1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Bitkilerin Şuurlu Hareketleri

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Evrimcilerin, yeryüzündeki canlılığın açıklaması olarak gösterdikleri kör tesadüfler, bitki hücreleri tarafından gerçekleştirilen haberleşme, karar alma ve üretime geçme gibi şuur ve bilinç gerektiren davranışların kökenini açıklamamaktadır.
  Kusursuz bir şekilde çalışan metabolizmaları ve sistemleri sayesinde bilim adamlarını hayrete düşüren bitkiler, evrim teorisinin açıklama getirmekte en çok zorlandığı canlılar arasında yer almaktadır. Ünlü evrimci bilim dergisi Nature'ın 21 Şubat 2002 sayısında yayınlanan bir makalede, Edinburg Üniversitesi bünyesindeki Hücre ve Moleküler Biyoloji Enstitüsü üyesi olan Anthony Trewavas, "Bitkilerdeki Bilinç: Akıldan Yoksun Beceriler" başlıklı yazısında bitkilerin ortaya koydukları şuurlu davranışları ele almıştır.

  Trewavas bitki hücrelerinin birbirleriyle olan haberleşmelerini ve bu sistemin ne kadar karmaşık bir yapıya sahip olduğunu açıklarken, bitkilerin bu özelliklere

  ancak bilinçli, üstün akıl sahibi bir Yaratıcının tasarımı sonucu sahip olabileceğini
  şöyle itiraf eder:


  "Bitki hücreleri birbirleriyle kimi zaman proteinleri ve hormonları; kimi zaman nükleik asit, karbonhidrat ve şekerleri; kimi zaman da kimyasal ve elektriksel sinyalleri kullanarak haberleşirler. Bireysel bitki hücrelerinin çok miktardaki bu bilgiyi nasıl barındırdıkları anlaşılamamaktadır. Ancak anatomik açıdan benzer hücreler bile tek bir sinyale, olağanüstü farklı tepkiler verirler. Bireysel hücre davranışlarının oluşturduğu çok büyük bir rezervuar, farklı organizma davranışlarını üretecek şekilde koordine edilebilir."
  Bitkiler, sayılan bu karmaşık işlemleri hiç durmadan ve hatasız bir şekilde defalarca yapmaktadırlar. Ancak bitkiler tüm bunları düşünecek kapasitede bir beyne ya da ince hesaplamalar yapacak bir akla sahip değildirler. Anthony Trewavas bitkilerdeki bu şuurlu davranışlara örnek olarak palmiye ağacını gösteriyor ve bu ilginç bitkinin insanı hayrete düşüren davranışlarını şöyle aktarıyor:

  Palmiyenin gövdesinin şekli, güneş ışığına göre en uygun duruşu sağlayıp muhafaza edebilmek için değiştirilir; yaprakların pozisyonları ışığı en yüksek derecede kullanabilecek şekilde ayarlanır. Rakip komşu bitkiler ayaklı palmiye ağacına yaklaştıklarında, gövdeyi destekleyen kökler belirli bir yöne doğru büyüyerek ağacı bütünüyle başka bir yere taşırlar."

  Kuşkusuz palmiye ağacının sergilediği bu şuurlu davranışlar tek örnek değildir. Bağboğan bitkisinin verim hesaplamaları da bir başka şuur gösterisidir: Parazit bir bitki olan bağboğan, bir bitkiye yaklaşıp ona dokunur. Bitkinin kaynakları verimli değilse bir başka bitkiye devam eder. Ancak bitkinin kaynakları beslenmek için zengin ise, bağboğan, bitkiye sarmal olarak sarılan dalcıklar uzatır. Bağboğan, her bitki için ayrı sayıda dalcık uzatır. Bu şekilde adeta bitkiden elde edilecek verimi hesaplamış, ona göre yatırım yapmış gibidir. Her iki bitkinin hücreleri de şuursuz atomlardan meydana gelmektedir. Bu durumda akla bazı sorular gelecekti:

  Beyni veya gözleri olmayan bu bitki bir-iki dokunuşla, sarılacağı bitkinin verimliliğini nasıl anlayabilir?

  Verimliliği nasıl ölçebilir ve bunun sonucunda bir değerlendirme yaparak belli sayıda sarmal dalcık nasıl uzatabilir?

  Şuursuz atomlardan meydana gelen bu bitkiler böylesine akılcı davranışları nasıl sergileyebilirler?

  Bilinçli bir davranış bir beyin olmaksızın nasıl hesaplanmış olabilir?

  Elbette ki bu soruların tek bir cevabı vardır. Bütün bunları bitkilerin kendi kendilerine düşünmeleri, hesaplamalar yapmaları ve gereğini yerine getirmeleri imkansızdır. Üstelik her yeni doğan bitki bu bilgilere sahiptir. Bütün bunlar bizi tek bir sonuca götürür. Herşeyden haberdar olan, üstün güç sahibi Rabbimiz bitkilere neler yapacaklarını ilham etmektedir. (Harun Yahya, Yeşil Mucize: Fotosentez)

  Böcekleri Kovan Ağaçlar

  "Neden bazı ağaçlar sonbaharda göz alıcı renklere bürünürler?" sorusu uzun zamandır bilim adamlarının zihinlerini meşgul ediyordu. Bugüne dek ağaç yapraklarındaki renk değişiminin özel bir anlamı olmadığı zannediliyordu. Ancak bunun ağacın böceklere karşı kendini savunmada büyük bir önemi olduğu artık anlaşılmış bulunuyor.

