bitkisel yağlar ve kullanışları

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
bitkisel yağlar ve kullanışları
çatlak giderici bitkisel yağlar çam esansı ne işe yarar gliserin ne işe yarar karden bitkisel yağlar saç uzaması için
ACI ELMA YAĞI (ADAÇAYI YAĞI)
Gaz söktürücü, ter kesici, idrar arttırıcı etkileri vardır. Yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bebeklerde gaz gidericidir. Ayrıca bronşit, astım ve bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılır.
Kullanılışı
Dahilen; günde 3-5 damla bir fincan suya damlatılarak içilir. Yüksek miktarda zararlıdır. Haricen; yara üzerine tatbik edilerek kullanılır. Gaz giderici olarak topuk ve göbek kısmına masaj şeklinde sürülerek tatbik edilir. .

ANASON YAĞI
Gaz söktürücü, ve iştah açıcı, süt arttırıcı, selülit tedavisinde ve uyku verici olarak kullanılır.
Kullanılışı
Dahilen; günde 2-10 damla bir şeker parçasının üzerine damlatılarak veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır. (Daha yüksek miktarlarda önce hafif bir sarhoşluk sonra uyku meydana gelir.)

ARDIÇ YAĞI
İdrar söktürücü, iştah açıcı, mide ağrısı, boğaz iltihabı, saç dökülmesinde ve kandaki şeker miktarının düşürülmesinde, deri hastalıklarında, selülit tedavisinde, ayrıca romatizma ve kramplarda da kullanılmaktadır. (Fazla miktarda sakıncalıdır. Böbrekleri tahriş eder.)
Kullanılışı
Dahilen; 2-3 damla bir fincan suya damlatılarak kullanılır. Haricen; uygulanacak yer kolanya ile temizlenir, ve bol miktarda yedirilerek tatbik edilir. Ayakta oluşan mantar hastalıklarında da sürülerek kaşıntı önlenir. Haricen;masaj yapılarak cilt altında toplanan yağ ve toksit maddelerin terleme yolu ile dışa atılmasını sağlayıp, tedavisine yardımcı olmaktadır.

BİBERİYE YAĞI
İdrar söktürür, gaz giderir, kan dolaşımım arttırır, bronşite ve sinüzite, sarılık ve karaciğer yetersizliğinde de kullanılır. Uykusuzluğu ve sinir sistemini düzenler.
Kullanılışı
Dahilen, bir fincan suya 2-3 damla atılır, veya şekere damlatılarak günde 3 defa kullanılabilir. Haricen sinüzite, romatizmal ağrılara, sivilceler üzerine sürülerek,deri ve cilde canlılık verir.
BERGAMUT ESANSI
Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemin! kuvvetlendiricidir. Egzama tedavisinde de kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak da kullanılır.
Kullanılışı
Dahilen; bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak, günde 2 defa kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak stres ve yorgunluğu giderici olarak kullanılır.

ÇAM TEREBENTİN ESANSI
Saçı besler, dökülmeyi önler, kepeğin giderilmesini sağlar ve saçı kuvvetlendirir.
Kullanılışı
200 gr'lık Şampuana 15-20 damla konur. Ayrıca saç diplerine masaj yaparak kullanılır.

DEFNE UÇUCU YAĞI
Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır. Gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Terletici ve antiseptik özelliklere sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.
Kullanılışı
Dahilen; bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Haricen; parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır. (Gebelikte kullanılmamalıdır. Kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.)

GÜL YAĞI
Cilde canlılık kazandırır ve gerginleştirir. Alerjik ciltler, egzamalı ciltler ve açık yaralara iyi gelir. Makyaj temizler, ciltteki doğum lekelerini alır. Esans olarak parfümeride kullanılır.
Kullanılışı
Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

KEKİK YAĞI
Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına, dişeti iltihaplarına iyi gelir. Kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır. Şeker hastalığına iyi gelir. Yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir. Gastrit gibi mide rahatsızlıklarına da yardımcı olur.
Kullanılışı
Dahilen 2-3 damla yarım fincan suya katılarak veya şeker üzerine damlatılarak kullanılır. Haricen parmak uçlarıyla masaj şeklinde tatbik edilir. Fazla miktarda dahilen kullanımı sakıncalıdır.

