1. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON

  bir yastıkta kocamak

  Konu, 'Kadınca' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

  nişanlılık sorunları nişanlılık dönemi sorunları problemleri nişanlılıkta yaşanan sorunlar Evliliği hayatımızın en büyük duygusal yatırımı olarak niteleyen uzmanlar sevgi ve saygının hakim olduğu aile yuvalarının 'gerçek sultanlığı' yaşadığını söylüyor.
  Her birimizin bekarlığa bakış açısı farklıdır. Bazıları için bekar olmak bir yaşam biçimidir.
  Mutlu evlilik sultanlıktır
  Evliliği hayatımızın en büyük duygusal yatırımı olarak niteleyen uzmanlar sevgi ve saygının hakim olduğu aile yuvalarının 'gerçek sultanlığı' yaşadığını söylüyor

  Eros'un oku hedefteki kalbi vurmuştur. Pembe pancurlu ev hayalleri Türk filmlerinde kalmış olsa da hayatın en büyük 'Duygusal yatırımı' olan evlilik, pembe beklentileri ardından getiriyor. Her evliliğin birbirinden farklı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, "Duygusal ve ekonomik olarak kendinizi hazır hissedince evlenin" uyarısında bulunuyorlar. Mutlu evlilik için kayıtsız ilk şart ise 'SEVGİ'...  Evleneceğiniz kişiyi iyi tanımak, evlilikte çıkacak problemleri büyümeden çözmeye kalkışmak, evliliği sağlamlaştırmak için emek harcamak gerekiyor. Uzmanlar, 'Bekarlık sultanlıktır' diye düşünenlerin yanıldığına dikkat çekerek 'Doğru zamanda, doğru seçimi yaparak mutlu evliliğe imza atanlar asıl sultanlığı yaşayanlardır' diyor.

  'Evlilik'i hayatta yapılan en büyük 'Duygusal yatırım' olarak değerlendirerek mutlu bir evliliğin başlangıcı için çiftin birbirini doğal halleriyle tanıması gerektiğini belirtti. Evlilik öncesi birlikteliklerde seçilen kişinin olumsuz yanlarının görmezden gelindiğine dikkat çeken Samancı, 'Karşınızdaki insan sizi kazanmak istiyorsa o da iç modelinizdeki sevgili gibi davranmaya başlayabilir. Onu için yeni tanışma ya da flört dönemindeki sevgililer evlenince 'Onu tanımamışım' demeye başlarlar. Onun doğallığını görün ve severseniz onu öyle sevin. Doğal olmayan hiçbirşey uzun süre sürmeyecektir' dedi. Evlilik öncesinde bayrağı taşıyan erkek evlilikten sonra bayrağı kadına teslim ediyor. Doç. Dr. Samancı, evliliğin erkekler lehine işleyişini anlattı: "Koruyucu, kollayıcı ve toparlayıcı özelliklere sahip olan kadın evliliği erkek lehine çevirmiş oluyor. Tüm erkekler hem aktif, çalışan bir eş isterken toparlayıcı, anaç klasik kadın özelliklerini de arıyor" dedi.

  Evliliğe geç kalmayın
  Zamanlaması doğru yapılmayan evliliklerde sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Doç. Dr. Samancı, evlilik için en ideal yaşın 20'li yaşların ortası olduğunu belirterek doğru zamanlama konusunda bilgi verdi: '15-18 gibi çok genç yaşlarda yapılan evlilikler sağlıklı olmuyor. Evliliğin sağlıklı olması için duygusal olgunlaşma, gelişme gerçekleşmişolmalı. Ekonomik olarak bağımsızlık elde edilmeli. Karşısındaki insanı tanıyacak olgunlukta olmalı. Bu şartların 15-18 yaşında oluşması mümkün değil' dedi. 30 yaşından sonra evlenmenin zorlaştığına dikkat çeken Samancı, 'İlerleyen yaşla yaşanan ilişkilerin sayısı artıyor. Yaşanan ilişkilerle duygusal yıpranma artıyor. Tecrübeler evlenmeyi zorlaştırıyor' dedi.

  Evlilik öncesi bir bilene danışın
  Evlilik öncesinde kişilerin hazır olup olmadıklarını sorgulamalarını sağlayacak eğitimli evlilik terapistlerine ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Samancı, 'Kişiyi yaşamda en çok etkileyen kurum olan evliliğin profesyonel anlamda gözardı edilmiş. Hayatın en büyük yatırımı yapılıp evleniliyorsa evlilik sorgulanması gerekiyor. Özellikle evlilik öncesi ilişkisinde kaygı duyanlar sorunları evlilik öncesi bir uzmanla paylaşmalı' dedi.

  Evlilik öncesi uzun ilişki de sakıncalı
  Samancı, evlilik öncesi uzun ilişkilerin sakıncalarını anlattı: 'Duygusallık dışında bağlanma olmadığı için her an bitebilir. İlişki belli bir çizgide devam ediyor. Zamanla çiftlerden biri ilişkinin daha güçlü hale gelmesini ya da evliliği istemeye başlıyor. Uzun süren ilişkide çıkan sorunlar virüs gibi zamanla büyüyor.'

