruluk ve buna bağlı yanma ile ağırlık hissi olur. Bilgisayar kullanıcısında, göz yüzeyindeki kuruluğu telafi etmek üzere refleks bir göz yaşarması da meydana gelebilir. Göz yüzeyinde kuru noktalar oluşmasının temel sebebi ekran karşısında göz kırpma hızımızın düşmesidir."

  Monitörler gözlerimizi nasıl etkiliyor?

  Bilgisayarın ekrandaki görüntüleri ne kadar iyi gösterdiği 3 şeye bağlıdır: Tazelenme (“refresh”), çözünürlük ve nokta yüksekliği (“dot pitch”). İdeal tazelenme hızı 70 Hz ve üstüdür. Çözünürlük ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Nokta yüksekliğinin 0.28 mm veya altında olması tercih edilir.

  Windows’da tazelenme hızı ve çözünürlüğü, Ekran Özellikleri’nde “ayarlar” kısmından değiştirebilirsiniz. Eğer farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız, yardım menüsüne veya monitörünüzün kullanım kılavuzuna başvurun. Nokta yüksekliği ise sabittir, ayarlanamaz.

  Çevre aydınlatması (floresan, pencere, masa lambası, vb) fazla olmamalıdır. Yoksa ekrandaki karakterlerde yansıma ve parlamalar meydana gelir. Etraftaki ışıklandırma düzenlenemezse, parlama önleyici filtreler kullanılmalıdır. Ekran filtreleri görsel algılamayı artırıp, gözleri biraz olsun rahatlatabilirler.

  CRT (“cathode ray tube”) monitörlerle LCD (“liquid crystal display”) monitörler karşılaştırıldığında ise; LCD monitörler göz sağlığı yönünden daha avantajlıdırlar. LCD teknolojisinin gelişimi, gözlerimizin daha az yorulmasını sağlıyor.

  Bilgisayara bakma sendromundan daha az etkilenmek için ne yapmalı?

  1. Çevre aydınlatması fazla olmasın
  2. Ekran sizden 35-40 cm uzak olsun
  3. Saatte en az 2 kez başınızı ekrandan kaldırıp, uzağa doğru bakın
  4. Yılda 1 kez göz muayenesi olun
  5. Suni gözyaşı damlası kullanın (göz doktorunuza sorun)
  6. Ofisinizin havasını nemlendirin
  7. Ekran filtresi kullanın
  8. Gözlük kullanıyorsanız, camları antirefle özellikte olsun

  cnntürk.com

   
Bilgisayara bakma sendromu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilgisayar

  Bilgisayar

  Rüyada bilgisayar görmek, islerin yolunda gitmesine ve insanin önüne çikacak engellerin çabuk asilacagina isaret eder. Bilgisayarin kilitlendigini ve onu çözemedigini gören kimse, tikanan isini açmaya muvaffak olamaz, açtigini görürse, isindeki tikanikligi da giderebilecegine isaret eder. Bilgisayar gören insan, yaptigi islerde ataga geçer ve Allahu Teala onu muavfak eder.
 2. bakmadan qeçmeyin:D

  bakmadan qeçmeyin:D

  yeniyim... nerde ne olacağın bilmiyorum ...braz kafanzı ağrıtıcam kzlar k.bakmayın..:D
 3. bilgisayar

  bilgisayar

  bilgisayarıma zonealarm diye bir ücretsiz program kurdum ama bigisayarım her açıldığında bigisayarım donuyor acaba neden?
 4. Bilgisayara bakma sendromundan korunma yolları

  Bilgisayara bakma sendromundan korunma yolları

  bilisayara bakma sendromu nedir,göz kururluğu nedir,bilgisayara sabit bakmanın sakıncaları,bilgisayarın göze verdiği zararlar hakkında bilgiler Yaklaşık 20-25 yıl önce bilgisayarların gelişimi iş yerlerinde bir devrim yarattı. Daha önce ofis işleri daktilo, dosyalama, okuma ve yazma gibi aktiviteler içeriyordu. Bu aktivitelerin her biri kısmen farklı vücut ve bakış pozisyonu gerektirir, bu...
 5. Bilgisayar görme sendromu nedir?

  Bilgisayar görme sendromu nedir?

  Belki işiniz bir bilgisayarda saatlerce çalışmayı gerektirir. Belki de boş zamanlarınızı İnternette geçirmeyi seviyorsunuz.Bilgisayarların kullanımı modern dünyada neredeyse evrenseldir. Bilgisayarlar hem çalışma hem de oyun için kullanılır. Akıllı telefonların ve tabletlerin popülaritesi sayesinde artık bilgisayar ekranına daha önce hiç olmadığı kadar fazla maruz kaldık. Sebep ne olursa...

Sayfayı Paylaş