KARABAŞ YAĞI
Kalbi kuvvetlendirir damar sertliğine kolestrol ve şekere faydalıdır. Uykusuzluğu giderir, balgam söker zindelik verir. Egzama yaralarına iyi gelir. Sivri sinek kovucudur.
Kullanılışı
Dahilen; günde ikişer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır. Haricen; cilde sürülür.

LAVANTA YAĞI
Baş ağrısı, stres, kas ağrıları, romatizma ağrılarında ve ayrıca güve, sivri sinekleri uzaklaştırmak için kullanılır. Parfümeri sanayiinde de kullanılır, infüzyon yoluyla antidepresyon ve uykusuzluğa iyi gelir. Vücuttaki kötü kokuları giderir, antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir. Saçtaki sirkeleri gidericidir.
Kullanılışı
Haricen ovularak sürülür.

LİMON YAĞI
Ferahlık verir grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Hafızayı güçlendirir.Boğaz ağrısı, mide yanması kan temizlemede böbrek taşında bağ dokusu hastalığında kas kuvvetlendirir.Diş etini kuvvetlendirir, sivilceleri giderir. Cildi güzelleştirir. Vücuttaki istenmeyen yağların atılması sağlar. Tonik olarak kullanılır. Mikrop öldürücüdür. Böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve şişmeleri önler. Pastalara esans olarak kullanılır.
Kullanılışı
Dahilen; balla tatlandırılmış suya, ikişer damla damlatılarak günde 3 defa gargara yapılıp yutularak kullanılır. Haricen; bolca masaj yapılarak sürülür.

NANE YAĞI
Mide bulantısın keser. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Sinirleri güçlendirir. Baş ağrısına iyi gelir. Selülit tedavisinde kullanılır. Anne sütunu arttırır. Bağırsak solucanlarını temizler.
Kullanılışı
Dahilen; günde 3 defa bir şeker parçası üzerine 2-3 damla damlatılarak veya 1 fincan suya 2-3 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür. (Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.)

MELİSA YAĞI
Uykusuzluk, kan temizleyici, sinir ve teskin edici, bitkinlik yorgunluk, nefes darlığı ve astımda kullanılır.
Kullanılışı
Dahilen; günde 3 defa 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür. (Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.)

MERSİN YAĞI
Yağlı, tahriş olmuş ve iltihaplı ciltler için kullanılır. Hemoroit tedavisine ve şeker hastalığına karşı etkilidir. Nefes açıcı özelliğe sahiptir. Gerginliğe ve uykusuzluğa iyi gelir.
Kullanılışı
Dahilen; günde 1 fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.

OKALİPTÜS YAĞI
Kabızlık, öksürük, sinüzit, şeker hastalığı, romatizma ve selülite etkilidir.
Kullanılışı
Dahilen; bir fincan suya 5 damla damlatılarak balla tatlandırılıp içilir. Haricen; masaj şeklinde ve sinüzit için buğu şeklinde antiseptik olarak kullanılır.

PORTAKAL YAĞI
Mide rahatsızlıklarım geçirir. Hazmı kolaylaştırır. Ateş düşürücüdür. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cildi sıkılaştırır. Sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır. Pastalara esans olarak katılabilir. Kan dolaşımım düzenleyicidir, sinir yatıştırıcıdır.
Kullanılışı
Dahilen yarım fincan suya, 3 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür.

REZENE YAĞI
Midevi rahatsızlıkları giderir, gaz söktürücü ve süt arttırıcı etkisi vardır. Yara iyi edici özelliğe sahiptir. Cildi besler ve pürüzleri giderir.
Kullanılışı
Dahilen; bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen; yara üzerine sürülerek kullanılır.

SARIMSAK YAĞI
Mikrop öldürücüdür. Yüksek tansiyonu düşürür, iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Kanı temizler, kalp adalesini kuvvetlendirir. Siyatik, varis, romatizma, mafsal iltihabında faydalıdır. Ayrıca saç uzamasını sağlar, dökülmesini önler, saçkıran hastalığına iyi gelir.
Kullanılışı
Dahilen; bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir. Haricen; cilde masaj şeklinde uygulanır.

