1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler

  Konu, 'Tüketici Şikayetleri' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler
  Bilinçli Alışveriş :
  Daha iyi bir yaşam için ihtiyaç duyulan yüksek kalitedeki mal ve hizmetleri düşük fiyata satın alarak, para, zaman, enerji vb. kaynaklardan üst düzeyde yarar sağlamaktır.
  Bilinçli alışveriş;
  · Alışverişin planlaması,
  · Alışverişin yapılması ve
  · Yapılan alışverişin değerlendirilmesi
  Olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilen ekonomik bir faaliyettir.

  Alışverişin Planlanmasında izlenmesi Gereken Adımlar :
  1- İstek ve ihtiyaçların seçimi, alışverişin planlanmasında ilk adımdır ve çok önemlidir. Çünkü kaynaklar kıt, ihtiyaçlar ise sonsuzdur. Sınırlı kaynaklarla sonsuz ihtiyaçlar arasında bir denge kurabilmek için ihtiyaçlar arasından bir seçim yapmak zorunluluğu vardır.
  2- Alışverişin planlanması aşamasında iyi organize edilmiş ön bilgiye ihtiyaç vardır. Böylece satın alınacak malın kullanım yerine göre hangi kalitenin uygun olduğu, piyasadaki çeşitler, kullanım ve bakım özellikleri hakkında alışverişten önce bilgi edinilebilir.
  3- Alışverişin planlanmasında ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullanılacak gelir ve diğer kaynakların miktarının belirlenmesi ve planlanması gerekir.
  4- Sahip olunan gelirin nasıl harcanacağının planlanması gerekir. Ancak alışverişte bilgi, davranış ve zaman da para kadar önemli birer unsurdur. Bu nedenle satın alınacak malların kalitesi, fiyatı, ne zaman alınırsa uygun olacağı hakkında bilgi edinirseniz ve dikkatli olursanız alışveriş sonucu daha memnuniyet verici olur.
  5- Alışveriş için en uygun zamanı belirleyiniz. Eğer mümkünse alışverişi çarşı ve dükkanların tenha olduğu gün ve saatlerde yapınız.
  6- Planlama aşamasında mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayınız. Alışveriş listesi neyin ne miktarda satın alınacağını gösterir. Böylece unutmayı ve plan dışı satın almayı önler ve zamandan tasarruf sağlar.

  Alışverişte Dikkat Edeceğiniz Hususlar
  7- Bir ürünün reklamından veya uluslararası bir markayı taşımasından etkilenerek tercih edilmesi yerine; fiyat, kalite, işlevsellik, servis istasyonu sayısı gibi faktörleri dikkate alarak piyasa araştırması yapmalısınız ki ödediğiniz bedelin karşılığını alasınız.
  8- Yapacağınız piyasa araştırması sonucunda, yabancı ürünlerle aynı kalitede olan Türk Mallarının tercih edilmesi, sizin ekonomik çıkarınız olduğu kadar, ülke sanayiinin gelişmesi açısından da önemlidir.
  9- Özellikle dayanıklı tüketim mallarını alırken ürünün kalitesine ve işlevlerine mi yoksa markasına mı para ödediğinizi kendinize sorun.
  10- Her uluslararası markayı taşıyan ürünün kaliteli olduğu yanlış bir ön yargıdır. Pişman olmak istemiyorsanız alışverişten önce daha çok araştırma yapınız.
  11- "Yerli Malı Ürün" almak yerine, ithal mal hayranlığı ve yabancı marka özentisi sonucu özellikle genç tüketicilerin zaman zaman niteliksiz malları satın almaları sonradan pişman olmalarına yol açmaktadır.

  Alışverişin Yapılması Sırasında İzlenmesi Gereken Adımlar :
  1- Plan dışı harcama yapmamak için alışverişe yorgun ve aç çıkmayınız.
  2- Alışverişe mutlaka alışveriş listesi ile çıkınız.
  3- Malın fiyat ve kalitesini değişik yerlerden araştırmadan satın almayınız.
  4- Satın alınacak mallardan beklenen yarar ve hizmeti daima akılda tutunuz.
  5- Fiyatı uygun olan mallar arasında; Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu, garanti belgesi veya standarda uygunluk (TSE) markası olanı tercih ediniz.
  6- Satın alınacak malın çeşidine göre kullanım ve bakım özelliklerini öğreniniz.
  7- Alışverişi, tekrar tekrar geri dönmeler olmayacak, ağır maddeler en son alınacak şekilde yapınız.
  8- Satıcının ve birlikte alışverişe çıkılan kişiler varsa bunların sözlerini temkinle karşılayınız ve plana sadık kalmaya çalışınız.
  9- Tartı ve ölçü araçlarının doğru kullanılmasına dikkat ediniz.
  10- Alışveriş için makul ölçülerde kalite ve çeşitte mal bulunduran, etiketleri ve malların teşhir şekli alışverişe yardımcı olan mağazaları seçiniz.
  Yapılan Alışverişin Değerlendirilmesi Aşamasında Daha Sonraki Alışverişlerden Sağlanacak Yararı Artırmak İçin Tüketici Kendine Bazı Sorular Sorarak Gerçekçi Bir Değerlendirme Yapmalıdır.
  Değerlendirmede Yer Alacak Sorular :
  1- Satın alınan mal ya da hizmete gerçekten ihtiyaç var mıydı?
  2- Tasarlanan amaca hizmet etti mi?
  3- İhtiyaç ve istekler yeterli ölçüde tatmin edildi mi?
  4- İhtiyaca uygun kalite seçilebildi mi?
  5- Malın satın alınmasında kullanılabilecek tüm bilgilerden yararlanıldı mı?
  6- Satın alınan malın kullanımı ve bakımı istenen şekilde gerçekleşebiliyor mu?
  7- Kişisel ve piyasa imkanları göz önüne alınarak alışveriş için en uygun zaman seçilebildi mi?
  Eğer belirtilen bu soruların cevabı "EVET" ise alışverişi en uygun biçimde gerçekleştirmişsiniz demektir.

