1. sehr_i sukut

  sehr_i sukut Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  uzak dıyralardan:(:(:(:(

  bır damla kan gelecegını kurtarıyor

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında sehr_i sukut tarafından paylaşıldı.

  bir damla kan metni Bebeklerin doğduktan ve beslenmeye başladıktan 24-72 saat sonra topuklarından alınan bir damla kan ile teşhis edilebilen hastalık erken teşhis edilirse, ilaç niteliğindeki özel mamalarla tedavi edilebiliyor.

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, yeni doğan bebeklerde görülen “fenilketonüri” hastalığının tedavi edilebilir zeka geriliklerinin en önemli nedeni olduğunu kaydetti. “Fenilketonüri”nin kalıtsal bir metabolizma hastalığı olduğunu vurgulayan Akdağ, hastalığın erken dönemde tanımlanması ve tedavisine başlanabilmesi için Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen “Ulusal Yenidoğan Fenilketonüri Tarama Programı” kapsamında, yeni doğan bebeklerin tarama testlerinin ücretsiz yapıldığını bildirdi.
  Hastalığın bebeklerde, fenilanin enzimi eksikliği sonucu ortaya çıkarak ileri derecede zeka geriliğine neden olduğunu belirten Akdağ, fenilketonüri hastalığının, erken teşhisle önlenebildiğini kaydetti. Bebeklerin doğduktan ve beslenmeye başladıktan 24-72 saat sonra topuklarından bir damla kan alınması ve incelenmesinin zorunlu olduğuna dikkati çeken Akdağ, şunları kaydetti:

  “Tedavi edilmeyen fenilketonüri hastası bebeklerin zekalarındaki gerileme, 5 ve 6. aylardan sonra belirgin hale geliyor. Akranlarından farklı olarak, oturma, yürüme ve konuşma gibi becerileri kazanamayan fenilketonüri hastası bebekler için tedavi, erken teşhis ile mümkün oluyor. Hastalık belirtileri, bebeklerin ilk aylarında anne ve babalar tarafından fark edilmiyor. Hastalık, ailelerin dikkatini çekmeye başladığında ise tedavi için geç kalınmış oluyor. Ancak, hastalık erken teşhis edilirse, ilaç niteliğindeki özel mamalarla hastalık tedavi edilebilmektedir.”

  Hastalığın önlenebilmesi için sağlık personelinin sürekli olarak hizmet içi eğitimden geçirildiğini ifade eden Akdağ, hedeflerinin yenidoğan her bebeğin tarama testlerinin yapılması olduğunu belirtti.

  Akdağ, doğum yapılan hastaneler, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri, sağlık ocakları ve evlerde doğan bebeklerden kan alınarak tarama merkezlerinde incelendiğini, hastalık tespit edilirse, ileri tetkikler yapılarak tedaviye başlandığını ifade etti.
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: bır damla kan gelecegını kurtarıyor
  paylaşım için teşekkürler
   
bır damla kan gelecegını kurtarıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gelecegin Tirlari

  Gelecegin Tirlari

  geleceğin tırları gelecegin tırları
 2. Binadan Atlayanları Kurtarıyoruz

  Binadan Atlayanları Kurtarıyoruz

  http://www.gamershood.biz/cicurateLINK/saveme2.swf
 3. 2006'da kan bağışı %47 arttı

  2006'da kan bağışı %47 arttı

  2006'da kan bağışı %47 arttı Dünyanın bir çok yerinde insanların değişik nedenlerle birbirinin kanını döktüğü bir dönemde, Türk halkı hiç tanımadıkları insanların hayatlarını kurtarmak için 2006'da adeta kan merkezlerine koştu Geçen yıl Türk Kızılayının kan merkezlerine gelerek bağış yapanların sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 47 arttı. Kızılay'ın kan merkezlerine 2005 yılında...
 4. 4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor!

  4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor!

  topuk kanı ne zaman alınır topuk kanı niçin alınır Sevgili hamiş meleklerim; bebeğinizin sağlığı tabiî ki en önemli önceliğinizdir.Bu konuda size önemli bilgiler sunmak istiyorum.Hani bebişimizin canını acıtıyor diye çok üzülürüz ya fakat; topuk kanı alınması ne kadar önemliymiş. 4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor! YAKLAŞIK 1.5 YILDIR YAPILAN FENİLKETONÜRİ VE DOĞUMSAL HİPOTİROİDİ...

Sayfayı Paylaş