  Nişanlılık dönemine dikkat!
  Nişanlılık, aile onayının alındığı 'Evet' demek için hazırlığın hızlandığı dönem... Doç. Dr. Samancı, nişanlılık döneminin çok kısa ya da uzun olmasının ardından sorunları getirebileceğine dikkat çekerek 'Nişanlılık dönemini çok kısa tutmayın. Bu dönemde sorunları farketmeye ve çözerek evliliğe doğru adım atmaya çalışın. Çok uzun nişanlılık dönemi de ilişkinin yıpranmasına yol açabilir' dedi.

  Nişanlılık döneminde neler yapmalı?
  - Nişanlılık döneminin yakın ilişkiye ve sorumluluklara girdiğiniz bir dönem olduğunu unutmayın.
  - Ailelerle ilgili problemlerde nasıl birbirinize destek olduğunuzu ya da çatışmalara girdiğinizi takip edin.
  - Duygusal olarak ailelerden kopmama, doğal olarak birtakım sürtüşmeleri başlatabileceğini unutmayın...

  Artık daha fazla utanmanıza gerek yok!..
  Kimselere soramadığınız **** sorularınıza İlişkini Anlat sayfalarında yanıt bulabilirsiniz...

  Hayatının erkeği ya da kadınını bulmak, evlilikte sorunların ortaya çıkmasına engel olamıyor. Her evliliğin yapısı farklı olduğu için, ortaya çıkan sorunlar da değişiyor.

  Evlilik sorunları da hayatın tuzu, biberi... Hayatının erkeği ya da kadınını bulmak, sorunların ortaya çıkmasına engel olamıyor. Her evlilik birbirinden farklı olduğu içi sorunlar da değişiyor. Bazı evliliklerin iyiye giderken, bazılarının da kötüye gidebileceğine işaret eden uzmanlar, "Birbirinizi anlamaya çalışın" uyarısında bulunuyorlar. Boşanma rakamları mutlu evlilik konusunda sağlıklı bilgileri vermiyor. Türkiye'deki yıllık yüzde 1'in altındaki boşanma oranı, mutsuz olduğu halde devam eden evliliklerin olduğunu işaret ediyor.

  Evlilik sonrası "Aşk sürecek mi?" kaygısının yaşandığına dikkat çekerek evlilikle beraber çiftlerin birbirlerinin gerçek benleriyle tanıştıklarını söyledi. Evliliğin ilk dönemlerinde duygusal bağımlılığın sürdüğünü fakat iki taraftan birinin bireyselleşme isteğinin ortaya çıktığını belirterek "Bireyselleşme isteği birtakım çatışmalara götürebilir. Bu dönemde bireyselliği arama doğal bir dönemdir. Duygusal olarak uzaklaşmıyorsanız bu durum ilişkinizi tehdit edildiğini göstermez" deniliyor.

  Kayınvalide sendromu!
  Evlilikte sorunların ortaya çıkmasında aileler de etkili olabiliyor 'Kayınvalide sendromu' bu sorunlardan biri. Bazı aileler, çocuklarından ayrılma duygusuyla baş edemiyorlar. Kimi çiftler de ailesinden ayrılamadığından bağımsızlığını yaşayamıyor, evlilikleri tehlikeye giriyor.

  Cinsel sorunlar
  Evlilikte cinsellik konusundaki bilgisizlik sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Samancı, tedavisi olmasına karşın birçok çiftin aylarca kimi zaman yıllarca yaşadıkları cinsel sorunlara çözüm aramadıklarından ilişkilerinin yıprandığına dikkat çekti.

  Milenyum çiftleri dertli
  Çağımız evliliklerinde roller de değişime uğruyor. Artık sözleşmeler üzerine kurulan evllikler gündemde. Milenyum damadı, evdeki otorite olmadığının farkında. Doç. Dr. Samancı, milenyum çiftinin sorunlarını şöyle anlattı: 'Duygusal boyut ön plana çıkıyor. Kadın 'Erkek evine gelsin ayağını uzatsın, kahvesini getireyim' rolünden uzak.. Erkek, evin ekonomisini düzenleyen, tek başına karar veren rolünü kaybediyor. Kimi zaman rol değişimi nedeniyle sorunlar ortaya çıkabiliyor.'

  Milenyum kadınını araba,yat, kat mutlu etmiyor. Duygusallık istiyorlar. Evliliğin iyi olduğunu söyleyen kadınların yüzde 93'ü duygusal gereksinimlerinin karşılandığını belirtiyor.

  Evliliğin yapısını, evlenme nedenleri de etkiliyor. İşte evlenme nedenleri:
  Duygusal beklentileri karşılamak için evlilik yapılıyor.

  Yalnızlık insana özgü olmadığı için evliliğe karşı içten güçlü bir duygu var.

  Sosyal beklentiler.

  Ekonomik güçlerin yan yana gelmesi. Evli olanların ekonomik anlamda daha iyi olması.

  İyi evlilik bireyi ekonomik, ruhsal ve sosyal anlamda destekliyor.

