1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.132
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  bitkisel yağlar ve kullanışları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  çatlak giderici bitkisel yağlar çam esansı ne işe yarar gliserin ne işe yarar karden bitkisel yağlar saç uzaması için ACI ELMA YAĞI (ADAÇAYI YAĞI)
  Gaz söktürücü, ter kesici, idrar arttırıcı etkileri vardır. Yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bebeklerde gaz gidericidir. Ayrıca bronşit, astım ve bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılır.
  Kullanılışı
  Dahilen; günde 3-5 damla bir fincan suya damlatılarak içilir. Yüksek miktarda zararlıdır. Haricen; yara üzerine tatbik edilerek kullanılır. Gaz giderici olarak topuk ve göbek kısmına masaj şeklinde sürülerek tatbik edilir. .

  ANASON YAĞI
  Gaz söktürücü, ve iştah açıcı, süt arttırıcı, selülit tedavisinde ve uyku verici olarak kullanılır.
  Kullanılışı

  Dahilen; günde 2-10 damla bir şeker parçasının üzerine damlatılarak veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır. (Daha yüksek miktarlarda önce hafif bir sarhoşluk sonra uyku meydana gelir.)
  ARDIÇ YAĞI
  İdrar söktürücü, iştah açıcı, mide ağrısı, boğaz iltihabı, saç dökülmesinde ve kandaki şeker miktarının düşürülmesinde, deri hastalıklarında, selülit tedavisinde, ayrıca romatizma ve kramplarda da kullanılmaktadır. (Fazla miktarda sakıncalıdır. Böbrekleri tahriş eder.)
  Kullanılışı
  Dahilen; 2-3 damla bir fincan suya damlatılarak kullanılır. Haricen; uygulanacak yer kolanya ile temizlenir, ve bol miktarda yedirilerek tatbik edilir. Ayakta oluşan mantar hastalıklarında da sürülerek kaşıntı önlenir. Haricen;masaj yapılarak cilt altında toplanan yağ ve toksit maddelerin terleme yolu ile dışa atılmasını sağlayıp, tedavisine yardımcı olmaktadır.

  BİBERİYE YAĞI
  İdrar söktürür, gaz giderir, kan dolaşımım arttırır, bronşite ve sinüzite, sarılık ve karaciğer yetersizliğinde de kullanılır. Uykusuzluğu ve sinir sistemini düzenler.
  Kullanılışı
  Dahilen, bir fincan suya 2-3 damla atılır, veya şekere damlatılarak günde 3 defa kullanılabilir. Haricen sinüzite, romatizmal ağrılara, sivilceler üzerine sürülerek,deri ve cilde canlılık verir.
  BERGAMUT ESANSI
  Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemin! kuvvetlendiricidir. Egzama tedavisinde de kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak da kullanılır.
  Kullanılışı
  Dahilen; bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak, günde 2 defa kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak stres ve yorgunluğu giderici olarak kullanılır.

  ÇAM TEREBENTİN ESANSI
  Saçı besler, dökülmeyi önler, kepeğin giderilmesini sağlar ve saçı kuvvetlendirir.
  Kullanılışı
  200 gr'lık Şampuana 15-20 damla konur. Ayrıca saç diplerine masaj yaparak kullanılır.

  DEFNE UÇUCU YAĞI
  Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır. Gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Terletici ve antiseptik özelliklere sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.
  Kullanılışı
  Dahilen; bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Haricen; parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır. (Gebelikte kullanılmamalıdır. Kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.)

  GÜL YAĞI
  Cilde canlılık kazandırır ve gerginleştirir. Alerjik ciltler, egzamalı ciltler ve açık yaralara iyi gelir. Makyaj temizler, ciltteki doğum lekelerini alır. Esans olarak parfümeride kullanılır.
  Kullanılışı
  Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

  KEKİK YAĞI
  Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına, dişeti iltihaplarına iyi gelir. Kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır. Şeker hastalığına iyi gelir. Yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir. Gastrit gibi mide rahatsızlıklarına da yardımcı olur.
  Kullanılışı
  Dahilen 2-3 damla yarım fincan suya katılarak veya şeker üzerine damlatılarak kullanılır. Haricen parmak uçlarıyla masaj şeklinde tatbik edilir. Fazla miktarda dahilen kullanımı sakıncalıdır.

