1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  bilgisayarlara yukarıdan bakın..

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Göz sağlığı için bilgisayara yukarıdan bakın
  Bilgisayar ekranına uzun süre bakıldığında göz yüzeyinde oluşan kurumaya bağlı yanma, batma ve kızarıklığı önlemek için ekranın göz seviyesinden aşağıda olması gerekiyor.


  İSTANBUL - Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, yaptığı açıklamada, vücuttaki en önemli organların başında gelen gözün, sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Bu nedenle, göz sağlığını korumanın yollarının iyi öğrenilmesinin faydalı olacağını ifade eden Zengin, günümüzde göz sağlığını etkileyen faktörlerden birinin de sayısı ve kullanımı hızla yaygınlaşan bilgisayarlar olduğunu belirtti. Zengin, göz bozukluğu derecesinin artmasında doğrudan rolü olmayan bilgisayarların, göz doktorlarına en fazla başvurma nedenleri arasında yer alan göz kuruluğunun başlıca nedeni olduğunu vurguladı.

  Günümüzde hemen herkesin, günün birkaç saatini bilgisayar başında geçirir duruma geldiğini dile getiren Zengin, bunun göz kuruluğuna bağlı şikayetlerini önemli ölçüde artırdığını bildirdi.


  GÖZ YUKARINDA, EKRAN AŞAĞIDA OLMALI

  Bilgisayara uzun süre bakıldığında göz yüzeyinde kuruma meydana geldiğini belirten Zengin, şunları kaydetti:
  “Göz kuruluğu yanma, batma ve kızarıklık olarak ortaya çıkar ve kişinin gündelik yaşamını, iş verimini olumsuz yönde etkiler. Bilgisayara uzun süre bakıldığında göz yüzeyinde kurumaya bağlı yanma, batma ve kızarıklığı önlemek için, ekran göz seviyesinden aşağıda olmalıdır. Çünkü, göz hizasından yukarıdaki ekrana bakan gözün kapağı daha fazla açılacağı için, kuruma daha fazla olur. Bilgisayar ekranı eğer göz hizası ya da biraz aşağıda olacak şekilde konumlandırılırsa, göz kapağı daha az açılacağı için göz kuruması daha az olacaktır.”

  Göz kuruluğu rahatsızlığını önlemek için, bunun dışında da bazı ek tedbirlerin alınabileceğini belirten Zengin, “Uzun süre bilgisayar ekranı karşısında oturan kişiler, gözlerini 2-3 saniye kapalı tutma egzersizleri yaparak, kuruyan gözün yeniden yeterli sıvıya kavuşmasını sağlayabilir. Ayrıca, aşırı kuru veya cereyana maruz kalınan ortamlarda bulunulması da göz kuruluğunu artırmaktadır” diye konuştu.

   
 2. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: bilgisayarlara yukarıdan bakın..
  güzel bir paylasim canim emegine saglik...
   
bilgisayarlara yukarıdan bakın.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yukarıdaki üyeyi % kaç seviyosun ?

  Yukarıdaki üyeyi % kaç seviyosun ?

  ?imdi herkes yazs?n bakal?m üstteki üyeyi % kaç sevdi?ini... :party::melek::melek:
 2. Bugün isyerinize bambaska gözlerle bakin. Bilgisayariniza, havalandirmalara heryere

  Bugün isyerinize bambaska gözlerle bakin. Bilgisayariniza, havalandirmalara heryere

  Sizce bunlarin cinsel sagliginiza zarari olabilir mi? Oluyor, hem de iktidarsizliga ve kisirliga kadar bile götürüyor. Ofisinizde bilinmeyen tehlikeler Kalip sabun Erkekte etkisi: Üriner ve genital enfeksiyonlar Kadinda etkisi: Genital bölgede mantar, enfeksiyon riski Önlem: Sivi sabun kullanmak Bez havlu Erkekte etkisi: Üriner ve genital enfeksiyonlar Kadinda etkisi: Genital...
 3. Bilgisayarın Anakart Modelini Öğrenme nasıl oluyor haydi buraya bakın!

  Bilgisayarın Anakart Modelini Öğrenme nasıl oluyor haydi buraya bakın!

  Anakart Modelini Öğrenme Kasayı Açmadan Anakart Modelini Öğrenme Daha önce siz ve biz bilgisayar kullanıcıları için, bilgisayar karşısında doğru oturma şekilleri örnekleri ve bilgileri aktarmıştık. Şimdi de bilgisayar anakart modeli öğrenmek isteyen tüm arkadaşlarımız için, kasayı açmadan anakart modelini öğrenme konusunda bilgiler aktarıyoruz Melek'ler. Bilgisayarın anakart...
 4. Bilgisayarın Hoparlörü Neden Çalışmıyor dieyenler baksın

  Bilgisayarın Hoparlörü Neden Çalışmıyor dieyenler baksın

  Bilgisayarın Hoparlörü Çalışmıyor Neden Çalışmıyor Bilgisayarın Hoparlörü http://www.meleklermekani.com/teknik-destek/227645-bilgisayarin-cozunurlugu-kac-olmali-diyenler-buraya.html dedikten sonra şimdi de bilgisayarın hoparlörü neden çalışmıyor diyenler için bu yazımızda ilgili bilgiler sunuyoruz. Bilgisayarınızın hoparlörünün çalışmamamasının birinci sebebi donanımsal olabilir....

Sayfayı Paylaş