1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Bilinmeyen Kedi Irkları hakkında bilgiler

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Kedi Irkları
  tekir kedi özellikleri ingiliz tekiri sarı tekir kedi kediler nelerden hoşlanır gri
  TEKİR KEDİLER


  Temel Özellikleri
  TekirKedi, melez bir ırktır. Diğer kedi ırkları gibi saf bir ırk değildir,yine de ortak özellikleri bir başlık altında toplanabilecek kadarbenzer görünüş ve kişilik özellikleri sergileyebilir. Bu yüzden veevimizdeki birçok kedinin bu ırk başlığı altında toplanabileceğimantığına dayanarak Tekir Kediyi kedi ırkları listemize aldık.


  Adını postunun deseninden alan bu çok yaygın melez kedi cinsinin,Van Kedisi veya Siyam Kedisinde olduğu gibi, karakter özellikleriniaçık seçik bir şekilde ortaya koyup tarif etmek olanağı yoktur. Hemenhepsi tüm evcil kedilerin genel karekterini ve yapısını taşıyabilirler.
  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Bugünkü şekilleri ile, tekir kedilerin postundaki çizgili desenlergenel olarak çok bariz ve canlıdır. Oysa, arkeologların, mağaraduvarlarındaki resimlerden çıkarttıkları sonuçlara göre, bundan üç dörtbin yıl öncesinde Mısır kedilerinde görülen desenler çok soluk renklive kırık hatlar halinde idi. Keza benzer gözlemler, o tarihlerde Avrupakedilerindeki desenlerin ve hatların da belli belirsiz olduğuna işaretetmektedir.

  Zaman içerisinde Mısır ve Avrupa kedi türleri birleştirilip melezcins geliştirildikçe desenlerin daha bariz ve canlı bir hal aldığıgörülmüştür. Sonuçta bugünkü cazip renkli tekir postu ortaya çıkmıştır.

  Tekir kedilere, postlarının desen, renk ve renk tonlarına görede değişik isimler verilir. Bu isimlere Türkçe hiçbir kitaptarastlıyamadık, İngilizce kitaplarda karşımıza çıkan tekir türlerini deaşağıdaki şekilde dilimize çevirmeye çalıştık.

  Desen şekillerine Göre İsimlendirme

  1) Mackerel Tabby/Classic Tabby (Uskumru Desenli/Klasik Desenli Tekir)
  ülkemizde ve dünyada en yaygın tür budur. Uskumru balığının renk vesırt desenini andıran koyu renk çizgilere sahiptir. Desenler çokbarizdir. Bacaklarda ve kuyrukta muntazam aralıklı bilezikler vardır.Boyun nahiyesinde kırıksız, kesiksiz şekilde halkalar mevcuttur.Başında, alın nahiyesinde M harfi şeklinde desen mevcuttur. Gözlerininiki tarafında dışa doğru kesiksiz çizgiler uzanır. Sırttan karına doğruvücudun iki tarafında uzanan muntazam çizgiler mevcuttur. Yine vücuduniki yanında, karına yakın bölgede irice birer leke mevcuttur. Bulekeler sırttan karına doğru uzanan çizgiler ile çevrilmiştir.

  2) Blotched Tabby (Lekeli Tekir)
  Lekeler, yama şeklinde irili ufaklı toz veya is lekelerine benzer.

  3) Spotted Tabby (Benekli Tekir)
  Büyük lekelerin küçük benekler haline dönüştüğü bir posta sahipolan tekirdir. Bu beneklerin, klasik tekir çizgilerininparçalanmasından meydana gelip gelmediği konusu münakaşalıdır.

  4) Ticked Tabby (Alaca Tekir)
  Genelde tekir hatları muhafaza edilmekle beraber Habeş ve Somalikedilerinde olduğu gibi postun herbir tüyü siyah, kahverengi ve sarıçizgilerle süslenmiş gibidir.

  5) Patched Tabby (Yamalı Tekir)
  Bu tekirin post rengi çift tonlu olup adeta kaplumbağa renginiandırır, bundan dolayı tortoise = kaplumbağa sözcüğünden mülhemolarak İngilizcede Torbie de denilmektedir.