  KARABAŞ YAĞI
  Kalbi kuvvetlendirir damar sertliğine kolestrol ve şekere faydalıdır. Uykusuzluğu giderir, balgam söker zindelik verir. Egzama yaralarına iyi gelir. Sivri sinek kovucudur.
  Kullanılışı
  Dahilen; günde ikişer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır. Haricen; cilde sürülür.

  LAVANTA YAĞI
  Baş ağrısı, stres, kas ağrıları, romatizma ağrılarında ve ayrıca güve, sivri sinekleri uzaklaştırmak için kullanılır. Parfümeri sanayiinde de kullanılır, infüzyon yoluyla antidepresyon ve uykusuzluğa iyi gelir. Vücuttaki kötü kokuları giderir, antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir. Saçtaki sirkeleri gidericidir.
  Kullanılışı
  Haricen ovularak sürülür.

  LİMON YAĞI
  Ferahlık verir grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Hafızayı güçlendirir.Boğaz ağrısı, mide yanması kan temizlemede böbrek taşında bağ dokusu hastalığında kas kuvvetlendirir.Diş etini kuvvetlendirir, sivilceleri giderir. Cildi güzelleştirir. Vücuttaki istenmeyen yağların atılması sağlar. Tonik olarak kullanılır. Mikrop öldürücüdür. Böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve şişmeleri önler. Pastalara esans olarak kullanılır.
  Kullanılışı
  Dahilen; balla tatlandırılmış suya, ikişer damla damlatılarak günde 3 defa gargara yapılıp yutularak kullanılır. Haricen; bolca masaj yapılarak sürülür.

  NANE YAĞI
  Mide bulantısın keser. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Sinirleri güçlendirir. Baş ağrısına iyi gelir. Selülit tedavisinde kullanılır. Anne sütunu arttırır. Bağırsak solucanlarını temizler.
  Kullanılışı
  Dahilen; günde 3 defa bir şeker parçası üzerine 2-3 damla damlatılarak veya 1 fincan suya 2-3 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür. (Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.)

  MELİSA YAĞI
  Uykusuzluk, kan temizleyici, sinir ve teskin edici, bitkinlik yorgunluk, nefes darlığı ve astımda kullanılır.
  Kullanılışı
  Dahilen; günde 3 defa 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür. (Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.)

  MERSİN YAĞI
  Yağlı, tahriş olmuş ve iltihaplı ciltler için kullanılır. Hemoroit tedavisine ve şeker hastalığına karşı etkilidir. Nefes açıcı özelliğe sahiptir. Gerginliğe ve uykusuzluğa iyi gelir.
  Kullanılışı
  Dahilen; günde 1 fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

  OKALİPTÜS YAĞI
  Kabızlık, öksürük, sinüzit, şeker hastalığı, romatizma ve selülite etkilidir.
  Kullanılışı
  Dahilen; bir fincan suya 5 damla damlatılarak balla tatlandırılıp içilir. Haricen; masaj şeklinde ve sinüzit için buğu şeklinde antiseptik olarak kullanılır.

  PORTAKAL YAĞI
  Mide rahatsızlıklarım geçirir. Hazmı kolaylaştırır. Ateş düşürücüdür. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cildi sıkılaştırır. Sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır. Pastalara esans olarak katılabilir. Kan dolaşımım düzenleyicidir, sinir yatıştırıcıdır.
  Kullanılışı
  Dahilen yarım fincan suya, 3 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür.

