1. eylül

  eylül Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  190
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  Bir organ, bir hayat (Organ Nakli)

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında eylül tarafından paylaşıldı.

  Organ azlığından kaynaklanan sıkıntı nedeniyle her yıl binlerce kişi hayatını yitiriyor. Geçen yıl sadece Türkiye'de 80 bin organ nakli bekleyen hasta bulunurken, organ azlığı nedeniyle hayatını kaybedenler organ naklinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.
  Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye'nin de önemli sağlık sorunlarından biri. Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine ise organ nakli deniyor.


  --------------------------------------------------------------------------------
  Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor fakat organ bağışı yapanların sayısı az olduğu için hastalara bekledikleri organlar verilemiyor. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa sürede kaybediyor. Organ ve doku nakli, canlıdan ve kadavradan olmak üzere 2 şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Canlıdan olan nakillerde böbrek ve karaciğer kullanılabiliyor. Kadavradan olan nakillerde ise böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları ve kornea kullanılabiliyor.
  Organ bağışı başvuruları

  Türkiye'de 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes 2238 sayılı yasaya göre organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabiliyor. Organ bağışında bulunan kişiye bağış yaptığı kurum tarafından bir kart veriliyor ve kişi bu kartı her anında yanında taşıyor. Organ bağışı yapmak için;
  " İl Sağlık Müdürlüğünde,
  " Hastanelerde,
  " Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet alımı sırasında),
  " Organ nakli yapan merkezlerde,
  " Organ nakli ile ilgilenen vakıf ve derneklere başvurulabiliyor.

  Rakamlarla organ bağışı

  Türkiye'de çok sayıda organ bekleyen hasta varken organ bağışı son derece sınırlı. 2002, 2003 ve 2004 yılları ile 2005 yılının ilk altı ayında toplam organ bağışının en fazla yapıldığı il 1738 kişiyle Aydın. Bu ili sırasıyla 1035 kişi ile İstanbul, 991 kişiyle Bursa, 981 kişiyle İzmir, 818 kişiyle Antalya, 611 kişiyle Ankara, 494 kişiyle Denizli, 467 kişiyle Muğla, 413 kişiyle Balıkesir, 364 kişiyle Manisa, 299 kişiyle Çorum izledi. Türkiye genelinde, 2002'de 1073, 2003'te 984, 2004'te 5 bin 62, 2005'in ilk altı ayında ise 3 bin 758 kişi olmak üzere, son 3.5 yılda toplam 10 bin 877 kişi organlarını bağışladı.

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Bakar tarafından yapılan son açıklamaya göre, organ bağışı konusunda Avrupa'nın çok gerisinde olmamıza rağmen yapılan çalışmalar sonucunda İstanbul'daki organ bağışı bu yılın ilk 3 ayında rekor düzeyde arttı. 2007'nin sadece 130 gününde 10 bin 280 organ bağışı yapıldı. Bu sayı 2005'de sadece 649 kişiydi. 2006'da rakam 2 bin 854 ulaştı.

  Organ bağışı ve Türkiye

  Bir ülkenin organ bağışı konusundaki başarısını gösteren en önemli veri, yoğun bakım ünitelerinden çıkan organ bağış vakalarının nüfusa oranlanması. Bu oran, teknik olarak, "milyon nüfus başına kadavradan donör" olarak niteleniyor.

  " Avrupa'da "milyon nüfus başına donör" oranı, ortalama 15-20. Yani, her 1 milyon nüfus için 15 ila 20 kişide, beyin ölümü tanısı konuyor ve organ alımı gerçekleştiriliyor.
  " İspanya bu açıdan tam bir başarı öyküsü. İspanya'da donör sayısı milyon nüfus başına 36.
  " Komşu Yunanistan, bu konuda biraz bize benziyor. Yunanistan'da milyon nüfus başına donör sayısı 6.
  " Türkiye, İspanya kadar başarılı olsaydı, hastanelerimizde her yıl 1600'den fazla organ bağışı gerçekleştirilmesi gerekirdi.
  " Yani Türkiye'nin "milyon nüfus başına donör" oranı, sadece 2.2. Türkiye bu rakamla, Avrupa'nın en gerisinden gelen ülkelerden biri.

