1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Birbirimizi Anlamak

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  BİRBİRİMİZİ NEDEN ANLAYAMIYORUZ ? …
  Bu sorunun kolay anlaşılır bir yanıtı vardır: Herkesin yanıtı var, kimsenin sorusu yok.

  Çevremize baktığımız zaman görürüz ki, herkes bir başkasına bir şeyler anlatmaya çalışıyor ama hiç kimse öğrenmek için soru sormuyor.

  ‘Anlaşılma’ konusundaki en yaygın yakınma ‘kendimizin anlaşılmadığı’dır, ama bizim başkasını anlamamız konusundaki yaygın tutum, ‘onu çok iyi anladığımız’ biçiminde olur.

  'Birbirimizi anlayamamamızın iki temel nedeni vardır:

  1. Dinlemeyi bilmemek,

  2. Birbirimiz hakkındaki kalıp yargıları bırakamamak.

  ‘Dinlemek bir sanattır’. İnsanı dinlemek, ona yaklaşabilmek için en doğru yoldur.

  Eğer, birisini can kulağıyla, yargılamadan, öğüt vermeye kalkışmadan, sadece anlamak için dinleyebiliyorsak en önemli iletişim adımını atıyoruz demektir. Bu çocuğumuz için de, eşimiz için de, arkadaşlarımız, işyerlerindeki çalışma arkadaşlarımız, kısaca herkes için geçerli bir ‘altın kural’ dır.

  Hele de ergenlik döneminde doğal olarak gergin, kuşkuları olan, kendine olan güvenini tartma aşamasındaki çocuğumuzla iletişim kurmak istiyorsak, öncelikle onu can kulağıyla dinlemeye hazır olmalı, bunu ona hissettirmeliyiz.

  Dinlemek sözünü kesmeden, sabırla, onu anladığımızı belirten bir beden diliyle gerçekleşirse ortak iletişimimize büyük katkısı olacaktır.

  Sonra da ‘konuşmak bir sanattır’. Konuşmak, hemen neler düşündüğümüzü, neler beklediğimizi, neler istediğimizi sıralamak olmamalıdır.

  ‘Eşitlikçi konuşma’ bizim de karşımızdakini anladığımızı, ona yakın olduğumuzu belirten konuşmadır. ‘Ben de sınav öncesi çok gergin olurdum’ diye başlayan bir konuşma hemen arkasını merak ettirir. Küçük yaştaki çocukların en dikkatli dinledikleri konuşmalar, büyüklerin yanlışlarıyla ilgilidir.

  Bir meslek ustasının ‘meslekteki acemiliklerini, yaptığı yanlışları, bunları nasıl gizlemek istediğini anlatan’ öyküleri meslektekilerin can kulağıyla dinlediği anlatılardır.

  ‘Eşitlikçi konuşma’ en az bildiğimiz konuşma modelidir. Genel olarak, konumca üstün olanlar, üstünlüklerini belirten konuşma modelini seçerler ki bu modelde ‘ söze başlama, ses tonu, seçilen sözcükler, karşısındakine verilen söz sırası, susma zamanı, sözcük vurguları’ üstünlüğü belirten kılmaya yöneliktir.‘ Üstünlükçü konuşma modeli’ sosyal statüyü özenle vurgular, böyle bir durum iletişimi başlangıçta bozar, tek yönlü bir iletişim biçimine çevirir.
   
Birbirimizi Anlamak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. AnLamak,anLaşıLmaK

  AnLamak,anLaşıLmaK

  Anladım, anlaşılabirliğin susmaktan geçtiğini… Ve sustum anlamların direnişinden bu yana… Anlamak ve anlaşılmak… ‘Seni çok iyi anlıyorum ’dur anladığımın ifadesi – ki, Anlaşılmak/anlamak zordur kimi zaman… Bir ucunu sen yakalarsın diğerini karşındaki(ler) … Önemli olan senin ne anlattığın iken ‘anlaşılan’ tutulur göz ucuyla... Bir o yana bir bu yana savrulur sözcükler… Sen bir cümle...
 2. Beethoven'ı Anlamak!

  Beethoven'ı Anlamak!

  Geçenlerde bu filmi izlemiştim televizyonda. Ludwing Van Beethoven'ı ilk olarak saçma bir okul kitabından dumuştum. Ancak bedensel özrü ve yaptıkları, orada pek de güzel anlatmasa da inanılmaz şekilde hoşuma gitmişti. Daha kapsamlı ilgilenmeye başladım sonra, biraz da dinlemeye. Kesinlikle onu dinlemek, müziğini hissetmek mükemmel bir şey. Kendisi yeteneği için şöyle der: "Tanrı insanlara...
 3. Reikiyi Anlamak

  Reikiyi Anlamak

  Yaşam enerjisi vücudumuzdaki organları ve hücreleri besleyerek, onların hayati fonksiyonları yapmaları için destekler. Olumsuz düşünceler ve korkular oluştuğunda bu durumun negatif yansıması önce aura bedenimizde oluşur. Rahatsızlıklar bedene girmeden önce bize uyarılar yapar, çeşitli ufak tefek ağrılarla. Bizden istediği fiziksel bedende hastalık oluşmadan önce korkularımızı ve olumsuz...
 4. Anlamak-Algılamak

  Anlamak-Algılamak

  anlamak ve algılamak . "....Önemli bir toplantıda cep telefonuyla bağıra bağıra konuşan bir kişi garibinize gidiyorsa, paradigmanızı değiştirmeden onu değerlendirdiğiniz için, siz yanılıyorsunuzdur. Örneğin trende giderken, bir baba, 3 evladıyla oturup, sürekli ağlayan çocuklarına hiç, susun, demeden yolculuğa devam ettiğinde ; siz ona ne gamsız adam, diyebilirsiniz....
 5. aşkı anlamak..

  aşkı anlamak..

  Bir zamanlar, bütün duygu ve kavramların üzrinde yaşadıgı bir ada varmış. Mutluluk, Üzüntü, Bilgi ve tüm digerleri... Aşk da dahil. Birgün, adanın sulara gömülmekte oldugu haberi gelmiş. Bunun üzerine hepsi adayı terk etmek için sandallarını hazırlamışlar. Aşk, adada en sona kalan duygu olmuş. Çünkü mümkün ol...an en son... ana kadar beklemek istemiş. Ada neredeyse batmak üzereyken, Aşk başka...

Sayfayı Paylaş