  Duygusal, cinsel ve sosyal anlamda huzur bulup daha mutlu bir yaşam sürme isteği...


  Pembe hayallerle kurduğunuz yuvanızda bir yastıkta ömür boyu mutlu olmak için, hayal gücünüzü kullanın, birbirinize daha çok zaman ayırın ve ara sıra da olsa sürpriz yapmayı unutmayın.


  Mutlu evliliğin sırrı: DUYGUSALLIK
  Birbirini seven çiftler, "aynı yastıkta kocamak" için ilişkilerini renklendirmeye çalışıyor. Romantik anlar geçirmek için fırsat yaratan çiftler, "mutluluğu" yakalıyor. "Kalbe giden yol mideden geçer" tezi günümüzde de geçerliliğini koruyor. Başbaşa yenilen yemekler ilişkiyi güçlendiriyor. Yaşanan sorunları zamanında uzmanlarla paylaşan, evlilik terapisine katılan çiftler, başarıya ulaşıyor.

  Mutluluk için öneriler
  - Evlilikten ve eşinizden beklentilerinizi iyi belirleyin.
  - Eşinizin duygusal yapısını iyi tanıyın.
  - Eşinizin beklentilerini öğrenmeye çalışın.
  - Eşinizin beklentilerinizin ne kadarını karşılayabileceğinin farkına varın.
  - Evlilik sihirli değnek değil. Eşinizin bütün olumsuz özelliklerini evlilikle beraber sona ereceğini beklemeyin.
  - İlişki için emek harcayın.

  Aldatılma Sinyalleri
  - Eşinizin ilgisi azaldı. Eve az zaman ayırıyor.
  - Gecikmeler için söyledikleri birbirini tutmuyor.
  - Sizinle mutsuz ama dışarıda mutlu olduğunu hissediyorsunuz.
  - Cinselliği görev olarak yapıyor hissindesiniz.
  - Artık içinizde kötü ama bir yere bağlıyamadığınız bir duygu var.
  Doç. Dr. ARMAGAN YUCEL SAMANCI


   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: bir yastıkta kocamak
  emegine saglik canimm,doga resmi koymamissinn :))) paylasimin icin cok sagol canimmm benimmmmmmmmm
   
 3. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ce: bir yastıkta kocamak
  Milenyum kadınını araba,yat, kat mutlu etmiyor. Duygusallık istiyorlar.


  çoğu kadın bunu ıster canım , benı pahallı hedıyelerden çok eşimin sevgısı daha çok mutlu eder. emeğine sağlık paylaşım için saol arkadaşım.

   
 4. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: bir yastıkta kocamak

  emeğine sağlık canım
   
 5. melegimeren

  melegimeren Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: bir yastıkta kocamak
  emeğine sağlık canım paylaşım için teşekkürler
   
 6. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Ce: bir yastıkta kocamak

  emeğine sağlık canım arkadaşım
   
 7. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: bir yastıkta kocamak

  emeğine sağlık canım allah tüm seven çiftleri bir yastıkta kocatsın.
   
 8. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: bir yastıkta kocamak

  amin allak ayırmsın allah tek nikahla yıpranmayı nsip etsin canım benimmmmmmmmmm
   
bir yastıkta kocamak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ağlama Yastığı

  Ağlama Yastığı

  Başınızı yastığa koyupta ağladığınızda sağda solda selpak arama derdine SON. Bu yastığın içerisinde bulunan bir cep sayesinde selpağınız hemen yanıbaşınızda. Ayrıca isterlerse gribal enfeksiyon geçirenlerde hasta yastığı olarakta kullanabilirler çok fonksiyonlu bir yastık ..
 2. Bir yastıkda kocamak

  Bir yastıkda kocamak

  yeni evlenenlere güzel sözler yeni evlenen çiftlere güzel sözler evlenenlere söylenen evlenen çiftlere söylenen Evli çiftler için bir ömür mutlu olması ve birlikte hayat sürmeleri için söylenen söz.
 3. Bir Yastıkta Kocamak Deyiminin Anlamı nedir?

  Bir Yastıkta Kocamak Deyiminin Anlamı nedir?

  Arkadaşlar Bir Yastıkta Kocamak Deyiminin Anlamı nedir neden evlenecek olanlara yada yeni evlilere hep Bir Yastıkta Kocayın denir merak ettim:S
 4. Bir Yastıkta 40 Yıl Mutlu Yaşamanın Sırrı ?....

  Bir Yastıkta 40 Yıl Mutlu Yaşamanın Sırrı ?....

  Bir Yastıkta Mutlu Yaşamanın Sırrı Evlilikte Nasıl Mutlu Olunur Evlilik fedakarlık özveri ister peki eşimizle hem mutlu hemde uzun yıllar mutlu yaşayabilmenin sırrı nedir...İşte mutlu yaşamanın sırrı aşağıdaki yazımızda...Evlilikte Mutlu yaşamanın sırrı neymiş bakalım.... Bir yastıkta 40 yıl mutlu yaşamanın sırrı Eşinizi seviyorsunuz ama küçük bir sözle başlayan büyük tartışmalar...

Sayfayı Paylaş