1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Bir müslüman kaç kişiye eşittir?

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bir müslüman kaç kişiye eşittir? Sual: Ateist diyor ki: Bir âyette yirmi Müslüman iki yüz kişiye bedel. Bir âyette de yüz Müslüman bin kişiye bedel. Yani bire on. Başka bir âyette yüz Müslüman iki yüz kişiye bedel. Bu bir çelişki değil mi?
  İşte âyetler:
  Ey Nebi, müminleri savaşa teşvik et. Sizden sabırlı yirmi kişi, iki yüz kişiye galip gelir. Yüz kişiniz de, bin kâfire galip gelir. Çünkü onlar hakkı ve işin neticesini düşünmeyen anlayışsız bir toplumdur. (Enfal 65)

  Allah, sizde bir zaaf olduğunu bilip, yükünüzü şimdi hafifletti. [Bire ondan bire ikiye indirdi.] O halde, azimli, sabırlı yüz kişiniz, iki yüz düşmana, bin kişiniz de, Allah'ın izniyle iki bin düşmana galip gelir. Allah sabredenlerle beraberdir. (Enfal 66)
  CEVAP
  İki âyet arasında çelişki yoktur. Ateistin anlamayıp çelişki var sanması anlayışsızlığından ileri geliyor. Allahü teâlâ, birinci âyette, kâfirler için, (Çünkü onlar hakkı ve işin neticesini düşünmeyen anlayışsız bir toplumdur) buyuruyor. Anlayışsız olan da ne anlar ki?

  Önceleri müslümanların sayısı azdı; çoğalınca Allahü teâlâ onların yüklerini hafifletti. Bire ondan bire ikiye indirdi. Müslüman ordunun, kendisinden iki misli çok olan düşmanla savaşabileceğini bildirdi. (Beydavi)

  Nitekim Bedir savaşında, üç yüz küsur Müslüman, atlı, silahlı, malzeme ve mühimmat bakımından çok üstün olan binden fazla düşmana galip gelmiştir. Bir âyet-i kerime meali:
  (Allah’ın izni ile, ne kadar küçük topluluk, büyük topluluğa galip gelmiştir. Allah sabredenlerle beraberdir.) [Bekara 249]
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Bir müslüman kaç kişiye eşittir?
  emeğine sağlık
   
Bir müslüman kaç kişiye eşittir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şu Ana Kadar KaÇ KİŞİyİ Sewdİnİz??

  Şu Ana Kadar KaÇ KİŞİyİ Sewdİnİz??

  Şu Ana Kadar KaÇ KİŞİyİ Sewdİnİz??:hug: Bir kere aşık oluduğumu biliyorum da :D kaç kişi sevdiğimi hatırlamıyorum. :bounce:
 2. bir köpek yaşı niçin yedi insan yaşına eşittir?

  bir köpek yaşı niçin yedi insan yaşına eşittir?

  Evlerinde köpek bulunduranlar, köpeklerinin yaşlarını insan yaşı ile mukayese edebilmek için, her bir köpek yaşının yedi insan yaşına eşit olduğunu ileri sürerler. Peki bu doğru mudur? Tam olarak değil. Bu konuda üretilen çeşitli formüller var ama en basit ve akla yatkın olanı şu; Köpeğin birinci yaşı - 21 insan yaşı Köpeğin ondan sonraki her yaşı = 4 insan yaşı Buna göre 7 yaşında bir...
 3. bir müslüman çocuğa dini sorular

  bir müslüman çocuğa dini sorular

  cocuklara dini sorular cocuklara dini sorular ve cevaplar islami müslüman çocuğa sualler Müslümanmısın? Elhamdülillah Müslümanım. Müslümanım demenin manası nedir? Allah'ı bir bilmek, Kur'an-ı Kerim'i ve Muhammed Aleyhisselam'ı tasdik etmektir. Ne zamandan beri Müslümansın? "Bela" dediğimiz zamandan beri Müslümanım. "Bela" zamanı neye derler? Misak'a derler. Yani...
 4. bir kalp kaç kişiyi sever?

  bir kalp kaç kişiyi sever?

  bir kalp kaç defa sever bi kalp kaç defa sever Bir gün efendimiz Hz. Ali’ye sorar der ki; Ya Ali Allah’ı seviyor musun? Evet, Ya Resulullah Peki, beni seviyor musun? Evet, Ya Resulullah Peki, esini seviyor musun? Evet, Ya Resulullah Peki, çocuklarını? Evet, Ya Resulullah Peki, bunların hepsini bir kalpte nasıl yapıyorsun? Hz Ali beklemediği bu soru karşısında şaşırmış ve...
 5. Apartman Yönetimi Kaç Kişiden Oluşur

  Apartman Yönetimi Kaç Kişiden Oluşur

  kızlar acaba Apartman Yönetimi Kaç Kişiden Oluşur bilen var mı. Birden fazla yönetici olabilir mi bu konuda fikir sahibi olanlardan bilgi bekliyorum.

Sayfayı Paylaş