1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  bilinçli alışverişin kuralları!

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  alışverişle ilgili bilgi alışveriş kuralları alışveriş ile ilgili yazı ile bilgiler bilgi Yaptığınız alış verişlerde aldanmamak, aldatılmamak için bilinçli olmak zorundasınız. Sizlerin, 6 önemli kuralda bu hususlardaki haklarınızı öğrenmenizi ve yasal haklarınızı kullanmanızı öneriyoruz.

  Ayıplı olan mal ve hizmetleri kabul etmeyin!
  Satın aldığınız mal ayıplı olabilir ya da size sunulan hizmet ayıplı bulunabilir. Satın aldığınız malın, ayıplı olduğunu anlarsanız, 15 gün içerisinde, bu malı satıcıya geri vererek; ödediğiz mal bedelinin iade edilmesini ya da aynı kalitede bir ürünle değiştirilmesini, ücretsiz onarımını, ayıbın nedeni kadar indirimin yapılmasını isteyebilirsiniz. Satıcı bu isteminizi reddemez. Hizmetin ayıplı olduğunu görürseniz derhal en geç 30 gün içinde, yeniden yapılmasını, ödediğiniz bedelin iadesini isteyebilirsiniz.

  Sözleşmesiz Taksitli Alış-Veriş Yapmayın!
  Taksitli ve ön ödemeli satışlarda yazılı sözleşme yapılması ve bu sözleşmenin bir örneğinin de size verilmesi zorunludur. Sözleşmeler sonrasında, sizi mağdur edebilecek beklenmedik bir durum ile karşı karşıya bırakacak bilgi eksiklikleri olmamalıdır.

  Kampanyalı Satışlara Dikkat Edin!
  Kampanyalı satışlarda, haklarınızın yasal dayanağı, imzaladığınız sözleşme olacaktır. Sözleşmede bilinmedik bir husus olmamasına dikkat etmelisiniz. Üretici firmanın mutlaka garanti belgesinin bulunmasına dikkat ediniz. Sözleşme dışında senet veya çek imzalamayınız. Ödeyeceğiniz tutara karşı da banka teminat mektubu isteyiniz. İlan ve taahhüt edilen mal veya hizmetin ayıplı bulunması halinde, satıcı, bayi, acenta, temsilci, imalatçı-üretici ve ithalatçı hep birlikte ve müteselsilen (zincirleme) sorumludurlar.

  Kapıdan Alışverişe Dikkat!
  Kapıdan satışlar tüketicileri daha çok zarara uğratan satış biçimidir. Kapıdan alışveriş yapmak zorunda kalırsanız, özellikle tarihsiz ve eski tarihli sözleşmeleri imzalamamanız gerekmektedir. 7 gün içerisinde, karşı tarafa hiçbir gerekçe göstermeksizin, satın almaktan cayma hakkınız bulunmaktadır. Ancak, iş bu cayma bildiriminiz sözlü olmamalı, kesinlikle iadeli taahhütlü mektup ile Tüketiyi Koruma Derneğince yada tarafınızca noter aracılığı ile yapılmalıdır. Bu konudaki hak aramanızı, üyesi olacağınız Tüketiciyi Koruma Derneği'nin kanalıyla yapmanız size daha az mali külfet getirecektir.

  Satıcıya bildiriminizin ulaşmasını izleyen 10 gün içinde, satıcı sizden aldığı parayı, kıymetli evrakı ve sizi borç altına sokan her türlü belgeyi iade etmek yanısıra 20 gün içinde de malını geri almak zorundadır.

  Etiketsiz Ürünleri Almayın!
  Perakende satışlerda sunulan ürünlerin veya ambajlarının üzerinde o malın; cinsinin, fiyatının, malın işletmeye giriş tarihinin, yerli yada ithal olduğunu bildiren etiketin bulundurulması gerekmektedir.

  Garanti Belgesi Almayı Unutmayın!
  Üreticiler, ithalatçı firmalar, sanayi malları için garanti belgesi düzenlemek zorundadırlar. Bunun yanısıra bir yıldan az olmaması gereken garanti süresi içinde oluşabilecek arızaların ücretiz giderilmesini (parça değiştirilmesi dahil) sağlamak zorundadırlar. Garanti süresi içerisinde aynı arızanın 2 den fazla, değişik arızaların ise 4 den fazla olmasında, ürünün aynı kalitede yeni bir ürün ile değiştirilmesini isteme hakkınızın bulunduğunu unutmayınız...!

  Yetkili Servisleri Tercih Edin!
  Üretici veya ithalatçı firmalar, sattıkları sanayi mallarının bakım ve onarımı için yeterli sayıda servis istasyonu kurmak ve teknisyen bulundurmak zorundadırlar. Ürünün serviste kalış süresi, hiçbir gerekçe ile, 30 iş gününü geçemez. (Sanayi malların satış sonrası hizmetleri hakkında tebliğe'ne göre)

  EVRENSEL TÜKETİCİ HAKLARI
  Tüketicilerin Temel Gereksinimlerinin Karşılanması Hakkı
  Barınma, ısınma, aydınlanma, içecek su bulma, ulaşım haberleşme, tüketicinin en temel haklarıdır.