  Bu ilginç gerçeği ortaya koyan Oxford Üniversitesi'nden Sam Brown ve William Hamilton adlı bilim adamlarının yaptıkları araştırma sonucunda böceklerin sonbaharda kendilerine yerleşecek bir ağaç aramaya başladıkları ortaya çıkmıştır. Buna karşılık böceklerin saldırısından korunmak isteyen ağaçların da böcekleri rahatsız edici renkler ürettikleri anlaşılmıştır.

  Ağaç bunun için yapraklarında çok özel kompleks boya molekülleri (pigment) üretmekte, böylece uyarı niteliği taşıyan parlak kırmızı ve parlak sarı renkler böcekleri ağaçtan uzak tutmaya yetmektedir. Yapılan bilimsel araştırma, 300 farklı ağaç türünün gözlenmesine dayanıyor. Böcek saldırısına daha yoğun uğrayan ağaçlar, daha canlı uyarı renkleri sergiliyorlar. Öyle ki, özellikle yaprak bitinin zararına maruz kalan ağaçlarda göz alıcı renklerin daha fazla olduğu gözleniyor. En canlı renkler bu ağaçlarda görülüyor. (Kraliyet Topluluğu Biyoloji Tutanakları Dergisi, Temmuz 2001)

  Bir ağacın kendi sağlığını düşünüp önlem aldığı öne sürülemez. Böceklerin kendisine zarar vereceğini bildiği de iddia edilemez. Aynı şekilde bir ağaç böceklerin neden rahatsız olacağını da elbette bilemez. Kuşkusuz gözleri olmayan bir ağacın renk kavramının farkında olması, renk veren kompleks kimyasal moleküllerin formülünü bilip, sonra da bu formülleri hassas tepkimelerle ürettikten sonra, bunu dışarıda uçuşan böceklerin göreceği en uygun yer olan yapraklarında sergilemesi şuursuz bir ağaca mal edilemez. Araştırmada ortaya çıkan bilimsel ayrıntıların hiçbiri beyni bile olmayan bir ağaç tarafından geliştirilebilecek mantıklar değildir. Burada üstün bir bilinç ve akıl ürünü yüzlerce ayrıntı sonucunda, benzeri olmayan bir savunma taktiği karşımıza çıkmaktadır. Kuşkusuz bu akıl, benzersiz yaratan Yüce Yaratıcımız Allah'a aittir.

  Keseli Su Bitkileri

  Durgun su birikintilerinde yaşayan keseli bitkiler diğer bitkilerden farklı olarak lifli bir vücut yapısına sahiptirler. Bu bitkilerin kökleri yoktur ve gövdeleri de belirgin değildir. Bataklıklarda ve su birikintilerinde su yüzeyinin hemen altında sürüklenirler ve bu bitkilerin sadece parlak sarı çiçekleri suyun üzerinde görüldüğü zaman göze çarparlar.

  Bu bitkilerin en ilginç özelliği ise sahip oldukları keseli tuzaklar ve bu tuzakları kullanma şekilleridir. Bitki keseleri mikroskop altında incelendiğinde, her bir şeffaf kesenin iç duvarlarının bir salgı beziyle kaplı olduğu görülür. Bunlar içlerine su çekebilirler, böylece kısmi bir vakum etkisi meydana getirirler. Kesenin sırt tarafında ise avların yakalanmasını sağlayan tetikleyici kıllar yer almaktadır. Bu kıllara dokunan su pireleri, tatarcık larvaları veya solucanlar gibi küçük canlılar saniyenin binde biri gibi kısa bir sürede derhal içeri çekilirler. Kıllar, avlar için herhangi bir kaçış ihtimaline olanak bırakmazlar, salgı bezleri de bazı enzimler salgılayarak yakalanan avların yenebilir kısımlarını sindirmeye yardımcı olurlar.

  Durgun su birikintilerinde yaşayan keseli bitkilerin sahip oldukları bu mekanizma her aşamasıyla kusursuz bir şekilde çalışmaktadır. Eğer bu mekanizmada herhangi bir aksaklık meydana gelecek olursa bitki sahip olduğu üstün avlanma yeteneğini kaybedecek ve bu nedenle yaşamını devam ettiremez hale gelecektir. Ancak bu hiçbir zaman olmaz; keseli bitkilerin bu kusursuz mekanizması hiç durmaksızın çalışan bir kapan gibi görevini eksiksiz olarak yerine getirir. Tüm bunlar bizlere keseli bitkilerin birer tasarım harikası olduklarını göstermektedir.