YASEMİN YAĞI
Romatizma ağrılarında, cilt besleyici temizleyici ve selülit giderici olarak kullanılır.
Kullanılışı
Haricen; cilde masaj şeklinde uygulanır.

NATURAL SABİT YAĞLAR
ACI BADEM YAĞI
Öksürük kesici, şeker düşürücü, kuru ve çatlak cilt bakımında etkilidir. Ayrıca, pastalara esans olarak kullanılır.
Kullanılışı
Dahilen; 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj şeklinde uygulanır.

ALABALIK YAĞI
Romatizma ve bel ağrılarına iyi gelir. Bel fıtığı ve kas (adale) ağrılarına faydalıdır.
Kullanılışı
Masaj şeklinde, haricen kullanılır.

BUĞDAY YAĞI
Hücre yenileyici, selülit için, yanık, yara ve diğer cilt problemlerinde, kırışıklarda da etkili olarak kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar içinde faydalıdır.
Kullanılışı
Dahilen; günlük 1 çay kaşığı kullanılır. Haricen; saç için friksiyon, cilt için de masaj şeklinde uygulanır. '

CEVİZ YAĞI
Yağlı ve temiz olmayan ciltlerde, yağlı saçlarda kullanılabilir. Doğal nemlendiricidir.
Kullanılışı
Haricen; masaj şeklinde uygulanır.
ÇÖREK OTU YAĞI
İdrar ve süt arttırıcı, iştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dirençli tutulmasını sağlar. Hemoroite faydalıdır, saçı besler, dökülmesini önler.
Kullanılışı
Dahilen; günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilir. Haricen; egzama, kuru cilt, ve baş masajı için kullanılır. Ayrıca saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine firiksiyon şeklinde kullanılır. Sinüzüt için sabah-akşam burna 1-2 damla damlatılır. Hemoroitte haricen kullanılır.

DEFNE GAR YAĞI
Saç dökülmesini, kepeklenmeyi saçın kuvvetlenmesini ve romatizmal ağrıları giderir.
Kullanılışı
Haricen kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla firiksiyon yapılır. Romatizma içinde masaj şeklinde uygulanır.

FINDIK YAĞI
Kuru ve yıpranmış ciltlerde rahatlıkla uygulanır. Varis ve saçkıran hastalığı için de faydalıdır. Doğum öncesi doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj olarak sürülür.
Kullanılışı
Haricen; masaj şeklinde kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla firiksiyon yapılır.

GLİSERİN YAĞI
Cildi besler, yumuşatır. Ayaktaki, ciltteki ve eldeki çatlakları giderme özelliğine sahiptir, romatizmal ağrılara iyi gelir.
Kullanılışı
Haricen; masaj şeklinde kullanılır.

HAVUÇ YAĞI
UV ısınma karşı vücut bağışıklılığını arttırır. Cildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici, idrar arttırıcı, kan temizleyici, kan yapıcı ve kolestorelü düzenleyici etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca ses tellerine faydalıdır. Güneş yağlarında bronzlaşmayı kolaylaştırır.
Kullanılışı
Dahilen; 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj şeklinde tatbik edilir.

HAŞHAŞ YAĞI
Eczacılıkta bazı prepatların hazırlanmasında tablo boyalarında katkı maddesi olarak veya yemek yağı olarak kullanılır.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Hazmı kolaylaştırıcı, bulantı ve kusmayı giderici etkilere sahiptir, iltihaplanmaya karşı etkili olması nedeniyle haricen eklem ve kas ağrılarına ve romatizmaya karşı kullanılır. Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesin de etkilidir. Ayrıca pastalara esans olarak kullanılır. Uyarı; gebelikte kullanılmaz.
Kullanılışı
Haricen; eklemlere masaj, saç diplerine parmak ucuyla firiksiyon yapılır. Hazım için de dahilen günde 3 defa 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir.