  Renk ve Tonlara Göre İsimlendirme
  1) Blue Tabby (Mavi Tekir)
  2) Blue Patched Tabby (Yamalı Mavi Tekir)
  3) Blue Silver Patced Tabby (Mavi Gümüşi Yamalı Tekir)
  4) Blue Silver Tabby (Mavi Gümüşi Tekir)
  5) Brown Tabby (Kahverengi Tekir)
  6) Brown Patched Tabby (Kahverengi Yamalı Tekir)
  7) Cameo Tabby (Akik Renkli Tekir)
  8) Dilute Cameo Tabby (Açık Akik Renkli Tekir)
  9) Chestnut Tabby (Kestane Renkli Tekir)
  10) Chestnut Silver Tabby (Gümüşi Kestane Renkli Tekir)
  11) Chocolate Silver Tabby (Gümüşi çukolata Renkli Tekir)
  12) Cinnamon Tabby (Tarçın Renkli Tekir)
  13) Cinnamon Silver Tabby (Gümüşi Tarçın Renkli Tekir)
  14) Cream Tabby (Krem renkli Tekir)
  15) Cream Silver Tabby (Gümüşi Krem Renkli Tekir)
  16) Ebony Tabby (Abanoz Renkli Tekir)
  17) Fawn Tabby (Sütlü Kahverenkli Tekir)
  18) Fawn Silver Tabby (Gümüşi Sütlü Kahve Renkli Tekir)
  19) Lavender Tabby (Lavanta ---cıc---eği Rengi Tekir)
  20) Lavender Silver Tabby (Gümüşi Lavanta ---cıc---eği Tekir)
  21) Red Tabby (Kızıl Tekir)
  22) Silver Tabby (Gümüşi Tekir)
  23) Silver Patched Tabby (Gümüşi Yamalı Tekir)

  Bazı kedilerde, tekir desenlere ilaveten beyaz renkli bölgeler bulunabilir. Bunlar da şöyle isimlendirilmektedir:

  24) Tabby and White (Beyazlı Tekir)
  25) Patched Tabby and White (Beyazlı Yamalı Tekir)
  26) Dilute Patched Tabby and White (Beyazlı Açık Yamalı Tekir)
  27) Blue Tabby and White (Beyazlı Navi Tekir)
  28) Blue Patched Tabby and White (Beyazlı Beyazlı Yamalı Mavi Tekir)
  29) Blue Silver Tabby and White (Beyazlı Gümüşi Mavi Tekir)
  30) Brown Tabby and White (Beyazlı Kahverengi Tekir)
  31) Brown Patched Tabby and White (Beyazlı Kahverengi Yamalı Tekir)
  32) Cameo Tabby and White (Beyazlı Akik Tekir)
  33) Cream Tabby and White (Beyazlı Krem Rengi Tekir)
  34) Red Tabby and White (Beyazlı Kızıl Tekir)
  35) Silver Tabby and White (Beyazlı Gümüşi Tekir)
  36) Silver Patched Tabby and White (Beyazlı, Gümüşi Yamalı Tekir)

  Bazı aslen beyaz olan kedilerin, sadece baş, kuyruk, bacak gibi uçkesimlerinde tekir desenler bulunmaktadır. Bunlara tekir çizgili Vancinsi de denilmektedir.

  37) Van Tabby (Tekir Desenli Van)
  38) Van Tabby and White (Beyazlı Tekir Desenli Van)
  39) Van Cream Tabby and White (Beyazlı Tekir Desenli Krem Van)
  40) Van Parti Colour Tabby and White (Birden Fazla Renkli Beyazlı Tekir Desenli Van)
  41) Van Red Tabby and White (Beyazlı Kızıl Tekir Desenli Van)

  Tüy Bakımı
  Kökenine yönelik olarak çok farklı ihtiyaçları olabilir, genelkural olarak tekir kedilerin tüy bakımları işkenceli ve uzun bir törenhalinde geçmez.

  Kökeni
  Bugün, dünyanın hemen her köşesinde çok yaygın olarak rastlanan,çeşitli renk tonlarındaki evcil tekir kediler, Eski Mısır'ın, AfrikaVahşi Kedisi, ( Felis Sylvestris Lybica) ile Avrupa'nın Mahalli VahşiKedisi (Felis Sylvestris Sylverstris)�ni n karışımından ortayaçıkmıştır.

  Yurdumuzda, pek çok evde beslenen tekir kedilere �Tekir� adıverilmektedir. Tekir, yaygın bir kedi ismi haline gelmiştir. Hemen şunaişaret edelim ki, evlerde beslenen kedilerin büyük kısmı tekir kediguruplarından birine aittir.