  Bir Sorunla Karşılaşmanız Durumunda Aşağıdaki Kurumlara Başvurabilirsiniz
  1- Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri: 81 İl merkezinde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri ve İlçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde faaliyettedir.
  2- İllerde Sanayi ve Ticaret Müdürlükleri
  3- T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü
  4- Tüketici Sorunlarına bakmakla görevli Asliye Hukuk veya Ticaret Mahkemeleri
  5- Tüketicinin Korunmasına yönelik faaliyet gösteren dernek veya vakıflar.   
Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bilinçli alışverişin kuralları!

  bilinçli alışverişin kuralları!

  alışverişle ilgili bilgi alışveriş kuralları alışveriş ile ilgili yazı ile bilgiler bilgi Yaptığınız alış verişlerde aldanmamak, aldatılmamak için bilinçli olmak zorundasınız. Sizlerin, 6 önemli kuralda bu hususlardaki haklarınızı öğrenmenizi ve yasal haklarınızı kullanmanızı öneriyoruz. Ayıplı olan mal ve hizmetleri kabul etmeyin! Satın aldığınız mal ayıplı olabilir ya da size...
 2. Bilinçli Alışveriş

  Bilinçli Alışveriş

  A. Alışverişten önce: 1. Bir mal veya hizmete yönelmeden önce tespit yapınız.İhtiyaçlarınızı sıraya koyunuz ve en çok ihtiyacınız olan mal veya hizmeti belirleyiniz. 2. Bir mal veya hizmeti talep etmeden önce piyasa araştirmasi yapiniz.Serbest piyasa ekonomisi düzeninde ayni mali ayri mekanlarda farkli fiyatlarla bulmak mümkün olmaktadir. 3. Markaları karşılaştırınız.Broşür ve reklamların...
 3. İslam’n Kadınla İlgili Temel İlkeleri

  İslam’n Kadınla İlgili Temel İlkeleri

  1- Kadın insan olma açısından erkek gibidir : Daha önce, diğer toplumlarda Kadın insanmıdır, değilmidir; tartışması yapılmaktaydı. Kimisi akıllı hayvan, kimisi yarım kalmış bir erkektir diyordu. İslam;ın kadınlar hakkında getirdiği temel islahatlardan biri budur. Cenab-ı Hak buyuruyor . Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan Rabbinizden korkun (Nisa süresi 24) Allah resülü buyuruyor :...
 4. Ana-baba olmanın temel ilkeleri

  Ana-baba olmanın temel ilkeleri

  Kimse kimseye yasamayi ögretemez. Çocugunuza hayati hazir bir reçete olarak sunamazsiniz. Çocugunuzun hayat yolunu çizemezsiniz, ona ancak kendi yolunu çizebilecegi bir harita verebilirsiniz. Çocugunuzun yetiskinliginde size gösterecegi ilgi ve yakinlik, sizin kendi anne-babaniza gösterdiginizden fazla olamaz. Buna mezarlik ziyaretleri de dahildir. Sevginin büyükten küçüge, sayginin küçükten...
 5. Psikolojik Danışmanlık'ta Temel İlkeler

  Psikolojik Danışmanlık'ta Temel İlkeler

  Temel ilkelerin amacı, psikolojik danışmanların mesleklerini en üst düzeyde etik kurallara uygun bir biçimde yürütmelerini sağlamaktır... 1. Yetkinlik (yeterlilik, ehliyet): Psikolojik danışmanlar hizmetlerini en üst düzeyde yeterlilikle yürütmeyi amaçlarlar. Uzmanlık alanlarının, yetkilerinin sınırlarını bilirler. Yalnızca eğitim düzeylerine ve formasyonlarına uygun hizmetleri...

Sayfayı Paylaş