  REZENE YAĞI
  Midevi rahatsızlıkları giderir, gaz söktürücü ve süt arttırıcı etkisi vardır. Yara iyi edici özelliğe sahiptir. Cildi besler ve pürüzleri giderir.
  Kullanılışı
  Dahilen; bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen; yara üzerine sürülerek kullanılır.

  SARIMSAK YAĞI
  Mikrop öldürücüdür. Yüksek tansiyonu düşürür, iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Kanı temizler, kalp adalesini kuvvetlendirir. Siyatik, varis, romatizma, mafsal iltihabında faydalıdır. Ayrıca saç uzamasını sağlar, dökülmesini önler, saçkıran hastalığına iyi gelir.
  Kullanılışı
  Dahilen; bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir. Haricen; cilde masaj şeklinde uygulanır.

  YASEMİN YAĞI
  Romatizma ağrılarında, cilt besleyici temizleyici ve selülit giderici olarak kullanılır.
  Kullanılışı
  Haricen; cilde masaj şeklinde uygulanır.

  NATURAL SABİT YAĞLAR
  ACI BADEM YAĞI
  Öksürük kesici, şeker düşürücü, kuru ve çatlak cilt bakımında etkilidir. Ayrıca, pastalara esans olarak kullanılır.
  Kullanılışı
  Dahilen; 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj şeklinde uygulanır.

  ALABALIK YAĞI
  Romatizma ve bel ağrılarına iyi gelir. Bel fıtığı ve kas (adale) ağrılarına faydalıdır.
  Kullanılışı
  Masaj şeklinde, haricen kullanılır.

  BUĞDAY YAĞI
  Hücre yenileyici, selülit için, yanık, yara ve diğer cilt problemlerinde, kırışıklarda da etkili olarak kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar içinde faydalıdır.
  Kullanılışı
  Dahilen; günlük 1 çay kaşığı kullanılır. Haricen; saç için friksiyon, cilt için de masaj şeklinde uygulanır. '

  CEVİZ YAĞI
  Yağlı ve temiz olmayan ciltlerde, yağlı saçlarda kullanılabilir. Doğal nemlendiricidir.
  Kullanılışı
  Haricen; masaj şeklinde uygulanır.
  ÇÖREK OTU YAĞI
  İdrar ve süt arttırıcı, iştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dirençli tutulmasını sağlar. Hemoroite faydalıdır, saçı besler, dökülmesini önler.
  Kullanılışı
  Dahilen; günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilir. Haricen; egzama, kuru cilt, ve baş masajı için kullanılır. Ayrıca saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine firiksiyon şeklinde kullanılır. Sinüzüt için sabah-akşam burna 1-2 damla damlatılır. Hemoroitte haricen kullanılır.

  DEFNE GAR YAĞI
  Saç dökülmesini, kepeklenmeyi saçın kuvvetlenmesini ve romatizmal ağrıları giderir.
  Kullanılışı
  Haricen kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla firiksiyon yapılır. Romatizma içinde masaj şeklinde uygulanır.

  FINDIK YAĞI
  Kuru ve yıpranmış ciltlerde rahatlıkla uygulanır. Varis ve saçkıran hastalığı için de faydalıdır. Doğum öncesi doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj olarak sürülür.
  Kullanılışı
  Haricen; masaj şeklinde kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla firiksiyon yapılır.

  GLİSERİN YAĞI
  Cildi besler, yumuşatır. Ayaktaki, ciltteki ve eldeki çatlakları giderme özelliğine sahiptir, romatizmal ağrılara iyi gelir.
  Kullanılışı
  Haricen; masaj şeklinde kullanılır.

  HAVUÇ YAĞI
  UV ısınma karşı vücut bağışıklılığını arttırır. Cildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici, idrar arttırıcı, kan temizleyici, kan yapıcı ve kolestorelü düzenleyici etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca ses tellerine faydalıdır. Güneş yağlarında bronzlaşmayı kolaylaştırır.
  Kullanılışı
  Dahilen; 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj şeklinde tatbik edilir.