  Sonuç: Allah Her Canlıyı Kontrolü Altında Tutar

  İnsan bedeni de tıpkı diğer varlıklarda olduğu gibi şuursuz atomlardan meydana gelir ve vücudumuzda bu atomların oluşturduğu şuursuz hücreler tarafından sayısız işlem gerçekleştirilir. Beyin denilen organımız da düşünmemizin kaynağı gibi görünse de kendi başlarına bir karar mekanizması olmayan sinir hücrelerinden oluşur. Kısacası şuur, belli sebep sonuç ilişkileriyle açıklanamaz. Şuurla ilgili olarak, evrimci olan Julian Huxley'nin şu sözleri oldukça çarpıcıdır:

  "Bilinçli hal kadar olağanüstü bir şeyin nasıl olup da bir sinir hücresinin başlatıcı hareketi sonucu ortaya çıktığı, aynı Aleaddin'in lambası hikayesinde lambanın ovuşturulmasıyla cinin görünmesi kadar anlaşılmazdır..." (The Problem of Consciousness, Colin McGinn)

  Burada birkaç örneğini verdiğimiz bitkilerde şuurlu hareketler gerçekte Allah'ın sonsuz aklının tecellilerindendir. Rabbimiz yeryüzündeki herşeyi kontrolü altında tutandır.

  "Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi ( ve her şey) apaçık bir kitaptadır." ( En'am Suresi, 59)
  kaynak:webturkiyeportal.com   
 2. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Bitkilerin Şuurlu Hareketleri
  paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık çitoscum:)
   
 3. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ce: Bitkilerin Şuurlu Hareketleri
  ellerine sağlık çitos paylaşım için teşekkürler :)
   
 4. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Bitkilerin Şuurlu Hareketleri

  paylaşım için teşekkürler canım emeğine sağlık
   
Bitkilerin Şuurlu Hareketleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bitki

  Bitki

  Her tür yeşil bitki hayır ve iyiliğe; güzel kokulu bitkiler üzüntü, keder, şiddet ve yoksulluktan kurtulmaya, bekar için evlenmeye, evli için çocuğa, ümit edilen şeylerin ve beklentilerin gerçekleşmesine, Yaprakları yemeğe katılan güzel kokulu bitkiler ssürekli sevince, hoş rızka ve ticarete, Bitkileri gereksiz yere yolmak ve koparmak üzüntüye delalet eder.Rüyasında yeşil bitkiler görmek,...
 2. Bitkilerin hareket sistemleri

  Bitkilerin hareket sistemleri

  bitkilerin hareketleri bitkiler nasıl hareket eder bitkiler hareket eder mi bitkilerde sistemi bitkilerde büyüme ve BİTKİLERİN HAREKETLERİ Şemada, bir bitkinin yapraklarının gün içinde aldığı farklı konumlar gösterilmektedir. Yapraklar günün ağarmasından önce yükselmeye başlarken, günün kararmasından önce tekrar yapraklarını aşağı indirirler. Bitkiler farklı koşullar altında farklı...
 3. Bitkilerde destek ve hareket

  Bitkilerde destek ve hareket

  Bitkilerde destek ve hareket Destek yapıları: 1-Hücre çeperi ve turgor: Otsu bitkilerde ve ağaçsı bitkilerin genç yapılarında desteği oluşturan temel yapıdır. 2-Destek dokusu: Ağaçsı bitkilerde destek aaaai için farklılaşmış özel hücrelerden oluşmuş dokudur.(Kollenkima ve sklerankima) 3-İşletim demetleri ve çeper kalınlaşması gösteren dokular:Bu dokulara ait hücreler sahip oldukları...
 4. Bİtkİler

  Bİtkİler

  BİTKİLER • Fotosensez yapan ototrof canlılardır. • Yarı parazit bitkiler (ökseotu) fotosentez yapar, fakat su ve mineralleri konaktan alır. • Tam parazit bitkiler (cinsaçı) fotosentez yapmaz. • Bitkiler üremelerine göre sınıflandırılır. A) ÇİÇEKSİZ BİTKİLER • Sporlarla ürerler. tezgenez görülür. • Kök, gövde ve yaprak yoktur. • İletim demeti eğreltilerde ve damarlı çiçeksiz bitkilerde...
 5. YaŞaminiz HÜcrelerİnİzİn Şuurlu İŞbÖlÜmÜ Sayesİnde Devam Edİyor!

  YaŞaminiz HÜcrelerİnİzİn Şuurlu İŞbÖlÜmÜ Sayesİnde Devam Edİyor!

  YAŞAMINIZ HÜCRELERİNİZİN ŞUURLU İŞBÖLÜMÜ SAYESİNDE DEVAM EDİYOR! B12 vitamini kemik iliğinde kullanılır. Ancak buna rağmen mide ve ince bağırsak tarafından emilerek, kemik iliğine ulaştırılır. B12 vitamini hayatın devamı için çok önemli bir vitamindir çünkü kan yapımında kullanılır. Eksikliğinde ölümle neticelenen kansızlık meydana gelir. Ancak bu vitamin tek olarak vücut içinde...

Sayfayı Paylaş