1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Bitkilerin Seçimi ve Dikim Şekilleri

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Çevre düzenleme çalışmalarında bitkilerin seçimi, doğru yerlere dikilmesi ve bakımı esas kriterleri oluşturur. Bundan dolayı, işlevsel olacak bitkilerin isabetli bir şekilde seçimini yapmak çok çok önemlidir.
  Çevre düzenlemesi yapılacak yerdeki doğal bitki örtüsünü inceleyerek bitki seçimini başlatmak doğru bir karardır. O yörenin bitkileri, çoğunlukla kuraklığa, hastalık ve zararlılara daha dayanıklıdır. Eğer seçilen türler çevre düzenlemesi yapılan yapının hemen yakın çevresine ait ise, bu düzenleme çevreye bir katkı olacaktır.

  Çevre düzenlemesi yapılacak yerdeki doğal bitkiler yerine, dışarıdan getirilecek bitkilerle yapılması durumunda, sulama sisteminin kurulması, toprak pH'sının ayarlanması, hastalık ve zararlılarla yoğun mücadele yürütülmesi gibi masraflar gerekecektir.

  Çevre düzenleme çalışmalarında bitkiler tek, dizi, grup ve yığın halinde kullanılırlar. Her bir yöntem farklı etki yaratır. Bu yöntemler tek tek kullanılabildiği gibi ikisi-üçü veya hepsi bir arada kullanılabilir.

  Bitkilerin tek kullanılması, özellikle karakteristik güzelliğe sahip ağaç ve çalıların bu özelliklerini vurgular. Ayrıca bu yöntem ilgi ve kontrast yaratır. Şayet bu yöntem pek çok çeşide, düzenleme yapılan aynı sahada, uygulanırsa kaotik bir görüntü yaratmaktadır.

  Ağaç ve ağaççıkların dizi halinde kullanılması, çevreye binanın mimari çizgilerini taşır.

  Bunların düz veya kıvrımlı dizi halinde dikimi, çalışılan sahadaki unsurları birbirinden ayırdığı gibi rüzgar kıran görevini de yerine getirir.

  Bitkilerin grup halinde kullanılması nispeten doğal bir yöntemdir. Pek çok ağaç ve çalı kitle etkisi yaratmak amacıyla oldukça birbirine yakın dikilirler. Bu, çalışma yapılan yerde doğal bir çevrenin yaratılmasında iyi bir yöntemdir.
  Yığın yöntemi, grup yöntemiyle dikilen ağaç ve ağaççıkların miktarını artırarak dikilen alanı büyütmektir. Bu yöntemde kullanılan bitkiler tek tek kimliğini kaybederler. Bunun yerine, özellikle büyük yapılara göre iyi bir olçek sağlamak için yeteri kadar bir kitle etkisi sağlarlar.

  Bitki materyali içerisinde yer alan çok yıllık ve mevsimlik çiçekler de çalışma yapılan yere renk ve sempati kazandırırlar. Bunlar çok yıllık ve mevsimlik olarak ikiye ayrılırlar. Çevre düzenlemesi yapılan yeri kuşatma, ağaç ve ağaççıklarla yapılır. Fakat çok yıllık çiçekler de, çevreyi kuşatmada ağaç ve ağaççıklarla birlikte kullanılabilir.

  Tüm bu bitkilerin yanında , ıslak ortamlarda (örneğin, havuz gibi) çalışma yapılırken su bitkilerini de göz önünde bulundurmak gereklidir.   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Bitkilerin Seçimi ve Dikim Şekilleri
  paylaşım için tşkler canım
   
Bitkilerin Seçimi ve Dikim Şekilleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dünyanın en yüksek ve en dik rollercoster'ı

  Dünyanın en yüksek ve en dik rollercoster'ı

  Dünyanın en yüksek ve en dik rollercoster'ı Korkudan altına işettiriyo insanı Bİ KOKU MU VAR BANAMI ÖYLE GELİYOO :D:D:D:D
 2. Bitkilerin Kullandıkları Yöntemler: Renk, şekil ve koku iletişimi

  Bitkilerin Kullandıkları Yöntemler: Renk, şekil ve koku iletişimi

  saç kesen böceği çiçekler rengini nerden alır Polen taşıyıcısı hayvanlar için renkler çiçeklerin ne kadar uzakta olduğunu belli etmekle beraber çiçekte nektar olup olmadığını da haber verirler. Dölleyici böcekler yakınlara geldiğinde çiçekte koku ve şekil gibi uyarıcı sinyaller belirir ve böceğe nektar bölgesine kadar yol gösterir. Çiçeklerdeki renk çeşitliliği dölleyiciyi nektarın olduğu...
 3. Renkler Ve Şekiller

  Renkler Ve Şekiller

  renkler ve şekiller masaüstü için Bu Resim Küçültülmüşdür.Gerçek Boyunu Görmek İçin Tıklayın.Gerçek Boyut 800x600. __________________
 4. Şekil seçin test olun

  Şekil seçin test olun

  Bu test için önce resme bakın şekil seçin ve alttan okuyun meleklerim psikologlar kullanıyormuş bakalım kişiliğinizle alakalı olacakmı?:):) 1.İçedönük-Hassas-Kolay Etkilenen: Kendinizle ve çevrenizle ilgili düşüncelere etrafınızdaki çoğu kişiden daha sık ve daha derin bir şekilde dalıyorsunuz. Üstün körü hareketler ve konuşmalardan nefret ediyorsunuz. Geyik muhabbeti yapmaktansa, yalnız...
 5. Ünlüler ve Seçim

  Ünlüler ve Seçim

  oy, sandık, ünlüler, nasıl oy kullandı, komik diyaloglar hakkında bilgi burada Bence birazda bu seçimden sonra tebessüm edelim :D:D bakın neler neler paylaşıyorum size :):) Ata Demirer, oy kullanmak içingittiği sandık başında yaptığı gafı twitter'dan böyle paylaştıSeçim gorevlisı Bey " Telefonunuzu alabilir miyim"- "Eee...BKM 'den bana ulaşabilirsiniz."-- "hahaha...

Sayfayı Paylaş