  Tabi ülkemizdeki, çoğunluğunu tekir kedilerin oluşturduğu sokak kedilerini de unutmamamız gerekir. Yazımızı hazırlarken müracaatettiğimiz kaynaklardan anladığımıza göre, Tekir - Tabby , İngilizcekonuşulan ülkelerde de has isim olarak kullanılmaktadır.

  Tekir sözcüğü aslında bir post desenini ifade etmektedir.Türkçe'deki Tekir sözcüğünün etimolojik kökeni Eski Yunan ve Latindillerindeki kaplan anlamındaki tigris sözcüğüne dayanmaktadır. Bugüntekir, kaplan gibi sırtı çizgili ve benekli olan anlamındakullanılmaktadır. Nitekim, Fransızca'da tekir kedinin karşılığı, chattigré dir. İtalyanca'da, gatto tigrato, Almanca'da tiger katzedenilmektedir. İngilizce'deki tabby cat sözcüğü ise biraz farklı birhikayeye dayanmaktadır.

  "Bağdat'ın, Attabiye adlı bir semti veya banliyösü mevcuttur.Burada çok uzun yıllar önce, attabi denilen tafta cinsi ipekli birkumaş dokunmaktadır. Bu kumaş, kaplanın çizgilerini andıran hatlarladüzenlenmiş bir desen taşımaktadır. İngiltere'ye bu kumaş ithaledilmektedir ve oldukça revaçtadır. Melez tekir kediler İngiltere'de deyaygınlaşırken, bunlara önceleri tiger cat denilirken, sonradan kumaşınadı ağır basmış ve attabi'den mülhem tabby denilmeye başlanmıştır."

  < Konu Resmi..>


  evcilkediler.com


   
  Son düzenleme: 2 Haziran 2008
 2. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Kedi Irkları
  Van Kedisi

  < Konu Resmi..>


  Temel Özellikleri
  Zeki, canlı ve insana bağlı bir yapısı vardır. Kendilerini temizlemede büyük bir titizlik gösterirler. Van kedisi iyi bir avcı olmanın yanısıra kendi isteğiyle suda yüzmeyi ve suyla oynamayı seven tek kedi türüdür. İyi bir arkadaş ve oyuncu olmakla beraber kucağa alınmaktan hoşlanmaz.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Uzun olmayan orta büyüklükte bir başı olan Van kedilerinin yüzü üçgen şeklinde ve çevresi belirlenmiştir. Elmacık kemikleri de çıkıktır. Boynu güçlü ama kısadır.

  Gözler hafif şekilde basık badem şeklinde ve eğik olarak yüze yerleşmiştir. Göz bebekleri yuvarlak ve belirgindir. Van kedisini çekici kılan özelliklerden birisi de onun gözlerinin rengidir. Her iki gözü mavi, her iki gözü (kehribar sarı renk ve tonları) olabileceği gibi bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte de olabilir.

  Kulakları büyük ve geniş, dibe doğru bir yuvarlaklık söz konusudur. Burun ucu, patiler ve kulak içleri pembe renktedir. Van kedilerinde sağırlığın yaygın olduğu kanaati varsa da her iki gözü farklı renkteki kedilerde ve mavi gözlülerde ancak %2-3 civarında sağırlık vardır.

  Vücudu uzun, kaslı ve iri kemiklidir. Arka patileri öndekilerden daha uzundur. Bacaklar kaslıdır ve birbirlerinden iyice ayrılabilir. Parmakları da o derece sıktır. Tüyleri uzun ve diplere doğru ipeksi bir yapıdadır. Kuyruğu tilki kuyruğu gibi uzun ve tüylüdür.

  Tüy Bakımı
  Van kedisinin tüyleri Ankara kedisine oranla daha kısadır. Günlük olarak yapılan fırçalamalar yeterlidir. Yazın diğer kediler gibi tüy değişimi yaşar ve o dönemde tüyleri azalır. üyler kışın yeniden eski rengini ve şeklini alır

  Kökeni
  Türkiye'de üretilen ve saf Türk kedisi olan bu ırkın anavatanı ve kökeni Van yöresidir.

  Van kedisi korkmadan suya girip yüzen tek kedi ırkıdır ve 1969 yılında saf kan kedi ırkı olarak kabul edilmiştir.

  Dünya üzerindeki kedi cinsleri arasında en doğal olan türlerden biri olarak tanınmaktadır. İlk kez bir ingiliz çift tarafından ingiltere'ye götürülmüş ve çoğaltılmış daha sonrada Avrupa'ya yayılmıştır.

