Bilgisayarlı Yürüme Analizi

UzakMavi

Yeni Üye
Üye
Bilgisayarlı Yürüme Analizi
muharrem inan bebeklerde yürüme belirtileri doç dr muharrem inan yürüme analizi doçdrmuharrem
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bağdat Caddesi Polikliniği Pediatrik Ortopedi ve Deformite Düzeltme Merkezi’ nden Doç. Dr. Muharrem İnan, son teknolojiye sahip yürüme analizi sayesinde çocukların içe basma, dışa basma, taban düşüklüğü gibi ayak ve yürüme sorunlarının bilgisayar ortamında değerlendirilerek tanı konulduğunu belirtiyor.

Analiz nasıl yapılıyor?

Dr. İnan, “Yürüme analizinde hastamız bir platform üzerinde yürütülerek veriler bilgisayar ortamına aktarılır. Ayağın basış şeklinden ve ayak tabanına gelen basınçlardan yola çıkarak içe basma, dışa basma, ayak ucuna basma, düztabanlık büyük doğrulukla tanınabilir. Bu yöntemin ailelere sağladığı en önemli avantaj, görsel olarak doktorlar tarafından farklı değerlendirilebilen bir çocuğun verilerinin rakamsal olarak elde edilmesi ve ailelerin ayağın gelişimini bu verilerden faydalanarak takip edebilmesidir. Eğer tabanlık kullanılması gerekiyorsa elde edilen bilgisayar verilerinden faydalanılarak çocuğun ayağına özel tabanlıklar da yapılabilmektedir. Öncelikle yürüme analizi için çocuğun denilenleri yapacak yaşta olması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Muharrem İnan, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Yürüme analizinin en sık kullanıldığı alan düztabanlığın tanısının konulması ve yıllara göre değişiminin incelenmesidir. Bu nedenle çocuklarda ayak tabanının değerlendirmesi 4 yaş ve sonrasında yapılabilmektedir. Yürüme analizi için çocuğun denilenleri uygulayabilir durumda olması da önemlidir” dedi.

Sorun çoğunlukla spor yaparken ortaya çıkıyor

Bazen çocuklarda da normalde sorun yaratmayan ayak sorunlarının spor yaparken ortaya çıktığını söyleyen Dr. İnan, “Bu durum çocuklarda performansın azalmasına neden olabilmektedir. Sporcu çocuklarda yürüme analizi yürüyüşü inceleyen bir kayıt sisteminin ayakkabı içerisine yerleştirilmesi ile yapılmakta ve yaklaşık 2 saatlik yürüyüş kaydedilmektedir. Bu kayıtların incelenmesi ile de özel ayakkabı ya da tabanlıklar önerilebilmektedir” diye konuştu.

Yetişkinlere de uygulanıyor
Ayak basınç haritalarının çıkarılması yetişkin hastalarda da önemlidir. Çok sık şikâyet konusu olan nasırlarımız ayağa basıncın çok geldiği bölgelerde oluşmaktadır. Ayak analizi ile basınç bölgeleri belirlenerek tedbir alınmakta ve nasır oluşumu azaltılabilmektedir. Nasır oluşumunun engellenmesi şeker hastalarında ayak yaralarının oluşmaması için çok önemlidir ve ayak analizinden faydalanılarak özel ayakkabılar üretilebilir.
 

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Cevap: Bilgisayarlı Yürüme Analizi

paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık
 
Üst