1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Bİtkİler

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  BİTKİLER • Fotosensez yapan ototrof canlılardır.
  • Yarı parazit bitkiler (ökseotu) fotosentez yapar, fakat su ve mineralleri konaktan alır.
  • Tam parazit bitkiler (cinsaçı) fotosentez yapmaz.
  • Bitkiler üremelerine göre sınıflandırılır.

  A) ÇİÇEKSİZ BİTKİLER
  • Sporlarla ürerler. tezgenez görülür.
  • Kök, gövde ve yaprak yoktur.

  • İletim demeti eğreltilerde ve damarlı çiçeksiz bitkilerde vardır. • Su yosunu, kara yosunu, eğreltiotu, ciğerotu

  B) ÇİÇEKLİ BİTKİLER
  • Üreme organı çiçektir ve tohumla ürer.
  • Kök, gövde ve yaprak vardır.
  • İletim demetleri bulunur.

  Kök: Bitkileri toprağa bağlar. Su ve minerallerin alınmasını sağlar. Stoma yoktur. Kutikula ve kloroplast yoktur.
  Gövde: Otsu ya da odunsu olabilir. Otsu gövdede
  kutikula, stoma ve kloroplast bulunur. Odunsu gövdede kutikula, stoma ve kloroplast bulunmaz. Odunsu gövdede ölü mantar doku bulunur. Gaz alışverişi lentisellerden sağlanır.
  Yaprak: Fotosenaaa organıdır. Terleme yapraklardaki stomalardan yapılır. Yüzeyi kutikula ile kaplıdır. İletim demetleri bulunur.
  Kutikula: Yağsı ve mumsudur. Epidermis hücreleri tarafından oluşturulur. Su ve havayı geçirmez, ışığı geçirir. Odunsu gövdelerde ve kökte yoktur. Su bitkilerinde çok incedir. Kurak bölge bitkilerinde ise çok kalındır. Su kaybını önler.
  Epidermis: Altta veya üstte bulunur. Kutikula, stoma, diken ve tüy oluşumunu sağlar. Fotosentez yapamaz yani kloroplast yoktur.
  Parankima: Fotosentez yapan gerçek bitki hücresidir. Palizat parankiması ışığa daha yakın olduğundan ve kloroplast sayısının fazlalığından dolayı sünger parankimasından daha fazla fotosentez yapar.
  Stoma (gözenek): Yaprağın altında, üstünde veya her iki yüzde de olabilir. Epidermis ile aynı hizada, içeri doğru(kurak) veya dışarı doğru (sulak) olabilir. Fotosentez yapan iki bekçi hücresinden oluşur. Stomaların açılması sırasında fotosentez yapılır. Gaz alışverişi ve terlemeyi sağlar. Üzerinde kutikula yoktur. Açılıp kapanabilir.
  Açılma;
  1) Hücre yoğunluğu arttırılır
  2) Komşu hücrelerden su gelir
  3) Turgor basıncı artar ve stomalar açılır.
  Kapanma;
  1) Yoğunluk azaltılır
  2) Dışarı su çıkar
  3) Turgor azalır ve stomalar kapanır.

  1. BİTKİLERDE TAŞIMA SİSTEMİ
  a. Su ve minerallerin taşınımı
  • Köklerde ki emici tüylerle alınır.(su bitkileri her yerden alır)
  • Odun (ksilem) boruları ile taşınır.
  • Odun boru hücreleri ölüdür, incedir. Taşıma tek yönlü ve hızlıdır.
  • Suyun taşınması 3 kuvvetin etkisi ile olur.
  I) Kök basıncı: Kök hücreleri daima ortamdan daha yoğundur. Bu yoğunluk farkından dolayı kök hücrelerine osmozla su girer. Suyun alınmasını ve yukarı biraz itilmesini sağlar.
  II) Kılcallık (Adezyon): Odun boru çeperlerinin su moleküllerini çekmesidir.
  III) Terleme (Kohezyon): Kohezyon kuvveti odun boruları içinde su moleküllerinin birbirinden kopmadan bir sütun oluşturmasını sağlayan kuvvettir. Su yapraklardan uzaklaştırıldığında yoğunluk artar. Bir alt kademeden su çekilir. O da bir alttan… (Yoğunluk Kademelenmesi)