KANTORON YAĞI
Vücudu kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır, ishali keser. Mide ağrılarım dindirir. Yara ve yanıkları iyileştirir. Hemoroite faydalıdır.
Kullanılışı
Dahilen; 1 çorba kaşığı günde 2 defa içilir. Yara ve yanıklara direkt olarak sürülür.

KARANFİL YAĞI
Sinirleri uyuşturur. Antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır. Diş ağrılarında etkilidir.
Kullanılışı
Dahilen; 1 fincan suya 1-2 damla damlatılarak içilir. Diş ağrılarında pamuk üzerine damlatılarak diş üzerine tatbik edilir. (Karanfil yağı cilde sürülmemelidir.)

KAYISI YAĞI
Yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler, cilde canlılık verir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Bağırsak solucanını öldürür, pastalara esans olarak kullanılır.
Kullanılışı
Haricen; pamukla cilde tatbik edilir. Dahilen 1 fincan suya 2-3 damla damlatılarak kullanılır.

KETEN TOHUMU YAĞI
Kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemi iltihaplanmalarında etkilidir.
Kullanılışı
Dahilen 1 fincan suya 5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.

MENEKŞE YAĞI
Mikrop kırıcıdır. Cilt hastalıklarında kullanılır. Egzama ve saç dökülmesinde etkilidir. Kuru saçları nemlendirir, parlaklık ve canlılık verir. Ayrıca parfümeri sanayinde kullanılır.
Kullanılışı
Haricen; cilde masaj yoluyla, saça friksiyon şeklinde uygulanır.

PAPATYA YAĞI
Duyarlı ve problemli ciltler için yaraları iyileştirici ve cildi besleyen özelliğe sahiptir. Bademcik ve diş iltihabında kullanılır.
Kullanılışı
Haricen; cilde masaj şeklinde tatbik edilir. Dahilen; 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak gargara yapılır. (İçilmesi sakıncalıdır.)

PELESENK YAĞI
Romatizma ağrılarına iyi gelir.
Kullanılışı
Haricen; masaj şeklinde uygulanır.

KARABİBER YAĞI
Hazmı kolaylaştırır, iştah açar. Gaz ve idrar söktürür. Enerji verir.
Kullanılışı
Dahilen; 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.

SUSAM YAĞI
Dahilen; müshil, haricen ise özellikle kuru ciltlere, kirpik, kaş ve saçlara rahatlıkla kullanılır. Şeker hastalığında da kullanılmaktadır. Yanıklarda iyileştirici özelliği vardır.
Kullanılışı
Her sabah aç karınla 1 çay kaşığı içilir. Müshil olarak da 1 çay kaşığı alınır. Haricen; cilde ve saça masaj şeklinde uygulanır.

TATLI BADEM YAĞI
Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca saç besleyici olup, saç dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliği sahiptir.
Kullanılışı
Saç diplerine parmak uçlarıyla firiksiyon yapılır. Kabızlık için günde 1 çay kaşığı içilir.

TATLI ELMA YAĞI
Kuru ve çatlak cilt kadar, yağlı ve sivilceli cildin bakımında da başarılıdır. Saçlara yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Ayrıca pasta yapımında esans olarak kullanılır.
Kullanılışı
Haricen; cilde masaj, saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde uygulanır.

VANİLYA YAĞI
Midevi uyarıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu etkileri merkezi sinir sistemim uyarması sonucu meydana gelmektedir, pastalara esans olarak kullanılır.
Kullanılışı
1 fincan suya 5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.

ZAMBAK YAĞI
Vücut ağrılarını dindirir. Romatizma ağrılarına etkilidir. Koku olarak parfümeri sanayiinde kullanılır.
Kullanılışı
Haricen; vücuda masaj şeklinde uygulanır.

ZEYTİN YAĞI
Saç ve cildi besler, saç diplerini güçlendirir. Cildi canlandırır.
Kullanılışı
Haricen; cilde masaj şeklinde saç diplerine parmak uçlarıyla firiksiyon olarak uygulanır.
KARDELEN Tarım Ürünleri broşüründen alınmıştır


 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
919
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
870
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
684
M
Üst