  HAŞHAŞ YAĞI
  Eczacılıkta bazı prepatların hazırlanmasında tablo boyalarında katkı maddesi olarak veya yemek yağı olarak kullanılır.

  HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
  Hazmı kolaylaştırıcı, bulantı ve kusmayı giderici etkilere sahiptir, iltihaplanmaya karşı etkili olması nedeniyle haricen eklem ve kas ağrılarına ve romatizmaya karşı kullanılır. Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesin de etkilidir. Ayrıca pastalara esans olarak kullanılır. Uyarı; gebelikte kullanılmaz.
  Kullanılışı
  Haricen; eklemlere masaj, saç diplerine parmak ucuyla firiksiyon yapılır. Hazım için de dahilen günde 3 defa 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir.

  KANTORON YAĞI
  Vücudu kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır, ishali keser. Mide ağrılarım dindirir. Yara ve yanıkları iyileştirir. Hemoroite faydalıdır.
  Kullanılışı
  Dahilen; 1 çorba kaşığı günde 2 defa içilir. Yara ve yanıklara direkt olarak sürülür.

  KARANFİL YAĞI
  Sinirleri uyuşturur. Antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır. Diş ağrılarında etkilidir.
  Kullanılışı
  Dahilen; 1 fincan suya 1-2 damla damlatılarak içilir. Diş ağrılarında pamuk üzerine damlatılarak diş üzerine tatbik edilir. (Karanfil yağı cilde sürülmemelidir.)

  KAYISI YAĞI
  Yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler, cilde canlılık verir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Bağırsak solucanını öldürür, pastalara esans olarak kullanılır.
  Kullanılışı
  Haricen; pamukla cilde tatbik edilir. Dahilen 1 fincan suya 2-3 damla damlatılarak kullanılır.

  KETEN TOHUMU YAĞI
  Kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemi iltihaplanmalarında etkilidir.
  Kullanılışı
  Dahilen 1 fincan suya 5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.

  MENEKŞE YAĞI
  Mikrop kırıcıdır. Cilt hastalıklarında kullanılır. Egzama ve saç dökülmesinde etkilidir. Kuru saçları nemlendirir, parlaklık ve canlılık verir. Ayrıca parfümeri sanayinde kullanılır.
  Kullanılışı
  Haricen; cilde masaj yoluyla, saça friksiyon şeklinde uygulanır.

  PAPATYA YAĞI
  Duyarlı ve problemli ciltler için yaraları iyileştirici ve cildi besleyen özelliğe sahiptir. Bademcik ve diş iltihabında kullanılır.
  Kullanılışı
  Haricen; cilde masaj şeklinde tatbik edilir. Dahilen; 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak gargara yapılır. (İçilmesi sakıncalıdır.)

  PELESENK YAĞI
  Romatizma ağrılarına iyi gelir.
  Kullanılışı
  Haricen; masaj şeklinde uygulanır.

  KARABİBER YAĞI
  Hazmı kolaylaştırır, iştah açar. Gaz ve idrar söktürür. Enerji verir.
  Kullanılışı
  Dahilen; 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.

  SUSAM YAĞI
  Dahilen; müshil, haricen ise özellikle kuru ciltlere, kirpik, kaş ve saçlara rahatlıkla kullanılır. Şeker hastalığında da kullanılmaktadır. Yanıklarda iyileştirici özelliği vardır.
  Kullanılışı
  Her sabah aç karınla 1 çay kaşığı içilir. Müshil olarak da 1 çay kaşığı alınır. Haricen; cilde ve saça masaj şeklinde uygulanır.

  TATLI BADEM YAĞI
  Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliği sahiptir.
  Kullanılışı
  Saç diplerine parmak uçlarıyla firiksiyon yapılır. Kabızlık için günde 1 çay kaşığı içilir.

