Bir Köpek Evlat Edinmek İstiyorsanız..

M e g

Melekler Mekanı
Bir Köpek Evlat Edinmek İstiyorsanız..
Köpek evlat edinmek için neler yapmak gerekiyor ? Bir köpek evlat edinmek istiyorsanız bilmeniz gerekenler ve işinizi kolaylaştıracak bazı bilgileri paylaşalım istedim.
Önce kendi tecrübelerimden bahsedeyim biraz.. Bir terrierim var 4.5 yaşında..Maşallah..Benim canım o.. 25 günlüktü bana geldiğinde..
Öyle kedilerde olduğu gibi kolaycacık da olmadı wc alışkanlığı ve diğer herşey..
İlk zamanlar çok haşarıydı,durdan oturdan ve hatta "terlikleri parçalama!" dan falan anlamıyordu.
images (21).jpeg

Hayatım boyunca hep kedim olmuştu. Köpek tecrübem çok yoktu,o yüzden o gelmeden önce sıkı bir araştırma yapmıştım.
Köpeklerin doğada birer 'sürü hayvanı' olduklarını öğrendim ilk olarak. Ve her sürünün bir lideri olması gerektiğini..Ve eğer 'siz' lider olmazsanız,onun lider olacağını.(ki bu köpeğiniz şımarık,eğitimsiz olacak demek oluyor.)
Öyleyse 15 senelik bir dostluk için eğitim çok önemliydi!
Kararlı olmak.. Komut almasını sağlamak..Sizin sözünüzü koşulsuz dinlemesini sağlamak..
Düşünsenize her gün birlikte dışarı çıkıyor olacaksınız ve o sizi hiç umursamayacak yollarda,alıp başını gidecek vs.

puppy-show.jpg

Sizin lider olmanız için bazı şeyleri çok iyi öğrenmeli.Çok uyduruk,olmasa da olur dediğiniz şeyler bile çok önemli bu süreçte. Örneğin,kapıdan kimin önce çıkacağı gibi.

Sonra ezberletilmiş komutlar olmalı..Örneğin ben çişini yapmasını,o tam yapacakken 'çiş yap' diyerek öğrettim.Sonrasında ne zaman/nerede çiş yapmasını istiyorsam, 'çiş yap' dediğimde yapıyor oldu.
'Hayır' lar kararlı bir ses tonu gerektirir. Yapmasını istemediğiniz her şey için o ses,o söz.

Köpekler kedilerden çok başka dünyaları olan canlılar..
Çok duygulular..Örneğin ben üzgünsem bunu anlar, kucağıma gelir,mutlu sesler çıkarır,yüzümü yalar. Mutlu etmeye çalışır.
Kedim ise aldırış bile etmez :D
images (26).jpeg

Bir de mesaj vereyim:
eğer bir köpek evlat edinmek niyetiniz varsa,bunun 3 günlük değil,15 yıllık bir dostluk olacağını unutmayın. Onlar sevgi,ilgi beklerler..Her gün düzenli yürüyüşler yapılmalı,onunla top at/getir oyunları oynamalı,düzenli olarak banyo yaptırmalısınız.
Ve yine düzenli olarak veteriner ziyaretleri yapmalı ve asla ilginizi eksik etmemelisiniz. Çünkü bunlar olmazsa olmaz doğal ihtiyaçlarıdır.

Ve onlar o kadar özel,o kadar sevgi dolular ki..Gözünüzün içine bakarak ,yaşıyor oluyorlar.. Sizi koşulsuz seviyorlar ve tek bekledikleri de sadece sevgi oluyor :)

Evet kısacık ömürlerinde sadece sevgi beklerler.. Kafalarının okşanması..
Sonrası...... Sonrası sonsuz sevgi verirler.. Ve bir gün... Bırakıp giderler sessizce..
Koskocaman yeri doldurulamayacak bir boşluk..
Yeryüzündeki melekler,gökyüzünde melek olmuşlardır artık..

İşte bu sebeple can dostlarımızın yüzünü elimizden geldiğince güldürmeye çalışalım. Bize can oldukları kadar can olalım onlara..

images (19).jpeg

images (18).jpeg

images (24).jpeg

Eğer bir kedi mırıldanarak uyumamışsa kucağınızda..

Ve bir köpek mutlulukla yalamamışsa yüzünüzü..

İnanın çok şey kaybetmişsiniz demektir :)

Patili günler dilerim :)
Sevgiler..

Meg

Ekli dosyalar

• images (17).jpeg
    images (17).jpeg
    18,1 KB · Görüntüleme: 738
Moderatör tarafında düzenlendi:
Eti @M e g gibi bir annesi olduğu için köpüş çok şanslı. Hayvanları sevmeyenlerin insanları seveceğini kesinlikle düşünmüyorum. Ömrü bereketli olsun aslanın :D:D

Teşekkür ederiz @SadmiN :)

Sahiplendiğimiz canları mutlu etmeli,üzerimize aldığımız sorumluluğun gereklerini yerine getirmeliyiz.Onlara borçluyuz..

Sokaktaki canlara da elden geldiğince yemek/su yardımı yapmalıyız.Unutmayalım,bir kap su hayat kurtarır..

Ve evet Allahın yarattığı canların hepsini sevmeli,ilgilenmeliyiz..

"Merhametli olan Allah merhamet eder. Yerde olanlara merhamet edin ki,gökte olanlar da size rahmet merhamet etsin."

Sevgiler

Geri