  Karakteri: Dengeli ve sessiz
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; fırçalanma ve taranmaya hemen hemen hiç ihtiyaç duymaz.
  Rengi: Himalaya desenli melez kedi rengi hariç; baskın renk ve beyaz; kahverengi ve gri çizgili ve beyaz; kesit renkli ve beyaz; rastgele şekiller Van kedisi deseninin değerini düşürmemeli; yüzde parlaklık tercih edilir.
  Tüy Şekli: Kısmen uzun
  Çıkış Yeri: Türkiye
  Vücut Yapısı: Orta


  evcilkediler.com
   
 3. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Kedi Irkları
  İran Kedisi (Persian)


  < Konu Resmi..>


  Temel Özellikleri
  Tartışmasız ilk tercih edilen ev kedisi olan Persian, aileye ve dostluğa olan tüm düşkünlüğü ve zekası ile tanınır. Ancak bakımı oldukça dikkat gerektirir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yüzünün etkileyici geniş ve yuvarlak kafasının kemik yapısı tamamen yuvarlaktır. Belirgin bir girintisi olan basık burnu kısa ve kalkıktır. Gözler iri, yuvarlak ve kabarıktır.

  Uçları yuvarlak hafifçe öne eğik kulakları ufaktır ve alt tarafları fazla geniş değildir. Kulaklarının alçak oturuşu kafasının yuvarlaklığını bozmaz.

  Bedeni alçak ve güçlü, asla kaba sayılmayacak bir tıknazlıktadır. Kemikleri ve kütlesi ona bir armağan gibidir. Kasları neredeyse abartıya kaçacak bir biçimde yapılıdır.

  Dört ayağı da kısa ve kalındır, ön ayakları düz iner. Sırtı muntazamdır, iri patileri yuvarlak ve sıkıdır. Parmakları birbirine yakındır. Kuyruk uzun olmamakla beraber gövdenin uzunluğuna uygundur. Uzun, sık ve canlı tüyleri gövdeden aşağıya akıyormuş gibi kabarık durur. Omuzlar dahil tüm beden boyunda yelelenen ve oradan aşağı göğsü ve ön ayakları kaplayan uzun kürk gibi tüylerle kaplıdır. Pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen tüyler vardır.

  Tüy Bakımı
  Her gün muntazaman fırçalanması şarttır. çok fazla sindirilmemiş tüyler bağırsak problemlerine yol açabilir. Yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Eğer şartlar başka türlüsünü gerektirmiyorsa mümkün olduğunca kuru şampuan kullanılması gerekir.

  Kökeni
  İran kedilerinin uzun tüylü Türk Ankara kedilerinden geldiği sanılmaktadır. Her iki cins de doğulu kediler olarak tanınır. Eski İran kedilerinin Ankara kedileriyle daha yoğun ve yünsü tüylü olmalarının dışında çok az farklılıkları vardı.

  İran kedileri Avrupalılar tarafından tüylerinden ötürü beğenilerek yetiştirildiler ve tüm uzun tüylü kedi yarışmalarının vazgeçilmez galipleri oldular. İran kedisinin süregelen ısrarlı yetiştirilmesi sonucunda sarsılmaz yerleri olan İngiliz ve Amerikan Shorthair'ler bile kendi ana vatanlarında tahtlarını kaybettiler.


  Karakteri: En çok tercih edilen ev kedilerinden, zeki, dost, sadık
  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; her gün düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Beyaz; gümüş rengi; altın sarısı; siyah; duman rengi; mavi; kızıl; krem; mavi-krem; vizon deseni
  Tüy Şekli: Uzun
  Çıkış Yeri: İranVücut
  Yapısı: Orta


  evcilkediler.com
   
 4. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Kedi Irkları

  Ankara Kedisi (Angora)

  Temel Özellikleri
  Tam anlamı ile sahibine tapan ve onu her yerde takip eden Ankara kedisi enerjik, oyuncu, zeki ve meraklı bir kedidir. Evine oldukça düşkün olan Ankara kedileri insanlar ile ilişkilerinde oldukça yakın ve uyumludur. Meraklı ve araştırmacı yapısı ona oyuncu özelliğide katmıştır.