  Merak edilen sorular

  Hangi organlar bağışlanabilir?

  Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar, kalp kapağı, gözün kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebiliyor. Bir kişi organlarını bağışla*** birçok insana yaşama şansı verebiliyor.

  Organ bağışını kimler yapabilir?

  1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve bu dileğinizi iki tanık huzurunda sözlü olarak yapmanız, ayrıca bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterli oluyor. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak "Doku ve organ bağış belge"nizi alabilirsiniz.

  Organ alımı nasıl gerçekleştirilir?

  Organlarınızın alınması işlemi, konunun uzmanı doktorların bulunduğu Sağlık Bakanlığı ve Üniversite Organ Nakil Merkezleri'nde gerçekleştiriliyor. Organ bağışında bulunduğunuz takdirde organ bekleyen hastalara yaşama şansı verebilmeniz için "Bağış belgenizi" bir kimlik gibi sürekli yanınızda bulundurmanız ve bu konuyla ilgili olarak yakın akrabalarınıza bilgi vermeniz gerekiyor.

  Dinimizce bir sakıncası var mıdır?

  Diyanet İşleri Başkanlığı organ bağışının dinimizce bir sakıncası olmadığını açıkladı.
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ce: Bir organ, bir hayat (Organ Nakli)
  bu çok derin ve ibr okadarda hassas bir konu herkesin duyarlı olmasını gerektiren bir konu emeğine sağlık canım;)
   
 3. eylül

  eylül Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  190
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Bir organ, bir hayat (Organ Nakli)
  Kesinlikle haklısın canım.Herkesin duyalrlı olması gereken bir konu.Organ nakli sayesinde onca insanın hayatı kurtuluyor ve ona hayat veren insanda o insanda yaşıyor
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  organ bağışı

  ben organ bağışı yapmak istiyorum
   
 5. aysegül87

  aysegül87 Hamiş Melek

  Kayıt:
  14 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1.018
  Beğenilen Mesajlar:
  64
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Almanya-Köln
  ben yaptim umarim ben öldükren sonra ihriyaci olan birinin isine yarar
   
 6. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  arkadaşlar bana acil 2005 yılında organ nakli bekleyen kaç kişi vardır cevap bekliom yaardım edin
   
Bir organ, bir hayat (Organ Nakli) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Organ BaĞiŞi: Organ Naklİ

  Organ BaĞiŞi: Organ Naklİ

  ORGAN NAKLİ NEDİR ? Görev yapmayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın, bir yenisi ve sağlamı ile değiştirilebilmesi işlemine” Organ Nakli” veya Organ Transplantasyonu “denilir. ORGAN NAKLİNİN ŞU ANKİ DURUMU NEDİR ? Günümüzde göz, böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, kemik iliği, kalp- akciğer, kemik ve ince barsak en çok nakledilen organlardır. Bu nakillerde organlar...
 2. Organ Nakli Afişleri

  Organ Nakli Afişleri

  Organ Nakli Afişleri arıyorum ben bakındım ama güzel şeyler bulamadım acaba bu konuda siz yardım edebilir misiniz?
 3. Organ Nakli Kimlere Yapılır

  Organ Nakli Kimlere Yapılır

  Organ Nakli Kimlere Yapılır ve hangi organların nakli yapılabilir? Arkadaşalr sorularımın cevabını bilenleri bu sayfaya bekliyorum.
 4. Organ Nakli Olan Organlar

  Organ Nakli Olan Organlar

  Organ Nakli Olan Organlar hangileridir ülkemizde hangi organların nakli yapılmaktadır?
 5. ödevim organ naklinin önemi

  ödevim organ naklinin önemi

  Melekler merhaba. Organ nakli çok önemli biliyorum birilerinin hayatını kurtarıyorsunuz, kalan ömrünü iyi geçirmesini sağlıyorsunuz vs. ama öğretmen daha ayrıntılı bilgiler istiyor. Bana yardım edermisiniz organ naklinin önemi nedir ?

Sayfayı Paylaş