1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bir gıybet edeni Allhu Teala on şeyle cezalandırır

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Peygamberimiz (sav) buyuruyorki: Bir gıybet edeni Allahu Teala on şeyle cezalandırır:
  1-Rahmetinden uzak tutar
  2-Meleklerden uzak tutar
  3-Taatini, iyliklerini yok eder
  4-Resulullahın ruhunu ondan çevirir
  5-Allahu Teala ona gadap eder
  6-Ruhunu teslim ederken onu baş aşağı eder
  7-Kabir azabını şiddetli eder
  8-Ölüm zamanında amellerini sevabsız bırakır
  9-Cehenneme yakın eder
  10-Cennetten uzak eder
  Mirac gecesi Cehennemi bana gösterdiler.Etlerinin parça parça edilip ,ağızlarına konduğu bir takım insanlar gördüm.Kendilerine, bu kokuşmış etleri yiyin diyorlardı.Bunlar kimlerdir dedim.Cehennem meleklerinin reisi Malik, bunlar gıybet edenlerdir ve gıybet edenler şeytanın dostlarıdır dedi.(sav)
  Cehennemden en son çıkarılan kimse, gıybetten tevbe edendir. Cehenneme girenlerin ilki ise, gıybetten tevbe etmeden ölenlerdir.(sav)
  Süfyan-ı Sevriden (ra) -Allahu Teala çok et yiyen ev halkını sevmez- hadisi şerifini sordular. Buyurduki.gıybet edenleri kast etmiştirki , müslümanların etini yerler.
  Yine bir hadisi şerifte SAV - Sizden biriniz , din kardeşinin arkasından gıybet ederse, onun için mağfiret dileyip, ona dua etsin, gıybetine keffaret olur.- buyurdu. Yani Ya Rabbi gıybet ettiğim kimseyi mağfiret eyle demelidir.
  Gıybet 4 çeşittir. Biri küfür, biri nifak, biri günah, biri mubahtır.
  1-Küfür olan gıybet:Bir kimse bir müslümanı ayıplar, bir başkası onu bu işinden dolayı men ederde, birinci kimse,doğru söylüyorum, benim söylediğim gibi derse ,haramı helal tutmuş olup, yaptığı işte günah görmemiş olur.Bu küfürdür.
  2-Nifak olan gıybet:Müslümanı gıybet eder ve gıybet olmasın diye ismini söylemiyorum der.Ama dinleyenler kimden bahsettiğini, kimi gıybet ettiğini bilirler.
  3-Günah olan gıybet:Açıkça bir kimseyi gıybet eder, ismini söyler ve bilir ki bu haramdır.

  4-Mübah olan gıybet:Bidat sahibi birisinden fasık diye bahs eder.Maksadı insanların ondan uzaklaşmaları sakınmaları ve onun tuzağına düşmemeleridir.


  Gıybet etme kimseyi, madem aklın tamamdır,
  Yanında olmayandan söz söylemen haramdır.
  Muhammet Rebhami Müslümanlara Nasihat
   
Bir gıybet edeni Allhu Teala on şeyle cezalandırır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hiç Bir Şeyi Bilmeden

  Hiç Bir Şeyi Bilmeden

  hiçbirşeyi bilmeyen kadın hiçbir şeyi bilmeyen kadın oyunu hiçbir şeyi hiçbirşeyi oyunu her Hep daha çok boşvermiş göründüm, daha çok endişelenerek… Daha çok alay ettim kendimle, hayatla… Hep tutarak kendimi, hiç ağlamadım Daha çok gülümsedim, çok kızgındım oysa Daha cesur göründüm, korkudan ölüyordum oysa Daha güçlü gibi göründüm, aklımı kaybetmeye yakınken düşünüp durmaktan Panikten sağa...
 2. Bir şeyi ayırmak

  Bir şeyi ayırmak

  Rüyada bir seyi bitisik oldugu diger seyden ayirmak, yalnizliga ve topluluktan aynlip yalniz kalmaya isaret eder.
 3. ÖyLe Bir şeydi Gidişin..

  ÖyLe Bir şeydi Gidişin..

  Her nefeste adını ciğerlerime çivilediğim Kaç gece yaşadım bilmiyorum Bilmiyorum Hâlâ parmaklarımın ucu Sızım sızım Gidişin Damarlarımdaki son damla kanın dökülmesiydi Bir İstanbul kaldırımında Sımsıcak Dizimdeki son dermanı götürüşündü Bulutlardan kaçıp geldin gecelerime Kaç fırtına sakladım saçlarında Yüzünü kaç gece dolunaya gizledim Bilmiyorum Can kırığıydı...
 4. ümmetim on beş şeyi yapmaya başlayınca!

  ümmetim on beş şeyi yapmaya başlayınca!

  Hz. Ali (ra) anlatıyor: Resûlullah Efendimiz (SAV) bir gün: “Ümmetim on beş şeyi yapmaya başlayınca ona büyük belâlar iner!” buyurdu. Yanındakiler: “Ey Allah’ın Resûlü! Bunlar nelerdir?” diye sordular. Resûlullah Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu: “1- Millî servet, fakir fukaraya uğramadan sadece zengin ve mevki sahibi kimseler arasında gidip gelen bir metâ haline gelirse, 2- Emanet...

Sayfayı Paylaş