  b. Organik madde taşınımı
  Organik maddeler dışarıdan alınamaz. Bitki kendisi üretir. Yapraklarda glikoz, köklerde amino asit senaaalenir.
  Soymuk (Floem) boruları ile taşınır.
  Soymuk boru hücreleri canlıdır, kalburlu borulardır. Taşıma çift yönlü ve yavaştır.
  Organik madde taşınımı sıvı basınçlarının farklı olmasıyla sağlanır.  2. BİTKİLERDE SOLUNUM SİSTEMİ
  • Bitkiler fotosenaaa için CO2’e (gündüz) , O2’li solunum için O2’e (gece-gündüz) ihtiyaç duyarlar. Bitkiler gerekli gazları stomalardan difüzyonla alır ve atarlar. Kökler ve su bitkileri gerekli gazları yüzeyden difüzyonla alabilirler.
  • Kışın yaprağını döken çok yıllık bitiklerde gaz alış verişi dal ve gövdedeki lentisellerden olur.
  • Lentiseller ölü mantar hücrelerinden oluşmuşlardır. Üzerinde kutikula yoktur. Fotosenaaa yapamaz. Açılıp kapanmaz. Gaz alışverişini sağlar.

  3. BİTKİLERDE SİNDİRİM SİSTEMİ
  • Ototrof oldukları için sindirim sistemi yoktur. Fakat hücre içerisindeki büyük moleküllerin küçük parçalara ayrılması sindirim olarak kabul edilir.
  • Ayrıca böcekçil bitkiler azot ihtiyacını karşılamak için hücre dışı sindirim yaparlar. Cazibeli yakalayıcı organları vardır. Irganım hareketi ile böceği yakalar. (nasti) Hücre dışına enzim boşaltır. Bu enzimler nükleaz ve proteazdır. Hücre dışı sindirim yapar. Amino asit ve organik bazlar difüzyon ve aktif taşıma ile içeri alınır. Kendisi için gerekli besinleri senaaaler. Drosera, Neptentes, Dionea.

  4. BİTKİLERDE BOŞALTIM SİSTEMİ
  • O2 gündüz fotosenaaale oluşur. Stomalardan difüzyonla atılır.
  • CO2 gece solunumla oluşur. Stomalardan difüzyonla atılır.
  • Su topraktan alınır. Stomalardan terlemeyle atılır. Özel kanallardan (hidatot) damlamayla (gutasyon) atılır. (Nemli havada)
  • Topraktan alınan bazı mineraller ve yaptıkları organik maddeler yaprak ve meyvelerde depolanır, dökümle atılır. Ya da köklerle toprağa verilir. Bu da bitki dağılımında etkilidir. (oksalat kristalleri halinde atılır)

  5. BİTKİLERDE DESTEK SİSTEM
  • Otsu bitkilerin dik durmasını sağlayan turgordur.
  • Odunsu bitkilerin dik durmasını sağlayan pek (kollenkima) ve sert (sklerankima) dokularıdır.

  6. BİTKİLERDE ENDOKRİN SİSTEM
  5 tanedir;
  1. Oksin : Büyüme, çiçek oluşumu ve meyve oluşumunu sağlar. Uç noktalardaki meristem dokunun mitozunu hızlandırarak boyca büyümesini sağlar. Işıktan kaçar, ışıkta etkisizdir.
  2. Giberellin : Gövde büyümesi ve çimlenmeyi sağlar. Meyve büyümesini sağlar.
  3. Sitokinin : Tomurcuk gelişimi ve çimlenmeyi sağlar.
  4. Apsisik Asit : Tomurcuk gelişimini durdurur. (Dormansi)
  5. Etilen : Meyve olgulaşmasını ve yaprak dökülmesini sağlar.