  TATLI ELMA YAĞI
  Kuru ve çatlak cilt kadar, yağlı ve sivilceli cildin bakımında da başarılıdır. Saçlara yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Ayrıca pasta yapımında esans olarak kullanılır.
  Kullanılışı
  Haricen; cilde masaj, saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde uygulanır.

  VANİLYA YAĞI
  Midevi uyarıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu etkileri merkezi sinir sistemim uyarması sonucu meydana gelmektedir, pastalara esans olarak kullanılır.
  Kullanılışı
  1 fincan suya 5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.

  ZAMBAK YAĞI
  Vücut ağrılarını dindirir. Romatizma ağrılarına etkilidir. Koku olarak parfümeri sanayiinde kullanılır.
  Kullanılışı
  Haricen; vücuda masaj şeklinde uygulanır.

  ZEYTİN YAĞI
  Saç ve cildi besler, saç diplerini güçlendirir. Cildi canlandırır.
  Kullanılışı
  Haricen; cilde masaj şeklinde saç diplerine parmak uçlarıyla firiksiyon olarak uygulanır.
  KARDELEN Tarım Ürünleri broşüründen alınmıştır

   
 2. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Ce: bitkisel yağlar ve kullanışları
  emeğine sağlık cemoş
   
bitkisel yağlar ve kullanışları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bitkisel Yağlar Ve Faydalari

  Bitkisel Yağlar Ve Faydalari

  katran ne işe yarar adaçayı yağı ne işe yarar ardıç katranı ardıç katranı faydaları balının faydaları ACI BADEM YAĞI Öksürük kesici idrar arttırıcı, kurt düşürücü ve şeker hastalığı için kullanılır. Kuru ve çatlak cilt bakımında etkilidir. Stres ve yorgunluk için masaj yağı olarak kullanılır. İÇİNDEKİLER: Protein, Şeker ve amigdalin içerir. KULLANILIŞI: Bir çay bardağı suya 2 damla...
 2. Bitkisel yağlar ve faydaları

  Bitkisel yağlar ve faydaları

  karanfilin saça faydaları sarımsak yağının saça faydaları kayısı yağının yel cevizinin biberiye BİTKİSEL YAĞLAR ADAÇAYI (ACI ELMA) YAĞI Adaçayı, ballıbabagiller familyasından yüzyıllardır insanlığa hizmet veren faydalı bir drogdur. Yapraklarından distilasyon ile Adaçayı (Acı Elma) yağı elde edilir. Bu yağda tuyon, sineol, borneol bulunmaktadır. Adaçayı'nın en belirgin özelliklerini sıralamak...
 3. Bitkisel yağların özellikleri ve kullanışları

  Bitkisel yağların özellikleri ve kullanışları

  yağların özellikleri yağlar uçucu yağların özellikleri bitkisel Ben yağı sadece yemeklerde kullanırım:DAma yağların özelliklerini ve kullanışlarını öğrenince artık her yerde kullanmanın mümkün olduğunu anladım..Buyrunuz meleklerim. ACI BADEM YAĞI Bitkisel ve Aromatik Yağlar Öksürük kesici idrar arttırıcı kurt düşürücü ve şeker hastalığı için kullanılır. Kuru ve çatlak cilt bakımında...
 4. Kaşları Güzelleştiren Bitkisel Yağlar

  Kaşları Güzelleştiren Bitkisel Yağlar

  Kızlar Kaşları Güzelleştiren Bitkisel Yağlar hakkında önerilerinizi bekliyorum
 5. Bitkisel yağlar ve faydaları nelerdir buyrun öğrenelim

  Bitkisel yağlar ve faydaları nelerdir buyrun öğrenelim

  Hangi Yağlar Neye Yarar, Hangi Yağlar Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir, Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan bitkisel yağlar ve faydaları hakkında bilgi ediniyor ve bu gün içersinde hangi yağlar neye yarar diyen misafirimizin sorusunu cevaplıyoruz :) MELİSA: Terletici,kas gevşetici,sinirleri yatıştırıcı ve ateş düşürücü özellikleri...

Sayfayı Paylaş