  Bunun yanında kararlı bir yapısı olması da meraklı kimliğinin bir sonucu olarak görülebilir. Eğer aklına bir şey koyduysa mutlaka yapacaktır. Kendine özgü eğlence anlayışı ve gösteri merakı nedeniyle onu evde mobilyalar üzerinde gezinirken, hayali avını yakalarken veya yumaklar ile oynarken görmek ve onunla hiç sıkılmadan eğlenceli dakikalar geçirmek mümkündür.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Keskin hatlarla belirlenmiş orta büyüklükte bir kafaya sahip olan Ankara kedilerinde burun oldukça uzun ve üçgenimsi bir yapıdadır.

  Kulaklar uzun sayılabilecek bir büyüklükte dik ve birbirine yakın olarak başın üst tarafına doğru yerleşmiştir. Kulak uçları dik ve tüylüdür.

  Gözler iri ve yuvarlak yapıda göz bebekleri ise dikey bir badem şeklindedir. ---cög---unlukla mavi göz rengi ile karşılaşılmakla birlikte kehribar sarı, yeşil-sarı tonları ve sarı-mavi göz gibi iki farklı renkte olabilir. Uzun ve adeleli bir vücuda sahip olan Ankara kedileri duruş ve hareketlerinde oldukça zarif bir yapıdadır.

  Tüyler tek tabakadan oluşan bol uzun ipeksi ve beyaz yapıdadır. Alt tüyler denilen ikinci bir tabaka yoktur. Kuyruk bol tüylü, kabarık ve uzundur. Yürürken kuyruğunu sırtına doğru yatay olarak kıvrık tutan Ankara kedileri bu özellikleri ile spesifik bir görünüm ve tek olma özelliği kazanmıştır. Ankara kedilerinin kalıtsal olan en karekteristik özelliği sağırlıktır fakat bazı Ankara kedilerinde gözlenmeyebilir.

  Tüy Bakımı
  Uzun ve ipeksi tüyleri sık tarama gereksinimini doğurmaktadır. Düzenli olarak taranması gerekir. Aksi halde açılması güç kıtık problemi yaşanabilir.

  Kökeni
  Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilen ve Avrupa'da Angora olarak tanınan Ankara kedisi ---cög---u zaman İran kedileri ile karıştırılmış ve Amerikada İran kedisi olarak tanınmıştır.

  Türkiyede üretilen ve saf Türk kedisi olan bu ırkın anavatanı ve kökeni Ankara yöresidir. İlk kez 1620-1625 yılları arasında Haçlı seferleri döneminde bir Fransız bilim adamının ülkesine dönerken götürdüğü bir kaç beyaz Ankara kedisinin üretilerek seçkin bir şekilde dağıtılması ile Avrupada tanınmış ve büyük ilgi görmüştür. 17.yy.da İtalyada tanınan Ankara kedisi için özel dernekler kurulmuştur.

  Bu derneklerden en önemlisi olarak sayılabilecek ve halen çalışmalarını sürdüren Club Angora Turco Pietro Della Valle isimli dernek Ankara kedilerinin üretimi ve gelişimi için çalışmakta ve yarışmalar düzenleyerek ırkın gelişimine katkıda bulunmaktadır. 18. yüzyılda Marie Antoniette ve 14. Louis gibi pek çok asil Ankara kedisinin hayranı olmuş ve Avrupada üretimi devam ettirilmiştir. 1962 yılında Amerikan askeri personeli tarafından bir çift Ankara kedisi Amerikaya götürülerek bu ırkın Amerikada da tanınmasını ve sevilmesini sağlamıştır.

  Bu gün Amerika ve Avrupa'da saf Ankara kedisi olarak üretimi yapılmaktadır. Ankara kedileri uzun yıllar boyunca İran kedisi ile melezlenmiş ve farklı renklerde uzun tüylü kediler elde edilmiştir. Bu nedenle soyu tükenme tehlikesi yaşayan Ankara kedilerinin saf ırk özelliği olan beyaz rengin korunması ve neslinin tükenmemesi için son yıllarda üretimine özen gösterilmiştir.