  7. BİTKİSEL HAREKETLER
  1. Tropizma ( Yönelme ) Hareketi : Uyartının yönü önemlidir. Uyartının yönü pozitif tropizma , aksine yönü ise negatif tropizma adını alır.  Uyaran Adı
  Işık Fototropizma
  Sıcaklık Termotropizma
  Kimyasal madde Kemotropizma
  Yer çekimi Jeotropizma


  2. Nasti ( Irganım ) Hareketi : Uyaranın yönüne bağlı olmaksızın yapılan irkilme hareketidir. Turgor ile olur. Böcekçil bitkilerin yakalaması böyledir. Işık ise Fotonasti.
  3. Taksi ( Yerdeğiştirme ) Hareketi : Uyaranın yönüne bağlı olarak, bir yere tutulu olmayan bitkiler için geçerlidir. Işık Fototaksi, Kimyasal madde ise Kemotaksi.

  • Oksin yönetim hareketlerini yöneten bir hormondur.
  • Bir yapraktaki stoma hücrelerine komşu hücrelerden su gelirken stoma açıklığı, terleme ve gaz alış verişi artar.
  • Tam parazit bitkiler emeçlerini odun borularına kadar uzatır.


   
Bİtkİler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bitki

  Bitki

  Her tür yeşil bitki hayır ve iyiliğe; güzel kokulu bitkiler üzüntü, keder, şiddet ve yoksulluktan kurtulmaya, bekar için evlenmeye, evli için çocuğa, ümit edilen şeylerin ve beklentilerin gerçekleşmesine, Yaprakları yemeğe katılan güzel kokulu bitkiler ssürekli sevince, hoş rızka ve ticarete, Bitkileri gereksiz yere yolmak ve koparmak üzüntüye delalet eder.Rüyasında yeşil bitkiler görmek,...
 2. Bitkiler

  Bitkiler

  Bitkiler gerek görünümleri gerekse ekosistemdeki fonksiyonları ile birer tabiat harikalarıdır.Bitkiler insanlar için birer şifa kaynağı olup bir çok türü ilaç sanayiinde kullanılmaktadır. Şu an yaşamımız için gerekli oksijenin tamamı bitkiler tarafından üretilir.Eğer bitkilerin gerçekleştirdiği fotosenaaa enzimlerinden bir tanesi bile olmasaydı şu an yeryüzünde hiçbir canlı...
 3. Bitki çayları

  Bitki çayları

  Ihlamur çiçeği çayı: Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonda faydalıdır. Kaynatmadan sıcak suyla hazırlanması gerekir. Terlemeyi başlatır, öksürük ve balgam söktürücü özelliği vardır. Aynı zamanda bağırsakları da yumuşatır. Adaçayı: Antiseptik özelliği olan adaçayı, öksürüğe iyi geliyor. Boğaz ağrısı, dişeti iltihabı ve bademcik iltihabı için ebegümeci ile birlikte hazırlandığında gargarası...
 4. Bitkileriniz hastalanmasın...

  Bitkileriniz hastalanmasın...

  Farkında olmadan bitkilerinize zarar vermemk için, onlara nelerin iyi gelmeyeceğini bilmelisiniz. Özenerek ve büyük paralar ödeyerek aldığımız bitkilerin, ev ve işyerlerinde kısa sürede sararması, yaprak dökmesi ve sonunda bozulması, bizi büyük ölçüde düş kırıklığına uğratır, onlardan soğumamıza neden olur. Bazen bu bozulmalar öylesine hızlı gelişir ki, ne olduğunu anlamadan...
 5. Etobur Bitkiler

  Etobur Bitkiler

  türkiyedeki etobur bitkiler sinek yiyen bitki bakımı etçil bitkiler etobur böcek yiyen çiçek DOĞA HARİKASI : BÖCEK YİYEN BİTKİLER ET İLE BESLENEN BİTKİLER Henüz az tanınmış ve belki de doğanın en ilginç bitki grubu olan böcek yiyen bitkileri yıllardır yetiştirmekteyim ve bu konuda oldukça geniş bir koleksiyonuna sahibim. Bataklık ve asitli gibi besinden yoksun topraklarda yetişen bu...

Sayfayı Paylaş