  Sağlık ve Güvenliğin Korunması Hakkı
  Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin yaşam ve sağlık açısından tüketicilere zarar vermeyecek kalite ve nitelikte olması hakkıdır.

  Ekonomik çıkarların korunması hakkı (Mal ve Hizmetlerin Serbestçe Seçilmesi Hakkı)
  Tüketicilere sunulan ürün ve hizmetlerin nitelikli , kaliteli ve uygun fiyattan sunulması, satış sonrası hizmetlerin yeterli düzeyde ve yaygınlıkta olması yanında, sözleşmelerdeki haksız hükümlerin olmaması ve baskıyı yaratan satış yöntemlerine karşı korunma hakkıdır.

  Bilgi edinme ve eğitilme hakkı
  Mal ve hizmeti satın alırken doğru karar vermeye yardımcı olacak bilgilerin edinmesi; yanlış, yanıltıcı reklamlar,etiket ile ambalaja karşı korunma ve sorumlu tüketiciler olarak bilincin gelişimi için eğitilme hakkıdır.

  Zararların karşılanması hakkı ( Tazmin edilme hakkı)
  Satın alınan ürün yada hizmetin öngörülen nitelikte olmaması durumunda kusurlu malın geri alınması,değiştirilmesi kusurlu hizmetin yeniden görülmesi,zararın karşılanması hakkıdır.

  Temsil edilme hakkı (Sesini duyurma hakkı)
  Örgütlü tüketicilerin, hükümetlerin ekonomik politikalarının oluşturulması dikkate alınması,kamu organlarında temsili, firmalarda özellikle ürün geliştirme aşamasında görüş alınması ve denetlemelerde gönüllü olarak bulunma hakkıdır.

  Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı
  Sağlık koşullarına uygun Ekolojik dengenin bozulmadığı bir çevrede yaşayarak, çevresel tehlikelerde korunup gelecek kuşaklar için doğayı koruma hakkıdır.
   
bilinçli alışverişin kuralları! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. alışverişin altın kuralları

  alışverişin altın kuralları

  Günümüzde tüketim alışkanlıkları sürekli değişim gösterirken, tüketici şikayetlerinin her geçen gün artması ise bilinçli alışverişin önemini ön plana çıkarıyor. Alışverişten para ve zaman kaybederek dönmemek için öncelikle ihtiyaçların belirlenmesi gerekiyor. Mağazaların sakin olduğu saatlerde alışverişe çıkmak da bir diğer altın kural. En önemlisi ise tüketici haklarını öğrenebilmek....
 2. Bilinçli Alışveriş

  Bilinçli Alışveriş

  A. Alışverişten önce: 1. Bir mal veya hizmete yönelmeden önce tespit yapınız.İhtiyaçlarınızı sıraya koyunuz ve en çok ihtiyacınız olan mal veya hizmeti belirleyiniz. 2. Bir mal veya hizmeti talep etmeden önce piyasa araştirmasi yapiniz.Serbest piyasa ekonomisi düzeninde ayni mali ayri mekanlarda farkli fiyatlarla bulmak mümkün olmaktadir. 3. Markaları karşılaştırınız.Broşür ve reklamların...
 3. Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler

  Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler

  Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler Bilinçli Alışveriş : Daha iyi bir yaşam için ihtiyaç duyulan yüksek kalitedeki mal ve hizmetleri düşük fiyata satın alarak, para, zaman, enerji vb. kaynaklardan üst düzeyde yarar sağlamaktır. Bilinçli alışveriş; · Alışverişin planlaması, · Alışverişin yapılması ve · Yapılan alışverişin değerlendirilmesi Olmak üzere üç aşamada...
 4. Alışveriş delilerine 20 pırlanta kural

  Alışveriş delilerine 20 pırlanta kural

  ALIŞVERİŞ DELİLERİNE 20 ALTIN KURAL HARPER'S BAZAAR, ALIŞVERİŞ TUTKUNLARI İÇİN, ZAMAN VE PARADAN TASARRUF SAĞLANACAK 20 ALIŞVERİŞ SIRRINI AÇIKLADI: PARFÜMÜ ÖZEL GÜNLERDEN ÖNCE ALIN, PANTOLONA DEĞİL ÜSTE YATIRIM YAPIN.. 1- Bir ayakkabıyı ancak ayağınıza tam oluyorsa alın. Eğer çok sıkıyorsa, 'Deri giydikçe açılır' sözüne inanmayın. Evet, belki de gerçekten zamanla açılır ama açılana kadar...
 5. Gelinlik Alışverişinde Altın Kurallar

  Gelinlik Alışverişinde Altın Kurallar

  gelinlik alışverişi gelin alışverişi gelin alışverişinde neler alınır Hayatınızın en önemli günlerinden biri olan düğün gününüz öncesi çıkacağınız alışverişte aksaklık yaşamamak, organizasyonunuzun tıkır tıkır işlemesini sağlamak için dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenmek istiyorsanız, makalemizde ki bilgiler işinize yarayacaktır melekler :) Her ne kadar eğlenceli bir iş gibi görünse...

Sayfayı Paylaş