  Karakteri: Uzun süre okşanmaktan sıkılmadan hoşlanan, sessiz karakterli
  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; her gün taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Baskın beyaz renkli; gümüş rengi; altın sarısı; gölgeli ve duman rengi; kahverengi ve gri çizgili; kesit renkli; iki renkli; Himalaya desenli
  Tüy Şekli: Uzun
  Çıkış Yeri: Türkiye
  Vücut Yapısı: Orta/Büyük

  < Konu Resmi..>


  evcilkediler.com
   
 5. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Kedi Irkları
  Kashmir (Keşmir)

  Temel Özellikleri
  Son derece güvenli, neşeli hayvanlardır. Aile ve dostluğa önem verirler. Zeki hayvanlardır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yüzü oldukça geniş ve yuvarlaktır. Burnu ise belirgin bir şekilde yuvarlaktır. Ağızı burna doğru çekik ve yuvarlaktır. Gözleri yuvarlağı andırmakla birlikte tam yuvarlak değildir. Kulaklar ise küçük ve hafifçe öne doğru eğimlidir.

  Ayaklarında ve baş kısmında uzun ve sık tüyleri vardır. Vücudundaki yoğun tüyler kabarık görünümdedir. Patileri küçük ve parmakları birbirine yakındır. Kulak içlerinde ve pati altlarındaki tüyler fırçayı andıran bir yapıdadır.

  Tüy Bakımı
  Uzun tüyler günlük bakım gerektirir. çok fazla sindirilmemiş tüyler, bağırsak problemlerine neden olabilir.

  Kökeni
  Taxonomistlerin araştırmaları sırasında tesadüfen ortaya çıkmıştır. Kashmir; Persian ve Himalayana benzer özellikler taşır ancak renkleri farklı bir ırk olarak ortaya çıkmıştır. Daha önce renkli noktalı Himalayan ve daha uzun tüylü Persian olabileceği bilinmiyordu. Bu tesadüfen bulunan yeni ırk oldukça popüler oldu.

  Karakteri: Güvenli, neşeli, zeki, iyi bir dost
  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; her gün taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Lila; çikolata rengi; krem; gri; beyaz
  Tüy Şekli: Uzun
  Çıkış Yeri: İran
  Vücut Yapısı: Orta


  < Konu Resmi..>  evcilkediler.com
   
Bilinmeyen Kedi Irkları hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Köpek Irkları Hakkında Tüm Bilgiler

  Köpek Irkları Hakkında Tüm Bilgiler

  italyan köpekleri zetimi oyunları zetimi oyunlari büyümeyen köpek cinsleri köpek ırkları Affenpinscher Kökeni: Affenpinscher 1600'lü yıllarda Almanya'da ortaya çıktığı bilinmektedir. Türün ortaya çıkışı hakkındaki en kuvvetli varsayımlardan biri ise yerel Alman Pinscher ile Asya kökenli küçük Buldog benzeri bir cinsle çaprazlandığı yönündedir. Brussels Griffon ve Miniature Schnauzer...
 2. Kedi Cinsleri Hakkında Bilgiler

  Kedi Cinsleri Hakkında Bilgiler

  kedi cinsleri gri kedi cinsleri gri cinsi türleri Abyssinian Abyssinian Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir. Görünüş ve Vücut Yapısı Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir...
 3. Kanarya Irkları Hakkında Bilgi

  Kanarya Irkları Hakkında Bilgi

  isabel kanarya izabel kanarya izabel ötüşü kanaryalar ırkları video KANARYA IRKLARI Kanaryaları üç ana grupta toplayabiliriz. 1- Ötüm kanaryaları 2- Renk kanaryaları 3- Şekil kanaryaları bu ana grupta da aralarında sınıflara ayrılır. 1- ÖTÜM KANARYALARI a- ROLLER:Almanya'nın ''HARZ'' yöresinde harz dağları eteklerinde elde edilip geliştirilen kendien ahs nağmeleri çok güzel bir...
 4. Kedi Irkları ve Özellikleri

  Kedi Irkları ve Özellikleri

  kedilerin özellikleri siyah kedi özellikleri kedi ırkları ve siyah kedilerin beyaz Abyssinian Abyssinian Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir. Görünüş ve Vücut Yapısı Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya...
 5. Havuc hakkında bilinmeyen bilgiler

  Havuc hakkında bilinmeyen bilgiler

  havuç, faydaları, salatası, kek, Kek pasta yapımında ve salatada kullandığımız, gözlere çok iyi gelen havucun bilinmeyen bilgilerini bu yazımızda paylaşıyoruz Melek'ler:) Uzmanlar, havucun, süratle kan yapıcı, kuvvetlendirici, ishal kesici, peklik giderici, mide ve bağırsağın yakın dostu, safra akıtıcı, karaciğeri kuvvetlendirici ve yeri doldurulamayan bir sebze olduğunu söylüyor....

Sayfayı Paylaş